עוזי דן
עוזי דן

השבחים שחולקו אתמול למשה אשכנזי על ידי כל מי שהכיר אותו, בדין חולקו. הוא זכה להם גם בחייו, אבל כאחד האנשים הצנועים ביותר בכדורגל הישראלי הוא נחשב לכזה גם בתקופה בה הכל היה צנוע יותר זה לא עניין אותו.
כשאיתן תבריזי הגדיר אותו אתמול "השופט הטוב בישראל", הוא לא הגזים. גם אם יש מועמדים נוספים, אשכנזי אכן היה משכמו ומעלה ומועמד בכיר לתואר. וזה בהחלט לא פשוט לצד שמואל הנדוורג, אוטו פריד, מנחם אשכנזי ז"ל, אברהם קליין וצבי שריר יבדל"א.

אשכנזי (באמצע). זכה לכבוד גם מהאוהדיםצילום: באדיבת ההתאחדות לכדורגל

לכתבות ועדכונים נוספים הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו

גם העובדה שאחיו הגדול, מנחם - שהדביק אותו באהבה למדים השחורים - היה לישראלי
הראשון ששפט בטורניר גמר גביע העולם ובטורניר אולימפי (כולל הגמר) ונחשב לשופט ענק, לא מנעה ממשה להשתחרר מצלו. כשניתנו שבחים לשופט מ. אשכנזי, זה היה יכול להיות לכל אחד מהם. והשבחים חולקו, ולא בדיעבד. כוכבו דרך בגיל צעיר ובמשך דור היה נפיל אמיתי בכדורגל הישראלי, וגם קיבל מוקדם את התג הבינלאומי.
אשכנזי היה הבוס האמיתי על המגרש; סמכותי, תקיף כשצריך, מנהל את המשחק אבל לא גונב את ההצגה, קרוב לכדור ולאירועים, אבל הכי חשוב - כמעט נקי משגיאות, בעל עיני נץ, ראש חושב והחלטות מדויקות. אשכנזי זכה לכבוד לא רק משחקנים, מאמנים ועיתונאים, אלא גם מהאנשים המשמעותיים ביותר בכדורגל - במיוחד כאשר מדובר בשופט - האוהדים. בסיום אחד מגמרי הגביע הדרמטיים שידע המעמד, מכבי תל אביב מול מכבי חיפה ב1987- (2 -2 בתום 90 דקות, 3 - 3 אחרי הארכה, 4 -3 בבעיטות הכרעה), בעת שנקראו השופטים לקבל מדליות, פרץ הקהל במחיאות כפיים, כתודה על עוד מופע שיפוט משובח.

מעבר לכך, אשכנזי היה קודם כל בן אדם. צנוע כבר הזכרנו, וגם נחמד, חייכן ונעים הליכות. העובדה ששנים תרם בסתר בטח לא מפתיעה אף אחד. אתמול, כנראה לא הספיקו לקבל החלטה, לא נערכה לזכרו דקת דומיה, אבל אין ספק שההתאחדות ואיגוד השופטים ימצאו דרך להנציחו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ