פתח תקוה והערעור |

לא קונספירציה לוזונית, פחדנות שיפוטית

ההחלטה לדחות הורדת הנקודות למכבי פ"ת אינה חרפה או קלון - אלא טעות ערכית שיש בה גם חוסר הגינות וגם פגיעה קשה נוספת בכדורגל הישראלי

שלומי ברזל-צרובה
שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי ברזל-צרובה
שלומי ברזל

אפשר בקלות לקטלג את החלטת בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל היום לדחות את הפחתת 3 הנקודות למכבי פ"ת לעונה הבאה, ובכך להפוך החלטה קודמת של בית הדין המשמעתי, כקלון, חרפה וביזיון. אפשר, אבל זאת תהיה כתיבה מהבטן ולא מהראש. צריך לעומת זאת להגדיר אותה פשוט כטעות גדולה מבחינה משפטית וערכית.

מי שמחפש הסברים בתיאוריית קונספירציה כזאת או אחרת, בדבר קשר לא ראוי בין הדיינים לבין יו"ר ההתאחדות אבי לוזון ומשפחת לוזון, טועה ומטעה. סוברניות בתי הדין נותרה כשהיתה גם היום, בדיוק כפי ששרירותה לא הועמדה בספק ולא התחזקה בהחלטה הקודמת, המחמירה בהרבה.

אין דבר קל יותר, ומטופש יותר, מאשר תיאוריות מהסוג הזה שאינן ניתנות להפרכה ומיתרות כל דיון רציונלי. החלטה הפוכה לחלוטין של בית דין בערכאה גבוהה יותר רווחת גם בבתי דין שאינם קשורים להתאחדות לכדורגל. די להזכיר את ההחלטה שזיכתה את ג'ון דמאניוק ומילטה אותו מעונש מוות למרות החלטה קודמת, אפשר גם לציין את החלטת בית המשפט העליון לזכות את אילנה דיין ומערכת "עובדה" מההרשעה והעונש שהשית עליה שופט בית המשפט המחוזי נועם סולדברג בעקבות התחקיר על סרן ר'. זאת טיבה של הפרדת הרשויות וזה עיקרון חופש ההחלטה של בתי הדין.

עמוס לוזון בבית הדיןצילום: ניר קידר

ההבדל נמצא בפרשנות שנותנים הדיינים בערכאות השונות לעובדות שמוצגות בפניהם ולאופן בו הם מפרשים את התקנון ואת ספר החוקים. הדיינים שמעוני ולנדאו בחרו להחמיר עם מכבי פ"ת בערכאה הראשונה, כי פירשו אחרת את התקנון ומצאו בו סעד משפטי, כמו גם לאופן בו תפשו את תפקידם. השניים ביקשו להחמיר, כי זיהו נסיבות חריגות, רצו לייצר הרתעה אפקטיבית והתעלמו מעברה הנקי יחסית של הקבוצה.

שלושת הדיינים בערעור – עו"ד אמל פלאח, עו"ד עמי פזטל והשופט בדימוס יהושע גרוס – הסתמכו על אותו תקנון ומצאו בו אפשרות לפרשנות מחמירה פחות, הם גם ייחסו משקל יתר לגיליון ההרשעות המצומצם מאוד של מכבי פ"ת. ייתכן שגם היו אמיצים הרבה פחות מקודמיהם, וביקשו להימנע ממצב בו החלטתם תשפיע על זהות היורדות לליגה הלאומית. מושחתים? שבויים של הלוזונים? ממש לא. טועים? בהחלט! פחדנים? ובכן, קשה שלא לחשוב כך.

לחצו לצפייה בהחלטה המלאה של ביה"ד העליון

אין כאן בריחה מהחלטה, אלא קבלת החלטה מפורשת. מבחינת הדיינים, אל לו לבית הדין לחרוץ גורלות שמוטב כי ייקבעו על כר הדשא. טענה מוזרה בהתחשב בעובדה שסיכויי הפועל ת"א לסיים במקום השני נקבעו באותו בית הדין שהוריד לה 3 נקודות בגין התפרעות אוהדיה בסיום משחק הדרבי, כמו גם ההחלטה להפחית ממאזנה של בית"ר ירושלים 2 נקודות כאשר מצבה בטבלה היה נואש, או עונש הפחתת 9 הנקודות להפועל פ"ת שחרץ את דינה לרדת ללאומית. מילא שבית הדין אינו מגלה את האומץ הנדרש, מדוע לעזאזל הוא אינו מסוגל להיות עקבי והוגן.

לא הלוזונים עמדו כאן למבחן, גם לא מכבי פ"ת, אלא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל. אותם משפטנים שצוטטו כגורמים אנונימיים בימים האחרונים ודיברו על שינוי צפוי של ההחלטה, ידעו מה הם אומרים. לא היו אלה יחצ"נים של הלוזונים, אלא גורמים משפטיים שהעריכו כי דייני בית הדין העליון, בהרכב האמור, יהפכו את ההחלטה על פיה. מודה, איני יודע לומר אם זאת החלטה קשה או קלה יותר מזאת שהתקבלה בערכאה הראשונה. היא לבטח שגויה.

הטיעונים של הפועל באר שבע והפועל חיפה אינם טהורים מאחר שהם נגועים באינטרסים ברורים מצד שני מועדונים שעדיין נלחמים על חייהם בליגת העל. החלטת בית הדין היום הופכת את הישרדותם לקשה יותר. אל לנו לטעות ולחשוב שמטרתם היחידה היא שמירה על ערכי הספורט. הם שיבחו את בית הדין כאשר ההחלטה היטיבה עמם ועתה הם מנגחים אותו כי מצבם בטבלה מושפע ממנה. זה כמובן לא משנה דבר לגבי הקביעה שההחלטה שקיבל היום בית הדין שגויה, רעה ומזיקה לכדורגל הישראלי, ללא קשר להרכב הקבוצות בליגת העל ובליגות אחרות.

בטור הקודם שלי, אחרי גזר הדין של שמעוני ולנדאו, כתבתי כי ראוי לו ליו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, שייאמר בפרפרזה לדבריו של מנחם בגין, ראש ממשלת ישראל, כי יש שופטים ברמת גן. ואם להיות קצת יותר מעודכן, מוטב שייאמר כי יש גם אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ