למה אתם מרגישים מאוימים מכדורגל נשים?

כאשר שופטים את המציאות בערכים גבריים, מגיעים למסקנה לגבי נחיתותו של המין השני. לספורט יש להציע הרבה מעבר לכוח, וכך גם לכדורגל הנשים. תגובה לאיתי מאירסון

ד"ר אילן תמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר אילן תמיר

העובדה שדיונים סביב אליפות העולם לנשים בכדורגל מתקיימים גם שבוע לאחר סיום הטורניר, מעידה לכשעצמה על עניין הולך וגובר בנושא. עם זאת, עיון מעמיק בתכנים מלמד כי כמות הטקסטים הגבוהה אינה תמיד מצביעה על התפתחות בהבנה ביחס לתהליך המדהים והחשוב שעובר ספורט הנשים, וכדורגל הנשים בפרט, כפי שהדברים השתקפו באליפות האחרונה שהסתיימה לפני שבוע בקנדה.

הטענה המוכרת והחוזרת לגבי ספורט הנשים היא שהוא מתקיים, כמעט תמיד, באוטונומיה יחסית שניתנת לו על ידי מערכות גבריות (ולכן אין זה פלא, למשל, שיותר ממחצית מסך 30 מיליון הכדורגלניות הפעילות בעולם מגיעות ממדינות בהן כדורגל הגברים אינו ענף בכיר ועל כן לא רואה איום בהתפתחות כדורגל הנשים). במובן הזה, הטור של איתי מאירסון, שפורסם ב"ספורט הארץ" בסוף השבוע האחרון, היה צפוי, לא שונה מההצעה לחייב נשים ללבוש חצאיות בזירת האיגרוף ערב המשחקים האולימפיים בלונדון 2012, לאחר שלראשונה הותר להן להתחרות בענף. כלומר, להחזיר את הנשים למרחב הנשי ברגע שגבולות האוטונומיה נפרצים. מאירסון ביקש לעשות את מה שנראה טבעי וברור לרוב אוהדי הספורט – להשוות בין ספורט הגברים וספורט הנשים, ומכאן להגיע, באופן הגיוני, להיררכיה ברורה לפיה לספורט הגברים ישנה עדיפות ברורה. בכדי להמחיש את טענתו, משווה הכותב את רמתה של נבחרת הנשים החזקה בעולם לרמה של ליגת הגברים הרביעית או החמישית בישראל.   

כדורגל הנשים לא פחות טוב ולא יותר טוב. הוא פשוט וטוב. יפן וארצות הברית בגמר מונדיאל הנשיםצילום: אי־פי

מעבר לעובדה שמאירסון מתעלם מהעניין החברתי, שהוא לא פחות מדרמטי, בהתפתחות כדורגל הנשים בעולם, הוא גם חוטא בדרך השיפוט שלו למציאות. אמת היא שקבוצות גברים יבעטו חזק יותר, ירוצו מהר יותר ויקפצו גבוה יותר. אבל מי קבע שדווקא אלו הם הקריטריונים לשיפוט איכות של משחק? זאת הרי אינה גזירה משמיים אלא חינוך של שנים לחשיבה בערכים גבריים. מה הפלא שכאשר שופטים את המציאות בערכים הגבריים מגיעים למסקנה לגבי נחיתותן של נשים? לספורט יש להציע הרבה מעבר לכוח. הספורט טומן בחובו ערכים לא פחות חשובים כמו אסטרטגיה, אסתטיקה, תחרותיות, דיוק ועוד. באליפות כדורגל הנשים האחרונה ראינו כל כך הרבה משחקים משובחים, מהלכים מרתקים, שערים רבים וסיפורים אנושיים נפלאים. קיבלנו, בגדול, את כל מה שאנחנו אוהבים במשחק, ואפילו מעבר. המבט דרך משקפי הכוח עושה עוול למציאות. כל תכליתו הוא לסמן שוב, בקווים ברורים, את גבולות האוטונומיה.

כדורגל הנשים לא פחות טוב ולא יותר טוב. הוא פשוט וטוב. וגם קצת שונה. בדומה למוסכמות אחרות שנופצו בנוגע לספורט הנשים, הגיע הזמן לפרק גם את קנה המידה, הטבעי לכאורה, שלאורו חונכנו במשך שנים לשפוט איכות ספורטיבית.

ד"ר תמיר חוקר ספורט, מגדר ותקשורת בביה"ס לתקשורת באוניברסיטת אריאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ