פרשנות

גמר גביע המדינה לנשים: בין סיכול ממוקד לסימני חיים על הפארקט

שי דורון, שנוהגת לספר על חלומה להיות סוכנת חשאית אחרי שתפרוש מכדורסל, היתה שותפה אתמול לחיסול ההגנתי שהנחילה מכבי אשדוד לרמת חן. אחרי השביתה, הענף החבוט קיבל גמר גביע עם הרבה אנרגיה

אביב לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שחקניות מכבי אשדוד חוגגות עם גביע המדינה בכדורסל
גם כשהיא צולעת ומסיימת את הליגה הרגילה עם חמישה הפסדים, היא עדיין מסוגלת להעמיד הגנה בסטנדרט שבישראל לא מכירים. מכבי אשדוד עם הגביעצילום: ניר קידר
אביב לביא

על הנייר זה נראה כאילו אשדוד עומדת לעלות בגמר הזה על מוקש: מול ההרכב העמוק והנוצץ שלה העמידה רמת חן הרכב רזה יותר אבל מאוד מגובש, רץ ביחד מתחילת העונה, הרכב שאולי יש בו פחות כישרון אבל נהנה מכמויות מסחריות של כימיה. רמת חן קולעת יותר מכל קבוצה אחרת בליגה, ומשחק ההתקפה שלה המשיך לשטוף גם בחצי הגמר. התפאורה היתה מוכנה להפתעה, ובסוף הרבע הראשון נראה שזה אכן הולך לכיוון הזה. רק שאז אשדוד התחילה לשמור.

כי מתברר שגם בעונה שבה אשדוד מחליפה זרות כמעט כמו שמכבי תל אביב מחליפה זרים, וגם כשהיא צולעת ומסיימת את הליגה הרגילה עם חמישה הפסדים, היא עדיין מסוגלת להעמיד הגנה בסטנדרט שבישראל לא מכירים. הרצליה, שבליגה עומדת על ממוצע של 72 נקודות, קלעה נגדה בחצי הגמר 50; את רמת חן אשדוד הורידה בגמר מ-78 ל-49. שי דורון, שנוהגת לספר על חלומה להיות סוכנת חשאית אחרי שתפרוש מכדורסל, היתה שותפה אתמול לסיכול ממוקד.

שי דורון (מימין) מול נעמה שפיר, הערב ברמלה
יש להן יתרון על ליגת הגברים. שי דורון (מימין) מול נעמה שפיר, הערב ברמלהצילום: ניר קידר

הסטירה שחטפה ההתקפה של רמת חן כל כך כאבה עד שהיא ריסקה את האחוזים גם מהעונשין, שלא לדבר על גשם ההחטאות לשלוש. גמר גביע לא מנצחים מעבר לקשת, אלא אם את ביום נדיר - ורמת חן היתה ביום נוראי. למרות זאת, התענגתי על פסקי הזמן של שירה העליון: מינון מדוייק בין רגש לטקטיקה, ומסרים מקצועיים בהירים ששחקניות מסוגלות לקלוט גם בערפל הקרב. הדברים החמים שהעליון אמרה בסיום על השחקניות שלה יצאו מהלב, וכדרכם של כאלה - הם גם נכנסו אל הלב. אתמול זה לא הלך, אבל תסתכלו איך נראית רמת חן לאורך כל העונה ותדעו שגדלה לנו כאן מאמנת.

אחרי טראומת השביתה כדורסל הנשים היה זקוק ליותר משבוע גביע שבו המשחקים מסתיימים ב-19, 21 ו-22 הפרש. בכל זאת, הענף החבוט קיבל הערב (חמישי) גמר עם הרבה אנרגיה וסימני חיים. יש סיבה להאמין שאשדוד, רמת חן וגם הרצליה מסוגלות להעניק לנו קרבות הרבה יותר צמודים בדרך לאליפות. יש להן יתרון על ליגת הגברים: בניגוד לפיינל פור המטופש והלא ספורטיבי, השיטה בעדן וסדרות הפלייאוף הארוכות הן הזדמנות להזכיר כמה כדורסל נשים יכול להיות מותח.   

תגובות