הזזת המונדיאל לחורף: החלטה שצריכה להרתיח כל אוהד כדורגל

הקיץ הקטארי, 45 מעלות בצל, לא מנע מראשי פיפ"א להעניק לה את אירוח הטורניר הגדול בעולם. הפיתרון - קיומו בחורף - מקומם

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

נניח לרגע שהזכייה של קטאר באירוח גביע העולם 2022 לא הושגה באמצעים לא כשרים, שלא לומר מושחתים, כפי שטוענים רבים, כולל בכירים לשעבר בפיפ"א. נגיד שהפועלים באיצטדיונים לא היו עובדים בתנאי בטיחות מזעזעים, שכבר גרמו למוות של מאות ולפי הערכת "הגרדיאן" צפוי להגיע ל-4,000 קורבנות בסך הכל; נאמר שתנאי המחייה והעבודה של הזרים בקטאר אינם מה שאמנסטי הגדירה כ"עבדות מודרנית"; נדמיין ששתיית אלכוהול לא היתה עבירה נגד חוקי המדינה בקטאר. ועדיין, פיפ"א לא היתה צריכה לבחור לפני ארבע שנים בקטאר כמארחת גביע העולם 2022.

מונדיאל נערך בקיץ, ומזג האוויר שמגיע בתקופה זו בקטאר ל-45 מעלות בצל הוא פשוט בלתי אפשרי. אבל ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, חזר והדגיש שלא תהיה בעיה. פיפ"א הביאה מומחים קטארים שהסבירו איך האיצטדיונים המקורים יהיו ממוזגים בטמפרטורה של 27 מעלות - הרי אין בעיית אנרגיה - ובלאטר קנה את זה. אבל גם עם נפט מהמפרץ ועד הירח, אי אפשר למזג מדינה שלמה. מה יהיה מחוץ לאיצטדיונים?

אי אפשר לומר שהאזהרות לא נשמעו קודם לכן. "טעות היסטורית" כינה זאת תיאו צוואנצינגר, יו"ר ההתאחדות הגרמנית בעבר. "פשוט לא יהיה אפשרי לערוך מונדיאל בקיץ בקטאר", הוסיפו בהתאחדות האנגלית. בלאטר ואנשיו דחו זאת על הסף, אבל בחודשים האחרונים גם הם הבינו זאת והכינו את הקרקע למעבר. ההתבטאות היום (רביעי) של מזכ"ל אופ"א, ג'רום ואלקה, לא היתה מקרית. כמו גם זו של סגן הנשיא ג'ים בוייס שהגיב כי "עדיין אין החלטה".

בלאטר. פיפ"א כבר לא משתינה מהמקפצה, הנוזל זורם לאנשיה בראשצילום: אי–פי

ההחלטה הנכונה היתה לא לתת לקטאר את האירוח מלכתחילה. אין ספק שיש להעביר את המונדיאל, אבל זה כבר לא יקרה. מה שיקרה הוא כאוס וברדק בכדורגל העולמי בחודשי הסתיו של 2022 וחורף 2023. הטורניר אורך יותר מחודש, ועוד כשלושה שבועות של הכנות לפניו. מתי ישוחקו הליגות ומשחקי הגביע, מתי השחקנים ינוחו, איך כל זה יתבצע, ומה עם אפריקה - שהזיזה את אליפות היבשת שלה לשנים לא זוגיות רק כדי שלא ייתנגשו עם המונדיאל, לבקשת/דרישת פיפ"א, וכעת מעלה שהמשחקים ייערכו חודש לפני אליפות היבשת?

פיפ"א כבר לא משתינה מהמקפצה, הנוזל זורם לאנשיה בראש. ההתנהלות שלה היא שערוריה שצריכה להרתיח כל אוהד כדורגל. העובדה שפיפ"א מציגה את המעבר לחורף כדאגה לאוהדים היא חרפה נוספת. בלאטר צריך להבטיח קודם כל כי הומוסקסואלים יוכלו להיכנס למונדיאל בקטאר (חוק המדינה קובע חמש שנות מאסר וקנס). התגובה שלו - "שהמבקרים יימנעו מפעילות מינית" - אינה מקובלת; שיבטיח כי אוהדים יוכלו לשתות אלכוהול (עוד דבר שאסור לפי חוקי קטאר) גם מחוץ למכלאות המתקראות איזורי אוהדים. רק אז יוכל להתחיל ולדבר על דאגה לאוהדים.

בלאטר יוחלף אולי בעוד שנה וחצי, אך גם אם הדבר יקרה, היורשים לא יותר טובים. פוליטיקה ברמת מיאוס גבוהה מאפיינית גם את מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, שהצביע בעד קטאר וכבר הכריז כי הוא מוכן לשנות את כל העונה האירופית כדי להזיז את המונדיאל לחורף. מצד שני, אולי אחרי שהוא ייבחר המונדיאל בכלל יהיה של 128 מדינות ויתפרש על פני 98 ערים, ב-36 מדינות על פני חורפים וקייצים שלמים. 

נתראה בחורף. קטאר 2022צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ