פרשנות |

לקבל את תביעת ראיקוביץ' - ולהעמיד אותו שוב לדין

על ההתאחדות לכדורגל לתקן את התקנון כך שלשחקן יתאפשר ייצוג בין אם הוא ממכבי תל אביב או מבני יצ'אלאל, ולא פחות חשוב לקיים לשוער דיון משמעתי מחודש כבר בשבוע הבא ולקבל החלטה שתהיה אפקטיבית עוד העונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראיקוביץ' מזנק

אין ספק, ההחלטה של בית המשפט המחוזי בתל אביב לעכב זמנית את עונש ההרחקה של פרדראג ראיקוביץ', עד לדיון שיתקיים בחודש יוני, שפירושה המעשי הוא ביטול העונש לעונה הנוכחית, היא הישג משפטי נכבד עבור עורכי הדין של מכבי תל אביב. אם תשאלו את זקני הצהובים, הם בטח יגידו לכם שזה היה מכביזם משפטי לתפארת.

ההתאחדות, מצדה, ואיתה לא מעט אוהדי כדורגל, יצאו בתחושה חמוצה, כאילו הצדק הספורטיבי הפסיד למשפט. אוהדים עצבניים במיוחד יגידו ששוב הכסף הגדול ניצח.
אבל מעבר לתרועות הניצחון ולקינות ההפסד, כדאי אולי למשפטני ההתאחדות לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע ל"תיק ראיקוביץ'" ולקבל החלטות מיידיות, שיוכלו לתקן את תחושות העוול של כל הצדדים עוד בעונת 2015/16 ואולי אפילו לצאת גם חכמים וגם צודקים.

נזכיר, בית המשפט קבע שהפגם המרכזי בהתנהלות בעניין ראיקוביץ' היה בכך שבית הדין של ההתאחדות לא איפשר לו להיות מיוצג על ידי עורך דין, למרות שהוא זר בארץ, סובל מקשיי שפה ונעדר הבנה משפטית. המניעה הזו אמנם נעשתה בהתאם להוראות תקנון המשמעת, אבל בית המשפט קבע שההוראה הזו אינה תקינה משום שראוי לאפשר לשחקן שאדם אחר ייצג אותו, במקום בו יש לו מגבלה משמעותית ביכולתו לייצג את עצמו או כשהוא ניצב בפני חשש לתוצאות חמורות. במלים אחרות, אם החלטת בית המשפט המחוזי תהפוך לסופית, התוצאה שלה תהיה לא רק הליך משמעתי מחודש לראיקוביץ', אלא תיקון של תקנון המשמעת.

כאן בדיוק המקום שבהתאחדות צריכים לעשות חשבון של צדק ויעילות. ברמה העקרונית המשפטית, בלי קשר בכלל לראיקוביץ', ההתאחדות צריכה לתקן את התקנון ולהרחיב את אפשרות הייצוג גם למקרים שבהם לשחקן אין יכולת אמיתית לייצג את עצמו. זה צודק, הוגן ובתכל'ס ימומש רק במקרים מועטים ונדירים.

ברמה הספציפית של ראיקוביץ', איך נגיד את זה בעדינות, קצת קשה לקבל את הטיעון שהוא מוגבל יותר מכל כדורגלן אחר מבחינת היכולת שלו לייצג את עצמו. לא רק שהשחקן החרד לגורלו ולשמו המקצועי הטוב לא טרח לכבד בנוכחותו שום דיון, ולא השמיע את הגרסה שלו לאירוע בסכנין, אף אחד גם לא בירר איך יכול להיות שמי שמשחק כדורגל כבר 13 שנים, כולל בנבחרת לאומית ובליגת האלופות, מצליח להבין מצוין את חוזה המיליונים המפורט שהוא חתום עליו, ואת ההוראות הטקטיות של המאמן ההולנדי והעוזר הספרדי שלו, אבל פתאום בבית הדין הופך להיות מהגר חסר ישע?

אבל עזבו אתכם מהציניות, בשביל מה לחכות עוד חודשים ארוכים עד שהעניינים הללו יתבררו בבית המשפט המחוזי, ואחר כך כמובן בערעור בבית המשפט העליון? הרי עד שכל זה ייגמר, ראיקוביץ' בכלל ינתר בפרמייר־ליג, למרות שהוא בקושי מבין אנגלית.

לכן, אילו ישעה היועץ המשפטי של ההתאחדות לדעתי, כאן ממרומי הטריבונה, הייתי מודיע כבר מחר שאני מקבל את התביעה של ראיקוביץ', מתקן את התקנון כך שיתאפשר לשחקן ייצוג, כשבית הדין מתרשם שאין לו יכולת לייצג את עצמו, בין אם הוא ממכבי תל אביב או מבני יצ'אלאל. ולא פחות חשוב, מקיים לראיקוביץ' דיון משמעתי מחודש כבר בשבוע הבא, כשהוא כמובן מיוצג, ומקבל החלטה שתהיה אפקטיבית עוד העונה, כי צדק מאוחר עדיף תמיד על חוסר צדק.

הכותב הנו עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ