הכל בראש |

לשבור את מעגל הקסם ההרסני במכבי חיפה

שחקנים ללא ביטחון עצמי פועלים בהיסוס, חוסר האמונה ביכולת לנצח פוגעת במוטיבציה הקבוצתית ורגשות שליליים מציפים את התודעה. רק הבנת הבעיות הפסיכולוגיות של רוני לוי ושחקניו עשויה להוציא אותם מהמשבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר ההפסד האחרון של מכבי חיפה, נשאלתי בתוכנית רדיו כיצד יכול להיות ששחקנים כה מוכשרים, שיש להם את כל הכסף, התנאים והתמיכה, אינם מצליחים לשחק כדורגל ברמה סבירה? מדוע נראה שהם לא מתאמצים על המגרש?

התמיהה והכעס הטמונים שבשאלה אולי מוצדקים, אך התשובה לבטח אינה פשוטה. מצד אחד, ברור כי מצב שבו קבוצה בעלת תקציב בסך 80 מיליון שקל מוצאת את עצמה לאחר שבעה מחזורים עם חמש נקודות ושני שערי זכות בלבד משקף כשל מערכתי עמוק. לאמור, הסיבות לכישלון כוללות את בחירת השחקנים, את ההתאמה המקצועית ביניהם, את תפקוד המאמן, את התאמתו לשחקנים ולבסוף גם פסיכולוגיה. יחד עם זאת, ברור כי בתקופה זו הגורם המשפיע ביותר הוא הפסיכולוגי, ולכן הוא גם המפתח ליציאה זמנית מהמשבר.

כפסיכולוג ספורט, לעתים קרובות אני נקרא לעזור לקבוצות כדורגל הנתונה במשברים חריפים. אודה ואומר כי במצבים כאלו הכניסה הראשונה לחדר הלבשה מלווה בנשימה עמוקה מאוד, שכן לרוב הציפיות והתקוות מהפסיכולוג גבוהות כגודל האתגר והמורכבות של המצב. לצערי, לא מעט קבוצות מאחרות מאוד להבין כי יש משבר פסיכולוגי – וגם כשהן מפנימות זאת, הן לא עובדות נכון. למשל, כפי שקראתי השבוע באחד מאתרי הספורט, הזמינה מכבי חיפה פסיכולוג ספורט שישוחח עם השחקנים. מניסיוני האישי ומשיחות עם קולגות, שימוש כזה בפסיכולוג – בדרך כלל עם אופציה להמשך, בהתאם לתוצאת המשחק הבא – הוא הנורמה, שמגיע על חשבון עבודה תהליכית או מניעתית. ככל הנראה, ייאמר לפסיכולוג כי מטרת השיחה תהיה החזרת הביטחון לשחקנים ו"לאפשר להם לשפוך". לצערי, התנהלות זו משקפת את החרדה והקונפליקט סביב עבודת פסיכולוג הספורט, מצביעה על אי הבנה עמוקה של השפעתה של הפסיכולוגיה בספורט ומורכבותה.

אז מה האתגרים שעומדים בפני מכבי חיפה והפסיכולוג במשבר שכזה, וכיצד בעבודה משותפת יוכלו להפוך את המצב?

האתגר הראשון הוא שיפור הביטחון העצמי והלכידות הקבוצתית, קרי עומק הקרבה הבין-אישית ורמת שיתוף הפעולה המקצועי. הביטחון העצמי הוא התשתית של היכולת הספורטיבית, וכאשר ההפסדים מצטברים הביטחון הקולקטיבי – האמונה של השחקנים ביכולות הקבוצה – והפרטני נפגעים מאוד. ההשפעות של ירידה בביטחון ובלכידות עוצמתיות ומגוונות. המשחק השיתופי הוא הראשון שנפגע, וכפי שרואים במשחקה של חיפה, גם התיאום בין השחקנים, שבמקום להיות מהיר ואוטומטי הפך למהוסס ומחושב יתר על המידה. דברים דומים מתרחשים גם ברמת השחקן הבודד. ברמה הרגשית, ההשפעה תהיה חזקה יותר, שכן הירידה בביטחון תגביר את שכיחותה ורמתה של החרדה, שפוגעת רבות בתפקוד הספורטיבי. לבסוף, כאשר הביטחון האישי והקבוצתי יורד, היכולת לשמור על אופטימיות וחשיבה חיובית נפגעת. במצב משברי הוואקום נוטה להתמלא ברגשות שליליים הפוגעים במוטיבציה וביכולת החשובה לעמוד בפני התסכולים והכישלונות שבמשחק.

ככל שהמשבר מחריף, כך גם הפגיעה בלכידות הקבוצתית נעשית עמוקה יותר, שכן בני אדם נורמטיבים נוטים באופן טבעי להרחיק עצמם פסיכולוגית מכישלונות. הלכידות מורכבת מתחושת שייכות והזדהות עם הקבוצה, אך בעת כישלונות היא מצטמצמת כדרך להתגונן מפני הפגיעה בעצמי. לחלופין, דינמיקה של ביקורת ואשמה תגבר כשהשחקנים ימצאו שעיר לעזאזל תורן או קבוע. שני המצבים הרסניים, שהרי ההזדהות, הביטחון של השחקנים בקבוצתם והלכידות הקבוצתית הכרחיים בעת משבר.

בינתיים, לפחות כלפי חוץ, שחקני חיפה מציגים חדר הלבשה מאוחד. עם זאת, כשהמשבר כה חריף והצורך בהגנה פסיכולוגית גובר, דינמיקה חברתית שלילית עלולה להיווצר או להתגבר. פסיכולוג המבצע תהליך עם הקבוצה יצטרך להבין את מצבו הפסיכו-חברתי העכשווי של חדר ההלבשה על מנת לשקף את המתרחש, ויחד עם השחקנים לפעול כדי לתקן את הדרוש. בסופו של דבר, הסוגיה המהותית שיש לעבוד עליה היא האמון בין השחקנים, כשברור שבספורט שבו שיתוף פעולה הדוק הוא הכרח, חדר הלבשה מפולג, מסוכסך ובעל תקשורת לקויה אינו אופציה.

המורכבות וגודל האתגר הפסיכולוגי של הקבוצה והפסיכולוג נובעים לא רק מעוצמות הלחצים, אלא מכך שהדינמיקות הפסיכולוגיות השליליות הפועלות בעת משבר מעגליות ומגבירות אחת את השנייה. למשל, שחקן הגנה עם ביטחון נמוך פועל בהיסוס, עושה טעות והקבוצה סופגת. הביטחון של השחקן והאמונה של הקבוצה ביכולתה לנצח, שמעורער מלכתחילה, נפגע, ועמו גם המוטיבציה. רגשות שליליים שהיו ברקע מציפים את התודעה (אכזבה, כעס, תסכול), פוגעים בריכוז וגם ברמות שיתוף הפעולה, וגוררים התנהגויות של הרס עצמי (ולראיה, האדום של איתי שכטר). מכאן, המעגל יכול להתמשך ולהתגבר.

הצורך לשבור את מעגל הקסמים ההרסני ברור ודחוף, ודרך טובה להתחיל היא להסביר לשחקנים את התופעות הפסיכולוגיות המעגליות ודרכי השפעתן. עצם ההסבר תורם לנורמליזציה, ומספק תחושת הרגעה ונחמה. במקביל, הפסיכולוג יעודד ויתווך שיח פתוח וחיובי בין השחקנים, בין השאר על הדרכים שבהן הפסיכולוגיה משפיעה כעת על קבוצתם ועליהם. השיח הרגשי והכן יעזור לשחקנים לשקם את האמון ולייצר חוזה חדש ביניהם. נוסף על כך, ינסה הפסיכולוג לשקם את הביטחון של השחקנים בעצמם ובקבוצה דרך שיחות פרטיות, לצד חיזוק גורמים מנהיגותיים בקבוצה ובארגון, שיספקו רשת ביטחון להחזקת תהליך השינוי.

בינתיים, נדמה כי דווקא כאן מכבי חיפה התנהלה בצורה לא רעה בכלל. ראשית, רוני לוי גילה מנהיגות בטוחה, חיובית ושקטה תחת הלחץ, כשלאורך המשבר לא יצא בתקשורת נגד השחקנים, ואף המשיך להביע אמונה בהם ובדרכו. יוסי בניון גילה מנהיגות חברתית ומקצועית, דרך הלחימה המתמדת באימונים ובמשחקים, וגם בתמיכתו במאמן. לבסוף, יעקב שחר ראוי להערכה על הסבלנות והאמון שהמשיך לתת בלוי ובשחקנים. רבים מבקרים אותו על כך, אך מבחינה פסיכולוגית המסר הוא כי הארגון מאמין באנשיו, אכפת לו מהם ונמצא יחד איתם באותה סירה. מסר חכם ורגיש מבחינה פסיכולוגית, המהווה מנהיגות נדירה בכדורגל הישראלי.

יש לשים לב כי גם אם הקבוצה והפסיכולוג הצליחו במשימה הראשונית, נותרת ברקע מלכודת מסוכנת. שהרי האופטימיות והאמון החדשים שבריריים ועלולים להתנפץ במצב של פיגור במהלך המשחק, ולבטח לאחר הפסד. לכן, חשוב שהפסיכולוג והמאמן יסבירו וידגישו כי למרות שניצחון כעת הוא בגדר חובה, הדרך שבה יתמודדו עם העליות והירידות במשחק, ועם האפשרות של הפסד, חשובות לא פחות. מלכודת זו מוחשית ומאתגרת מאוד לגבי מכבי חיפה, שכן ברור כי המשחק הקרוב מול הפועל עכו יהיה קו פרשת המים, שצפוי להכריע את גורלו של לוי וכמה משחקניו. פסיכולוג יכול לבדוק עם השחקנים אם הלך הרוח של "חיים או מוות" תורם להם מבחינה פסיכולוגית או פוגע בהם.

בתוך המשימה של חיזוק המנהיגות רצוי לכלול עבודה פסיכולוגית עם המאמן. מתוקף תפקידי, ראיתי לא מעט פעמים כיצד הלחץ והסטרס הנובעים ממשברים גובים מחיר ממאמנים מנוסים, שבימים כתיקונם מהווים מנהיגים חזקים וכריזמטים. הופתעתי לראות כיצד ביטחונם העצמי הגבוה ושיקול דעתם המקצועי יכולים להיפגע, וכמה בודדים הם עלולים להרגיש. הפסיכולוג חייב לבחון אם המצב מערער את מנהיגות המאמן, את הקשר עם השחקנים ואת היכולת החשובה שלו להיות גורם מאזן ומנהיג חברתי-תרבותי . דווקא מצוקת המאמן יכולה להוות דווקא פתח נדיר לפסיכולוג ליצור ברית עבודה חזקה עמו, שבאמצעותה יחזק את ביטחונו ויכולתו להתמודד עם הלחץ. הפסיכולוג יכול לעזור למאמן לשפר מערכות היחסים שנפגעו, או אם יש צורך – לעזור לו לתקשר עם השחקנים והקבוצה באופן אפקטיבי יותר.

לסיכום, האתגר המקצועי לפסיכולוג הנכנס למסגרת במצב של משבר חריף כמו של מכבי חיפה גדול מאוד ומצריך ניסיון ומיומנות. הפסיכולוג חייב ליצור קשר ואמון בצורה מהירה ואפקטיבית ולהבין כמה שיותר מהר ולעומק את הסוגיות הפסיכולוגית העיקריות, הפועלות ברמה היחידנית, החברתית, התרבותית והמערכתית. גם אם יצלח את המוקשים הצפויים, הצלחתו אינה ערובה לניצחונות שהקבוצה כה זקוקה להם, אך בהנחה שהיכולת המקצועית נמצאת שם, הסיכוי להתרחשותם יגבר. ללא הצלחה מיידית, החלפה של המאמן והסגל יכולה לספק מרחב חדש לצמיחה והתחלה חדשה. כשבכל משחק גובר הלחץ, היתרון היחיד במצבה של חיפה היא שכוחם של משברים גדולים להצמיח אנשים ומעשים גדולים.

גבי זקס הוא פסיכולוג ספורט ופסיכולוג חינוכי המטפל בספורטאים, ילדים ובני נוער

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ