לא מחויב המציאות |

הטוטו הורס את הספורט בישראל

איצטדיון טוטו־טרנר החדיש בבאר שבע ישמש את משחקי ליגת ווינר, והיכל הטוטו הנוצץ בחולון ישמש את משחקי ליגת ווינר סל. ללא מועצת ההימורים הספורט הישראלי היה בפשיטת רגל, אבל זה קצת כמו לתת ליצרנית סיגריות לנהל מרכז רפואי למחלות לב וריאה

איתי מאירסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרסומת לווינר
איתי מאירסון

השבוע הוסר הלוט מעל איצטדיון טוטו־טרנר בבאר שבע והיכל טוטו בחולון. איצטדיון טוטו־טרנר ישמש את משחקי ליגת ווינר וגביע הטוטו, והיכל טוטו ישמש את משחקי גביע ווינר וליגת ווינר סל. על המשחקים שישוחקו בטוטו־טרנר ו/או בהיכל טוטו יהיה אפשר להמר ב"ווינר 16", שזה השם המקובל ל"טוטו", אבל גם ב"ווינר ליין", "ווינר מחצית", "ווינר מאץ'", "ווינר טופ" ו"ווינר ביג" — בתחנות הווינר או באתר הטוטו. 

לזכותה של מועצת ההימורים ייאמר שבלעדיה הספורט בישראל היה בפשיטת רגל; לחובתה ייאמר שהיא יוצקת לתוך הספורט הזה את המרכיבים המזיקים, ההרסניים והעוינים ביותר לרוח שאותה היא מתיימרת לקדם. לתת לסוכנות הימורים לנהל את הספורט, זה כמו לתת ליצרנית סיגריות לנהל מרכז רפואי למחלות לב וריאה. ובכן, מאיפה בכלל מתחילים לדבר על ההשפעה הרעה של סוכנות ההימורים הציבורית הזאת על חיינו?

אפשר להתחיל, למשל, מהקמפיינים הפרסומיים של הטוטו. "אם לא תשלח — איך תיקח?", צועקות הפרסומות מכל מסך, בכל גודל, בכל שעה של היום, למרות שבפועל רבים שולחים ומעטים לוקחים; "המכירה אסורה למי שטרם מלאו לו 18 שנה", לוחשות הפרסומות האלה באותיות הקטנטנות, בתחתית הפריים — תזכורת מהיועץ המשפטי לכך ששליחה ולקיחה הן לא מעניינם של ילדים. כמו אלכוהול וסיגריות, גם חרושת ההימורים רשאית לרוקן את כיסינו ונשמתנו רק מהגיל שבו אנחנו כבר מבוגרים מספיק כדי לא להבין מה הם מעוללים לנו. 

אבל מס העניים והחולמים שגובה הממשלה הוא רק ההתחלה. אפשר להמשיך, למשל, בעוד אמת מובנת מאליה, שתוהה על טיבה של אהבה לספורט שצומחת מתוך סימון איקסים על טופס. אם שמתי 500 שקל על אובר קרנות בוולפסבורג נגד באיירן מינכן, החמישייה המהממת של רוברט לבנדובסקי היתה רק רחשוש רקע. שלחתי ולא לקחתי, והכל בגלל שהשופט הזבל הזה לא ראה קרן לוולפסבורג בדקה ה־83. אז הפולני הכניס חמישייה בתשע דקות? ראיתי, נחמד. 

אפשר לסיים, למשל, ביחסי הזכייה הנמוכים במיוחד שמציע הווינר לחובבי הספורט, כלומר לחובבי ההימורים, כלומר לחובבי הספורט. אם לא מספיק שאנחנו משלמים יותר מכל מדינה מערבית על דירות ועל מילקי, אז מסתבר שגם אובר גולים בחטאפה עולה לנו יותר. שלא לדבר על תקנון הטוטו הנוקשה, שברוב הטפסים מחייב אותנו לצרף לפחות שלושה הימורים שונים, כדי לוודא שנשלח אבל לא ניקח.  

נו, אז מה אתה מציע? לסגור את הטוטו? לתת לכל משפחת פשע לנהל סוכנות הימורים? לא, זה לא מה שאני מציע. בין כה וכה סוכנויות פיראטיות פועלות בארץ כבר שנים ומגלגלות מילארדים בכסף שחור. נו בסדר, אז מה כן? אני אגיד לך מה כן. תחשוד במועצת ההימורים, תבוז לה כאילו היתה סוכנות בלתי חוקית. אתה רציני? זה מה שיש לך להגיד לי? כן. בדיוק זה. 

אל תקנה את התדמית המשפחתית, התמימה והלגיטימית שהקמפיינים שלהם מנסים ליצור. תתחיל מזה שהחוקי, הכשר והמעוגן בחוק הוא מסוכן יותר מהפיראטי, הטרף והמחתרתי. ועכשיו, ברשותך, אני לא רק אשיב לשאלות אלא גם אשאל אותן. 

בערב יום כיפור נחרדת מכתבה בעיתון על מורה מבית שאן ששחט שלוש תרנגולות מול הכיתה? הוא באמת מנוול, אבל זוגלובק ותנובה גרועות יותר; אתה חושב שגל הירש לא ראוי להיות מפכ"ל כי הוא סתם סוחר נשק מפוקפק? אתה צודק, אבל משרד הביטחון ורפא"ל גרועים הרבה יותר, ואני מוכן לשים על זה 200 שקל. בכל זאת, אם אני לא אשלח — איך אקח?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ