דווקא יש סיבות לשנוא את מכבי תל אביב

הזמנות לשופטים, כרטיסים לראש מנהל הספורט, העלמת עין של המנהלת והתקשורת. התנהלותה של מכבי היא סיבה טובה לרצות ברעתה, כל עוד אתה רוצה בטובתו של הספורט הישראלי. תגובה לאייל גיל

אדם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדם כהן

"הם צריכים לחטוף על זה והם יחטפו, אני בטוח שהם ייענשו על זה" (2.5.14, פיני גרשון ב"חדשות הספורט" בעקבות הנפת השלטים "שמעון מזרחי תתאבד כבר" ו"חופש הביטוי ז"ל 1948-2014" בהדר יוסף)

"אוהדי הפועל חלאות... שמואל פרנקל סמרטוט שלא מטפל בזה" (3.5.14, רון קופמן בתכנית "מאיר ורוני" בערוץ הספורט)

"גם השונאים והמבקרים הגדולים ביותר מקווים ומייחלים שהספורט הישראלי כולו ייראה וינוהל כמו מכבי ת"א. וזו סיבה מספיק טובה לרצות בטובתה" (16.5.14, אייל גיל, "הארץ")

***

הפועל ת"א הועמדה לדין בעקבות משחק הדרבי בו התפרע סופוקליס שחורציאניטיס ועלה ליציע. עד לאותו רגע לא היו במשחק אירועים חריגים – שום אלימות, שום קריאה אסורה על פי חוק, שום "שואה למכבי". כן, היו קללות כמו שעדי הרשליקוביץ', כתב הערוץ ואוהד מכבי, דאג לתעד כמו שהוא מתעד בכל דרבי - עם צלם שמתמקד בלב היציע האדום (וחלילה שינסה לתעד פעם את יציע אוהדי מכבי) - אבל שום דבר שנופל תחת ההגדרה של גזענות או נכלל בחוק הספורט.

האתוס הדורסני של מכבי בראשותו עדיין עולה על כל דמיון. שמעון מזרחיצילום: שרון בוקוב

ואף על פי כן, עמדה הפועל לדין. פופוליזם נטו, ניסיון "לאזן" ולמצוא עילה להתפרצות של סופו. המאבטח שהיה לצד הסנטר היווני העיד בפני בית הדין שהקללה היחידה שנשמעה לכיוונו הייתה "*יינתי את אמא שלך", בניגוד מוחלט לטענות שהשמיע שמעון מזרחי; עדנה בקנשטיין, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אלימות בספורט, נכחה באולם וציינה בפני אנשי הפועל כי נהנתה מהאווירה ה-"ספורטיבית", כהגדרתה.

אז מה עשה היועץ המשפטי של איגוד הכדורסל, רונן ויינברג? מצא סעיף מרשיע תקדימי: שירת "שמעון מזרחי תתאבד כבר". מעתה, כך נקבע בבית הדין של האיגוד, קריאות אלה הן אסורות, בטענה כי "שמא מישהו מהצועקים, מסיתים או המוסתים, יחשבו לממש את הדברים הלכה למעשה". השלב הבא הוא ניסיון להכליל קריאות אלה בחוק הספורט. "גיא פניני מת" (אוהדי הפועל ת"א וירושלים); "אבנר קופל מת" (אוהדי מכבי ת"א); "סלים טועמה מחבל" (אוהדי מכבי ת"א); סקילה באבנים של אוטובוס האורחים פעמיים ברציפות (אוהדי אשדוד) – כל אלה ועוד מקרים רבים אחרים לא היוו עד היום עילה להעמדה לדין באיגוד הכדורסל. "שמעון מזרחי תתאבד כבר"? הו, זו כבר הסתה חמורה ואלימות לשמה!

נחזור רגע למשחק הדרבי ביד אליהו בעונה שעברה. לפני המשחק הזהירו במכבי כי הקבוצה עשויה לרדת מהמגרש אם יישמעו קריאות נאצה מצד אוהדי הפועל. כמה אירוני שבסופו של דבר מי שהשמיע קריאות נאצה חמורות במיוחד היה דווקא קפטן מכבי, גיא פניני. בנוסף, הושלכה באותו משחק כוס שתייה מהשורות הראשונות בהיכל על שחקן הפועל, ג'ף אלן. מצלמות הטלוויזיה קלטו זאת היטב. מיותר לציין שמכבי לא עמדה לדין. ביום שני האחרון, כשאוהדי הפועל שוב קראו "שמעון מזרחי תתאבד כבר" בהדר יוסף, מיהר יו"ר מנהלת הליגה, שמואל פרנקל, להעיר את תשומת לבו של מבקר המשחק לקריאות ולדרוש כי יציין זאת בדו"ח. האם ביקש יו"ר המנהלת לציין בדו"ח גם קריאות "נשחט את האדומים", "טועמה מחבל", "טפירו מת" או סתם קללות שמשמיעים אוהדי קבוצות אחרות באופן תדיר? ממש לא. אבל מה אפשר לצפות מאדם ששימש בעבר כחבר ועדת שיווק במכבי ת"א, משנה למנכ"ל בחברת עלית של דייויד פדרמן, וכיו"ר דירקטוריון חברת היכלי הספורט, שתפקודו כאחראי על השיפוץ בהיכל נוקיה זכה לאזכור מכובד בדו"ח מבקר המדינה, שם צוינה העדפתה הבולטת והתמוהה לכאורה של מכבי על חשבון המינהל התקין.

טוב, מזל שלפחות יש תקשורת אמיצה שתבקר את פרנקל. למשל אנשי ערוץ הספורט. למשל קופמן. מזל שיש מי שמבטיח שבאיגוד "יחטיפו" להפועל, כמו הפרשן גרשון. להזכירכם, מדובר באותו אדם שלפני שהגיע למכבי, ב-1998, אמר: "אם חוקי האיגוד יישארו כאלה ומכבי תמשיך לשלוט בכיפה מבחינת הכסף והחוקים, אתה יכול להתמודד על התואר אבל המשחק מכור. במשך 20 שנה הם בנו מערכת שהיא לא רק כסף. הם יכולים לקבוע מי ישפוט בגמר הגביע ובגמר הפלייאוף. הם שולטים בחוקים ובאיגוד. את גמר הגביע משחקים אצלם באולם הביתי, ביד אליהו, ואני לא מבין למה".

יו"ר המנהלת, שמואל פרנקל. מה אפשר לצפות מאדם ששימש בעבר כחבר ועדת שיווק במכבי ת"א, משנה למנכ"ל בחברת עלית של דייויד פדרמן, וכיו"ר דירקטוריון חברת היכלי הספורטצילום: תומר אפלבאום

להזכירכם, אלו עובדי ערוץ שנמצא בבעלות של אודי רקנאטי, במקרה אחד מבעלי מכבי ת"א. איזה כיף באמת שנגמרו הימים שהערוץ הציבורי מממן ומפטם את מכבי במיליוני שקלים וסיקור כבקשתך. מהיום נאלצת מכבי להסתפק בערוץ פרטי שמסקר אותה ואת יריבותיה, כמו גם מחזיק בזכויות השידור של ליגת העל. ערוץ שפותח את מהדורת "חדשות הספורט" של יום חמישי, ה-15.5.14, בכותרת "אוהדי הפועל שברו כסאות באילת", אף על פי שכתב הערוץ, דניאל זילברשטיין (היחיד שנכח שם מטעם הערוץ), הודה כי לא הייתה התפרעות, ובפועל נשברו מספר כסאות בשל כך ש-250 אוהדים מעודדים נדחסו במקום המיועד ל-150 בלבד. באותו ערב בדיוק הותקפו אוהדי הפועל ירושלים באלימות קשה על ידי אוהדי הפועל חולון מחוץ לאולם הפחים. עד כתיבת שורות אלה האירוע כלל לא הוזכרו באתר ערוץ הספורט. העמדה לדין של חולון לבטח לא תהיה, זה לא שמישהו קרא למישהו להתאבד.

כפי שכתב אייל גיל ב"הארץ", מכבי ת"א אכן מנוהלת ברמה גבוהה יותר מיתר הקבוצות – עניין של ותק ופער כלכלי עצום שנבנה לאורך עשרות שנים. אבל אנשים נוטים לשכוח – כמו שגרשון שכח - כי מדובר במונופול דורסני, מפלצת שזרועותיה הארוכות נטועות עמוק בממסד הישראלי עם קשרים בבתי המשפט (נגד מזרחי, חתן פרס ישראל, הוגשה בעבר קובלנה ללשכת עורכי הדין על הזמנות שחילק לשופט בית המשפט); עם פרשה אפלה הקשורה למנהל הקבוצה לשעבר, מוני פנאן, אשר נקברה עמוק במחסני רשות המיסים; עם קשרים במקומות הנכונים במשרדים ממשלתיים (ב-2006 נמצא גם כי מכבי העבירה במשך שנים, ובניגוד לחוק, כרטיסים לראש מנהל הספורט, שוקי דקל); עם שליטה מוחלטת באיגוד הכדורסל, שם מזרחי, האיש החזק מזה שנים, משמש כיו"ר בפועל וכנציג האיגוד במועצת הספורט העליונה; עם נציגות בדמותה של הפרקליטה והאוהדת השרופה הדס פורר במועצה למניעת אלימות בספורט; עם משרד יחסי ציבור שמשתמש בטוקבקיסטים בשכר; עם מדיניות שחובטת ותוקפת כל מי שמנסה להעמיד לה אלטרנטיבה או אופוזיציה רעיונית.

אז כשגיל, עורך הספורט של עיתון "הארץ", כותב ש"כולם מייחלים שהספורט הישראלי כולו ייראה וינוהל כמותה", כדאי להיזכר שגם אם מזרחי אינו חזק כשהיה בעבר בהנהלת מכבי, הוא עדיין האיש החזק ביותר בכדורסל הישראלי וכי האתוס הדורסני של מכבי בראשותו עדיין עולה על כל דמיון. כשהוא כותב שהתנהלותה של מכבי היא סיבה מספיק טובה לרצות בטובתה, כל שנותר לומר הוא "הפוך גיל, הפוך". התנהלותה היא סיבה מצוינת לרצות ברעתה, בתנאי שאתה רוצה בטובתו של הכדורסל הישראלי, או שאתה סתם אזרח מהשורה שמשווע לתחרות הוגנת ומואס במונופולים כוחניים ודורסניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ