הערעור של פ"ת |

איך אפשר להשיב אמון שמעולם לא ניתן?

מי יכול לתת אמון בעסקנים מהסוג הירוד ביותר, בפוליטיקאים שהבושה היא מהם והלאה. כל הרעות החולות של החברה הישראלית התרכזו בכדורגל שלנו

יוסי שריד
יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שריד
יוסי שריד

בחיים לא האמנתי שזה יכול לקרות לי, ועדיין אני לא מאמין שזה באמת קורה: שאני אסכים למלה שיוצאת מפיה של שרת התרבות והספורט – לא כל שכן לשני משפטים רצופים? "פסיקה זו", אמרה השרה, "עלולה לתת לגיטימציה להמשך האלימות, איני מתכוונת לעבור על כך לסדר היום. על העומד בראש ההתאחדות לנתק עצמו מכל שיקול זר". עכשיו לא נותר אלא להמתין ולהיווכח – למה היא מתכוונת ב"איני מתכוונת", ומהו "סדר היום" שלה.

אין חלקי עם מספידי הכדורגל ביממה האחרונה. אני כבר מזמן נתתי לו גט כריתות, נפרדתי ממנו וקברתי אותו. מתי בפעם האחרונה הטרחתי את עצמי למגרשים בשבת, מתי בפעם האחרונה צפיתי בטלוויזיה? מבחינתי, הכדורגל הישראלי מת זה כבר. למה שאהיה שותף בעסק מלוכלך מכף רגל ועד כף רגל, כי ראש אין לו בכלל? גם שותף פסיבי כמוני הוא שותף סמוי, ושומר נפשו - ירחק.

יש לי רק הערה אחת לדבריה של הגברת לבנת: הפסיקה אתמול לא "עלולה לתת לגיטימציה לאלימות", היא נותנת בפועל: מכאן ולהבא רשאי כל נושא תפקיד באגודה לנגוח ולבעוט ולחבוט, ואז יתמקח אתו "בית הדין העליון של ההתאחדות" על מידת העונש ועל גובה הקנס – האם ישלם במזומן ובתשלום אחד או בהמחאה דחויה ובתשלומים.

ולזה "בית דין" ייקרא, ועוד "בית דין עליון". לא שופטים יושבים שם בדין, כפי שלא "שופט" מנהל את המשחק; וכבר מצאו רבים לנכון להצביע על השיבוש הלשוני והמושגי הזה, שאינו מצוי בשום שפה אחרת. תנו למשפט את אשר למשפט, ואל תתנו לחבורת לצים לשאת את שם המשפט לשווא. ואולי כאן מתחייבת עוד הערת תיקון קטנה להודעת השרה: "רק כך יהיה ניתן להשיב את אמון הציבור בהתאחדות ובמוסדותיה", היא קובעת, אבל איך אפשר להשיב אמן שמעולם לא ניתן?

יו"ר ההתאחדות אבי לוזוןצילום: ניר קידר

איך מצילים את הכדורגל הישראלי? דברו על זה בטיימליין של ספורט הארץ

איך אפשר לתת אמון בעסקנים מהסוג הירוד ביותר, בפוליטיקאים שאפילו הפוליטיקה היתה מתביישת בהם, והבושה בימינו היא ממנה והלאה. כל הרעות החולות של הפוליטיקה הישראלית והחברה שלנו התרכזו בכדורגל שלנו, והוא תמציתן המחליאה: גזענות גלויה ופעילה על היציע ובמגרשים עצמם; אלימות של אספסוף, שמבריחה כל אדם מהיישוב; השתלטות של גורמים עבריינים על קבוצות ויחידים, שהופכת את הספורט לענף בעולם התחתון; רמה מקצועית זיבורית, שמבקשת שכר כעידית, ואף מקבלת; ופרנסי התאחדות גסי רוח, שאת גסותם הם משרים על סביבתם.

אף פעם לא הצלחתי להבין למה אנשים הגונים מסכימים להשקיע את רצונם הטוב בביצה המצחינה הזאת, שממנה לא ניתן להיחלץ בלי להזדהם; ואני לא מצליח להבין מדוע הם ממשיכים.

להתאחדות לכדורגל כפי שהיא אין תקנה אלא בפירוקה; עם לוזונים כאלה העסק כולו אבוד. אם מישהו עדיין רוצה להחזיר לנו את הכדורגל, ולהחזיר אותנו אליו, הוא חייב לקום עכשיו ולעשות מעשה: אתם, הלוזונים ובני דמותכם, תישארו ותוסיפו להירקב כאן, ואילו אנחנו נלך לעזאזל אחר, שבו נשתדל להתנקות ולהשתקם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ