מכבי תל אביב זייפה שינוי, ברצלונה חשפה את האמת

בחסות לו"ז נדיב נשבעה מכבי ת"א להשתנות, אבל בפועל לא נפתרו אף אחת מבעיותיה. ברצלונה לא נזקקה להרבה בשביל לחשוף זאת

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גאודלוק
גאודלוק מחפש מוצא מול ברצלונה. מכבי קיזזה נזקים, אבל בפועל זה היה טשטושצילום: ניר קידר

מעבר ליחס ישיר של סיבה ותוצאה – אדם שמאבד את מקום עבודתו – פיטורי מאמנים בספורט מהווים במקביל מסר חד לשאר הגורמים במערכת. שחקנים, למשל, מבינים שבהיעדר ברירת המחדל לתפקיד השעיר לעזאזל, הם אלו שעומדים כעת תחת המיקרוסקופ. במקרה של מכבי תל אביב, לוח משחקים נדיב – שאיגד תוך שבוע וחצי שתיים מהקבוצות החלשות ביורוליג ויריבה מקומית שנחותה ממנה בכל עמדה – איפשר לשחקנים לזייף את תוצאות המעבדה ולרמי הדר לבסס לגיטימציה. אלא שהערב הגיעה ברצלונה, חשפה את תוצאות האמת וערערה על הלגיטימיות של האיש שאחראי על מגמת השיפור לכאורה.

למי שטוען שמכבי הדר תל אביב שונה מהותית ממכבי אדלשטיין תל אביב, צפוי ויכוח חריף עם המציאות. ברצלונה לא היתה מדהימה, אבל גם לא נדרשה להיות כזו בשביל לנצח בקלות ביד אליהו ולהזכיר למארחת ממה היא עשויה כרגע: שני סקוררים עם נטייה לתקוע את ההתקפה כמעט באותה תדירות שהם מיטיבים עמה, סנטר שלא קופץ מעל קונפטי שמונח על הרצפה ומתנזר מהגנה או ריבאונד, רכזים שיאיימו על הטבעת רק אם יגיעו לפרק אותה עם מברג, מבחר שחקנים שטרם הוגדר תפקידם במערכת והגנה שסופגת הכי הרבה שלשות ביורוליג.

במובן מסוים, מכבי תל אביב מגלמת את העקרב במשל עם הצפרדע – בחסות הלו"ז היא כביכול נשבעה להשתנות, אבל בנקודת הזמן הנוכחית היא עדיין לא מסוגלת לשנות את טבעה. הבעיות נותרו כשהיו: אלתורים רבים מדי בהתקפה, פריסת שטיח אדום לחדירות בהגנה (ד"ש מטייריס רייס) ומעט מדי עוגנים קבועים. אם כבר יש לה משתנים שהיא יכולה לסמוך עליהם, הרי שהם שליליים - בארבעה משחקי יורוליג, למשל, אף יריבה לא לקחה מולה פחות מעשרה ריבאונדים בהתקפה. הערב נהנתה מכך קבוצה שהציגה עד המפגש מול מכבי ממוצע של שמונה למשחק, כשג'ואי דורסי לבדו מסיים עם שבעה ריבאונדים בהתקפה - יותר מסך הריבאונדים הכולל של צירברסון.

מכבי תל אביב עשתה לעצמה העונה הרגל לקזז נזקים בדקות האחרונות ולהגיע לטווח גניבת משחק. גם מול ברצלונה, כמו נגד מילאנו, היא נתנה תחושה שנס נהריה אפשרי. יש מי שיקרא לזה "אופי", אבל בפועל זה טשטוש, בדיוק כמו לדבר על שינוי במקום לחולל אותו. שחקן אחד דיבר על אווירה אחרת, אחר הצהיר שהוא אוהב את מה שהביא המאמן החדש. הרי מה זה משנה; בדיבורים אין מבחן תוצאה, כך שאיש לא מסוגל להיכשל. אלא שבמבחן האמיתי הראשון מאז חילופי המאמנים, התברר שמכבי תל אביב היא כרגע בסך הכל עקרב - כזה שמתפקד ללא עוקץ, או לחילופין, לוקסוס להסתתר מתחת לאבן גדולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ