האם אלי גוטמן יכול לעמוד בלחץ?

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

אלי גוטמן מאמן כדורגל טוב מאוד. בהפועל תל אביב הוא הצליח להביא לידי ביטוי קשת רחבה של יכולות: החל מבניית קבוצה ואיתור שחקנים, דרך הקניית מסגרת קשיחה עם זוויות אלסטיות וכלה במימוש מקצועי על המגרש. העובדה שהצליח לשלב יעילות ואסתטיקה היתה רמז עבה לכך שהפנים לקחים משנים קודמות (בית"ר ירושלים). הוא פשוט הבשיל כמאמן ולכן זכה בקלישאת הנבחרת האולטימטיבית - "ראוי".

אלא שהשאלה לגבי גוטמן אינה קשורה ל"כדורגל", בוודאי לא במונחים של מקצועיות או ידע. השאלה החשובה היא איך יתפזר כעת הלחץ שבתוכו. בליגה הוא התפזר באופן שבועי ואיפשר לגוטמן להתמלא ולהתרוקן באופן סדיר יחסית. הסדירות הזאת היתה קריטית, כי החיסרון של גוטמן טמון בכך שהוא אדם לחוץ מטבעו ומתקשה לשאת מתח גדול לאורך זמן.

כשמצטבר יותר מדי מתח, גוטמן סוטה לעבר שבילים בעייתיים, שרובם מתרחשים מאחורי הקלעים, ומקצתם - כמו אותו מלמול ביקורתי אחרי טעות של שחקן והליכה נרגזת לכיוון הספסל - דולפים אל כר הדשא. אצל גוטמן המפתח הוא שחרור מתחים מחזורי, קצר מועד, שמונע מבעדו לאגור כמות גדולה של תסכול ולהתפוצץ באופן בלתי מבוקר. עם זאת, צריך לזכור שגם מחזוריות שבועית נוחה יחסית - ליגת העל - לא פתרה לחלוטין את הבעיה: גוטמן הרי לקה בלבו. המתח הכריע אותו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מספורט הארץ ישירות אליכם

בנבחרת הסיפור שונה בתכלית, משום שהלחץ נבנה באופן בלתי מורגש כמעט, עד לרגע אמת שמתרחש אחת לכמה חודשים. עבור אדם שזקוק לשסתומי לחץ קצרי טווח יש בכך סכנה אמיתית: השקט שלפני הסערה אמנם ארוך מאוד וחרישי, אך הסערה עלולה להיות מאיימת במיוחד ולגרום לו לסטיות קיצוניות מהמסלול. כך שהקדנציה הקרובה תימדד על פי התשובה שיעניק גוטמן לשאלה האם התבגר. "התבגר", כלומר: האם הצליח לגבש בתוכו שכבה סופגת עבה מספיק, שתצליח לקלוט מתחים חיצוניים, להותיר אותם בפנים, לפרק אותם ולא להעביר אותם החוצה, אל השחקנים/קהל/תקשורת. אם התשובה לשאלה הזאת תהיה שלילית, גוטמן ימצא עצמו מהר מאוד בתוך מצב דמוי ורטיגו, עם סיכויי התרסקות גדולים.

בקרוב יתחילו ההשוואות ההכרחיות בין גוטמן למאמני נבחרת קודמים. ההשוואה הלכאורה-רלוונטית מכולן תהיה לאברהם גרנט, משום ששניהם נושאים אפיל של "עבר השתלמות באירופה". אלא שבמונחים מנטליים, המרחק בין גוטמן לגרנט הוא הגדול מכולם: מומחיותו של גרנט היתה מאז ומעולם הרפיית מתחים, ספיגה וניטור של לחץ ושליטה מוחלטת באטמוספירה בתוך ומחוץ לנבחרת. מהבחינה הזאת, כדאי לגוטמן לעבור השתלמות אצל גרנט. רק בלי הפרק של הקומבינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ