נבחרת העתודה היא מעצמה, ואז החורף מגיע

המספרים נשמעים כמעט כמו בדיחה: בתוך שלושה ימים ישראל מביסה את יוון וספרד בהפרש מצטבר של 45 נקודות, לא פחות ממדהים. אלא שכך גם הפער בין הישראלי בקיץ לישראלי בחורף. ההסברים לא מניחים את הדעת, אולי ועדת חקירה תעזור

אביב לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נבחרת העתודה אחרי הניצחון על ספרד. בגיל 20 אנחנו מפרקים את היבשת
אביב לביא

את חווית הצפייה במשחקים של נבחרת העתודה באליפות אירופה אפשר לסכם כשילוב משונה בין עונג צרוף לתסכול עמוק. איזה כיף לראות את הנבחרת של אריאל בית הלחמי, שיחד עם השנתיים האחרונות בגלבוע/גליל הפך למאמן הישראלי עם טביעת האצבע המובחנת והמעניינת ביותר: הגנה מתואמת ואינטנסיבית שכוללת לחץ מטורף על הכדור ורבעים עם כמות דו ספרתית של חטיפות; שילוב בין פיזיות ואגרסיביות בצבע (מירון רוינה), קליעה נפלאה מבחוץ (גיל בני, מרק בריסקר) ויובל זוסמן אחד שמחבר את הכל. ועוד לא הזכרנו את הפוטנציאל המפלצתי של דני אבדיה, כי אין צורך למהר: אם הכל יילך כשורה, יהיו לנו עוד הרבה שנים להתפעל ממנו.

המספרים נשמעים כמעט כמו בדיחה: בתוך שלושה ימים ישראל מביסה את יוון וספרד בהפרש מצטבר של 45 נקודות. אם על יוון עוד ניתן לומר שהיא מגלה חוסר יציבות בין שנתונים בגילים הצעירים, עבור ספרד זו הפעם הראשונה מאז 2006 שלא תהיה בחצי גמר העתודה. מתברר שהפעם איתרע מזלה והיא פגשה ברבע הגמר מעצמה.

כן, מעצמת עתודה. אין דרך אחרת לכנות נבחרת שבשתי אליפויות רצופות מגיעה פעם אחת לגמר ופעם שנייה לחצי הגמר (ועוד היד נטויה). וכמה שזה מתוק, ככה זה חמוץ: כי עם כל שנה שחולפת, הפער בין מה שעושה הכדורסלן הישראלי הצעיר בקיץ, למה שעושה הכדורסלן הישראלי הבוגר בחורף - הולך ותופח לממדים בלתי נתפסים. או בפשטות: איך זה יכול להיות שבגיל 20 אנחנו מפרקים את היבשת, ובגיל 25 היבשת דורסת אותנו בחזרה בלי למצמץ? 

כדי להבין מה קורה כאן, אחת ולתמיד, דרושה לא פחות מוועדת חקירה ממלכתית-ספורטיבית: לא כדי למצוא אשמים, אלא כדי למצוא הסברים ופתרונות. איגוד הכדורסל, מינהלת הליגה, ארגון המאמנים, ארגון השחקנים - כולם צריכים לחבור ולהקים צוות משותף שיישב על המדוכה וינפיק מסמך מעמיק שינתח את הנפילה שהכדורסל הישראלי חווה במעבר מהעתודה לבוגרים וינסח המלצות לשינוי המצב. 

כמי שסולד מכמות הזרים והמתאזרחים שמציפים את הליגה, מפתה לומר שהכל בגלל שלא נותנים צ'אנס לצעיר הישראלי המוכשר שמסיים גיל נוער. זה בוודאי חלק מההסבר, אבל הרי גם בספרד, יוון ושאר היבשת יש גדודים של זרים. מה שבטוח: הביצועים המרשימים של נבחרות העתודה מאירים באור מגוחך את רוב הטענות הדמגוגיות שמוטחות בשחקן הישראלי: זה שלכאורה הוא בטלן, חפפן, לא עובד ולא שומר. בגיל 20 הוא מספיק חרוץ כדי לנצח את כל אירופה ובגיל 25 הוא הופך פתאום לחלטוריסט? קשקוש. 

גם השירות הצבאי שנהוג לנפנף בו מהווה הסבר קלוש, שהרי מי שמוגדר ככדורסלן מצטיין או פעיל לא בדיוק מתרוצץ על הג'בלאות במדי גולני. יש כאן משהו אחר. הכדורסלן הישראלי הצעיר משקיע המון, חולם להצליח ובחלק מהמקרים מוכשר לתפארת. הגיע הזמן להבין למה בגיל 22-23 אותם ספרדים ויוונים שרק אתמול נתן להם בראש עוקפים אותו בסיבוב. הגיע הזמן שגם בחורפים תהיה לנו קצת נחת, כי בקיצים אנחנו כבר מסודרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ