ההתפרעות בקניון |

כהנא חי באיצטדיון טדי

ההתפרעות האלימה של אוהדי בית"ר ירושלים נובעת מחדירה שיטתית של אנשי ימין קיצוני לשורותיהם. הכתובת על הקיר והיא כתובה בדם

חיים ברעם
"כל העיר" ירושלים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ברעם
"כל העיר" ירושלים

ההתפרעות הכהניסטית של אוהדי בית”ר ירושלים בקניון מלחה זכתה לכיסוי הולם רק בעיתון “הארץ” ויש מקום לדיון ציבורי נוקב גם בהתנהגות משטרת עירנו בפרשה הזאת. לניסיון הטיוח המסוכן חברו גם ראשי בית”ר שניסו, כדרכם של אנשי ימין קיצוני באירופה בין שתי מלחמות העולם של המאה שעברה, להטיל את האשמה בקורבן.

ייתכן שקיימת נטייה גם אצל כמה עיתונאים לראות בפורעים סתם אנשים ריקים ופוחזים (”אפסים”, כך הגדירו אותם באחד העיתונים) שחוגגים את שמחת הניצחון ומבלים את תוגת ההפסד באותה צורה: הם שופכים את מררתם על אויבים אמיתיים ומדומים, מחצינים את הגזענות העמוקה הטבועה בהם ובמסורת של אגודתם.

הדברים האלה, כמו האִפיון המבטל, הם אולי נכונים, אבל קצת שטחיים. פרשת הפוגרום בקניון, כמו גם הכאת עובדי הניקיון בתוך איצטדיון טדי לפני כשנה, נבעו מהחדירה השיטתית של אנשי ימין קיצוני, רובם אך לא כולם חובשי כיפות, לשורות אוהדי בית”ר המסורתיים. חלק מ”האוהדים” החדשים אינם אוהבים כדורגל במיוחד, ואין לפעילותם ביציעים או ליד טדי שום קשר עם הצלחות או כישלונות ספורטיביים.

ראיתם כבר את הטיימלין החדש של ספורט הארץ?

אנשי כהנא החלו במלאכתם המסוכנת לפני כמעט 30 שנה ליד שוק מחנה יהודה, התאימו את סמלי התנועה לצבעים של בית”ר, דאגו לאייש את היציעים בקנאים גזעניים, והרחיקו מהם אוהדים הגונים רבים שכיום ממש מתביישים בקשר עתיק היומין שלהם עם האגודה הוותיקה. כיום שוררת שביתת נשק ממושכת בין קנאי כהנא והמתנחלים הקיצוניים מצד אחד לבין הממסד של הליכוד מהצד האחר. המדיניות של ביבי מקובלת עתה על הימין הקיצוני, ובכך יש להסביר גם את הרגיעה היחסית ביחסים בין הגזענים לבין יו”ר בית”ר, איציק קורנפיין. הם מבינים את הכורח להרגיע את הקריאות הגזעניות בטדי כדי להימנע מעונשים קשים שירחיקו מהכהניסטים את הרוב השפוי של אוהדי בית”ר. הפחדנות של נתניהו באכיפת שלטון החוק בשטחים מקבילה לגמרי בסגנונה ובמהותה לחששו של קורנפיין להוקיע עד תום את הפורעים בקניון, במרחק צעדים אחדים מטדי.

ליל הבדולח הקטן של 2012 עדיין רחוק בהיקפו ובנזקיו ממקבילו הנאצי בשנת 1938, אבל נשקפת לכולנו סכנה רבה ממנו. אם תימשך שתיקת המשטרה, ואם שלטון החוק הופך לבדיחה בעיני הכהניסטים, יגיחו מתוכם חבריו לדעה של יגאל עמיר וישפכו דם נקיים. הקורבנות שלהם יהיו ערבים, או יהודים שבוחלים בדרכם הפשיסטית. למרבה הצער, אדריכלי החדירה לבית”ר הם אנשים מוכשרים, חרוצים ודבקים במטרה. היחס שלהם לדמוקרטיה הליברלית הוא מלא בוז, שאפיין גם את קודמיהם בתנועת הפשיסטיות באירופה.

חבל שאוהדי הפועל תל אביב נתנו לגיטימציה למתפרעים מטדי, ואפשרו לסנגורים הגלויים והסמויים של בית”ר לטשטש את עקבותיהם של הפוגרומיסטים ממלחה. מוטב שאישים כמו דן מרידור ואולי גם רובי ריבלין יובילו את המערכה לטיהור בית”ר מהפשיסטים. הסכנה האמיתית והמיידית נשקפת דווקא להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ