שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלון עידן
אלון עידן
גרביניה מוגורוסה, ונוס וויליאמס
זו שזוכה, וזו שהולכת הביתה בידיים ריקות. עצם עלייתה של ונוס לגמר מלמדת על הוואקום בטניס הנשי והצורך בטניסאיות כמו מוגורוסהצילום: Tim Ireland/אי־פי
אלון עידן
אלון עידן

1. במצב של 4-5 לטובתה, וכשגרביניה מוגורסה מגישה בפיגור 40-15, לוונוס וויליאמס היו שתי נקודות מערכה. היא לא ניצלה אותן כי מוגורוסה לא איפשרה לה: היא העלתה רמה, הגבירה אינטנסיביות, לא סיפקה את הטעות המיותרת שבדרך כלל גובה המתח העצום. לקשיחות המנטאלית של הספרדייה היו שתי השלכות מרכזיות: ניצחון במערכה הראשונה, ובעיקר שיגור תהייה מטפיסית שתלווה את וויליאמס בימים הקרובים: האם ניצול של אחת מנקודות השבירה היה משנה את גורל המשחק?

2. בגלל שאין דרך לענות על שאלות שכאלו, קיים בהן הפוטנציאל להפוך להפרעות טורדניות שמפרקות שחקנים מסוימים. אבל מוגורוסה דאגה שוויליאמס לא תעסוק זמן ממושך מדי באפשרות שלא מומשה. במערכה השנייה הציגה הספרדייה טניס איכותי, שלווה בעליונות פיסית, מנטאלית ומקצועית כה ברורים, שהיה בכך מעין תשובה לתהייה, ושזו לשונה: אני השחקנית היותר טובה, אני אלופת ווימבלדון בזכות, הצלחת המוזהבת מגיעה לי.

3. זכייה של וויליאמס יכולה היתה להיות סיפור גדול יותר: וטרנית מעוטרת בת 37, אלופת ווימבלדון חמש פעמים, האחות של גדולת הטניסאיות בהיסטוריה שנכנעה רק להיריון, מגיעה לטורניר אחרי טרגדיה שבמהלכה דרסה למוות אדם שלא באשמתה. אבל אם מניחים לרגע לתאוות הסיפור ולמשיכה לקיטש, הטניס הנשי צריך לשמוח דווקא על זכייתה של מוגורוסה.

4. עצם ההגעה של ונוס לגמר, כשהיא מאבדת מערכה אחת בלבד; כמו גם הניצחונות החלקים על התקווה הבריטית ג'ו קונטה, ובעיקר על ילנה אוסטפנקו – זוכת הרולאן גארוס - מלמדים על גודל הוואקום בטניס הנשי. ענף שהיה מרתק, עמוק ועמוס בכישרון, נשען כבר תקופה ארוכה מדי על כתפיה – האומנם רחבות – של סרינה וויליאמס. אפשר להעריך שחקניות כמו האלפ, קרבר או רדוואנסקה – שמתמחות בהתשת היריבה - אבל קשה להתלהב מהן. כדי להחזיר לטניס הנשי את ההתלהבות, את המתח, את האטרקטיביות, יש צורך בהתקבצות של שחקניות כמו מוגורוסה: אתלטיות, מוכשרות, בעיקר התקפיות. הזכייה שלה אתמול היתה צעד בכיוון הנכון. ואמוס מוגורוסה.

5. הערה לסיום: שחר פאר, גדולת הספורטאיות בישראל, התמחתה בטניס הגנתי ומתיש. והנה, לאורך הטורניר, ובעיקר היום בגמר, היא מתגלה כפרשנית מוכשרת, התקפית ומדויקת. הפתעת הטורניר, בלי תחרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ