ניר צדוק

1. אם את ההדחה מול קלוז' במוקדמות ליגת האלופות עוד אפשר היה לנסות ולהפיל על שתי הטעויות של אנדראס יאניוטיס ולהחליק בעזרת האדרת היריבה למימדים לא לה, אז אמש (חמישי) הגיעה סודובה והסיטה את הזרקור אל הסיבה האמיתית לכך שהקמפיין האירופי של מכבי תל אביב נראה כמו שהוא נראה: מה שעשתה בקיץ האחרון, יותר נכון מה שלא עשתה.

עד שתכתב השורה התחתונה בגומלין בשבוע הבא, ההפסד הביתי 2:1 לאלופת ליטא הוא אחד הפרקים המביכים בדברי ימיה של מכבי באירופה. שלב הבתים של הליגה האירופית הוא לא רק יעד ריאלי ביחס לפנטזיה של ליגת האלופות, הוא גם אפיק הגדילה היחידי של קבוצה שבעונה שעברה שלטה בביצה המקומית ברמת ה-31 הפרש מהמקום השני. אירופה היא כלי לביסוס השליטה של מכבי, מנוע כלכלי (גידול בהכנסות) ומקצועי (חלון ראווה לשחקנים טובים יותר), ויעד שראוי היה להתכונן אליו טוב יותר.

לוח התוצאות בסיום המשחק. סודובה הסיטה את הזרקורצילום: ניר קידר

מכבי היתה כל כך חלשה, שפירוקה לבודדים בהכרח יחטא לאמת. הרי משהו קבוצתי ועקרוני לא עבד (אולי כך זה נראה ביום לא מדויק של דור מיכה), אז מה יועיל להתמקד בחלוץ או בהגנה? ובכל זאת, שני הקצוות הללו של המגרש היו אמש ביטוי החולשה המוקצן ביותר של מכבי. נתחיל מאיתי שכטר, שיותר מחלוץ מרכזי הוא טיפוס מרכזי. זאת אומרת שהמאפיינים המגדירים אותו אינם מיומנויות קלאסיות לעמדה כמו טכניקת בעיטה וקור רוח מול השער, אלא סט תכונות אלטרנטיביות כמו התחזויות ברחבה, הצקות לבלמים ודיאלוג קומי עם השופטים. מטרתן של כל אלו היא למסך את האמת הכואבת - הוא לא מספיק טוב להיות התשע של קבוצה שמתיימרת לשחק באירופה גם בחודש ספטמבר. אם לשפוט לפי העובדה שפתח בהרכב בכל שלושת משחקיה של מכבי באירופה העונה, אז בינתיים עובד לו. החיזוק היחיד של מכבי בהתקפה, ניק בלקמן, פגע בה פעמיים: הוא לא הספיק כדי לדחוק את שכטר מהשפיץ, אבל הספיק כדי להשאיר בצד את צ'יקו אופואדו, שלבטח יכול להועיל למכבי יותר משכטר. לפחות אמש מול סודובה, אי צירופו של חלוץ ראוי תקע את מכבי בשתי עמדות.

איתי שכטר מציק לבלם סודובה, אתמול. זה מה שיש לו להציעצילום: ניר קידר

מכבי הודחה מאירופה בעונה שעברה בעיקר בגלל מרכז ההגנה שלה, ובכל זאת לא עשתה דבר כדי להשתדרג בנושא במהלך הקיץ, זאת אם לא מביאים בחשבון את צירופו של איתן טיבי, ששיחק בקבוצה בשבע העונות הקודמות. מילא הבלמים, אבל מה עם דור פרץ, היהלום בכתר של מכבי ומי שמיועד להיות האקזיט הבא שלה? בשלושה מחמשת השערים שספגה עד כה באירופה הוא נתפס מנמנם, שלא לומר נוחר, ומי שישן בערב כבר לא יירדם בלילה.

2. כמו הגומלין מול קאיראט אחרי הניצחון בטרנר, גם המשחק הראשון מול נורשפינג הציע להפועל באר שבע את אותן נסיבות שמאפשרות לה להיות מה שהיא יכולה - קבוצה לוחמת, מתגוננת, שקשיחותה אומנותה וכוחה במרכז השדה שלה. נורשפינג בדקה את הפיזיות של באר שבע, העמידה אותה בעיקר במבחני משמעת של סגירה במצבים נייחים, והתוצאה, 1:1, מספיקה בהחלט. להבדיל ממכבי תל אביב, שבחולשתה ואדישותה מבהירה שהיא רחוקה מאוד ממה שהיא יכולה להיות, באר שבע נראית קרובה בהרבה למיצוי. אלו חדשות טובות לימינו, אבל גם סימנים מטרימים לעתיד. בהנחה ולא יגיע חיזוק להתקפה, אלו, בשינויים קלים, יישארו גבולות הגזרה שלה. אפשר לסמוך עליה שתסגור את כל מה שפתוח, אבל האם תדע לפתוח את מה שסגור?

המפתחות ההתקפיים לא נמצאים בהכרח בצרור של החלוצים, בטח כשבן שהר נמצא בשלב בו ברק בכר מרעיב את המפלצת ומייצר את מה שנתפש כתנאי הסף להצלחה שלו – העדפת אחרים על פניו. על רקע חוסר התכליתיות של נייג'ל האסלבנק, ג'ימי מארין וחואן אנחל קאריו, עדן שמיר הוא פלא של ממש – כשהכדור אצל היריבה, יש לו סכין בין השיניים. כשהכדור אצל באר שבע, הוא קורא אליו את מרואן קבהא, משאיר אצלו את הסכין, ורץ לרחבה. היכולת שלו להצטרף מאחור היתה מועילה לכל קבוצה, אבל היא קריטית ממש עבור באר שבע, שהיא כולה "מאחור" אחד גדול. 

בכר. הקבוצה שלו עמדה במבחני משמעת במצבים נייחיםצילום: שרון בוקוב

3. בני יהודה לא מוכנה לעונה הקרובה יותר משהיא מוכנה לבחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין. הסיכוי של יוסי אבוקסיס להעמיד קבוצה נורמלית מול נפטצ'י באקו היה זהה לסיכוי שלו להתקבל לעבודה בסנגוריה הציבורית. תשאלו אותו מה עושים עם אמיר רוסתום, אבישי כהן, דניאל פלשר ושי מזור - כמו שתשאלו אותו עכשיו על סדר דין פלילי.

זה אמור היה להיות יותר מדי גם עבור המאמן השיטתי בישראל, שכבר ארבע שנים לוקח פירורי שחקנים ומתקין מהם ארוחת כדורגל בזכות הדבקות במתכון מנצח. הרי כל יום שעובר משרת אותו יותר, וכרגע הוא נמצא בנקודת זמן בה ליכולות שלו אין את התנאים המינימליים לבוא לידי ביטוי. בני יהודה איבדה שבעה שחקנים מההרכב שזכה בגביע בעונה שעברה, וחלק משחקני החיזוק, דוגמת דור אלו, הצטרפו מאוחר מכדי לקחת חלק במשחק אמש. חלופות ראויות נוספות יגיעו רק בהמשך, אם בכלל. לארבעה מה-11 אמש באזרבייג'אן יש ניסיון מצטבר של 30 הופעות בהרכב בליגת העל. כשמוחמד גאדיר התעייף החליף אותו אריאל לזמי. לזמי כבש שבעה שערים בעונה שעברה, רק שזה היה בליגה א'. בספסל, על כל צרה, היו גם אורי צעדון, רועי בן שמעון ובן שמעוני. כן, בדיוק.

יוסי אבוקסיס. בנקודת זמן בה ליכולות שלו אין את התנאים המינימליים לבוא לידי ביטויצילום: ניר קידר

אלא שאבוקסיס הוכיח בשנים האחרונות שהוא יודע להוציא מים מהסלע, ואם היה ספק אז ברק אברמוב הבין את הרמז. בני יהודה באמת התנהלה הקיץ כאילו הסלע בסיפור הוא לא אילוץ, אלא ממש הכרח עבור אבוקסיס - כדי שיוציא מים, הוא זקוק לסלע. לא לברז, נאמר. כך הסגל שלה נראה כמו אמירה כללית נגד הכדורגלן הישראלי; מה שאבוקסיס בעצם לימד את אברמוב זה שאין הבדל - כולם אותו דבר. מי היה מתן בלטקסה לפני שפגש את אבוקסיס אם לא רוסתום בשם אחר; מזור אולי הגיע לפני שנה מכפר שלם, אבל כך גם יובל אשכנזי; דור כוכב הצטרף מהליגה הלאומית, בדיוק כמו דולב חזיזה. אברמוב הבין שאבוקסיס מסוגל לייצר את אותו מוצר ולא משנה מהם חומרי הגלם, וכך, עם הזמן, חשיבותם של חומרי הגלם הולכת ופוחתת. יביאו מי שיביאו לו, הוא כבר יסתדר.

והוא באמת הסתדר, אפילו עם ה-2:2 שבני יהודה ספגה בדקה ה-97. גאדיר בישל לתאמבי סגס את השער הראשון במה שנראה כמו העתק-הדבק למה שיאקוב סילבסטר ואשכנזי עשו בעונה שעברה. גאדיר כבש את השני בהתקפה מתפרצת בדיוק כמו שמאוויס צ'יבוטה עשה לפניו. ונמשכת שיירה. החצי השני היה בונקר מפואר גם בסטנדרטים של אבוקסיס המתגונן (בני יהודה סיימה את המשחק עם ארבעה בלמים), אבל כשהסגל כל כך טמא אז כל האמצעים כשרים. איפשהו בישראל יש שחקני כדורגל שנחושים להוכיח לאבוקסיס שאצלם עובר הגבול - שאיתם זה כבר לא יעבוד. אם יש להם אומץ לנסות אותו, הם מוזמנים להגיע לשכונת התקווה עם בגדי ספורט ונעלי פקקים.

מתן בלטקסה, בעונה שעברה. מי היה לפני שפגש את אבוקסיס אם לא רוסתום בשם אחר?צילום: ניר קידר

תגובות