השני הוא הראשון החדש

אין סיבה שספורטאי הוגן ייענש בגלל שרמאי מובהק הקדים אותו. אלא שלפעמים מי שסיים שני צריך להישאר שני, גם אם האלוף הורשע

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר ענבר
אמיר ענבר

"כולם אותו הדבר, אפשר כבר להלביש אותם כך", הסביר פעם ג'רי סיינפלד את החשיבה הנשית סביב חליפות הטוקסידו שלובשים גברים בטקסי חתונה. סיבה אחרת, אמר, היא היותם בלתי צפויים. במידה שהחתן נעלם, כולם פשוט זזים צעד קטן והכלה נישאת לבא בתור. "לכן", אמר, "השבועה אינה 'האם את לוקחת לבעל את ביל סימפסון', אלא 'האם את לוקחת לבעל את האיש הזה'".

צעדים קטנים כאלה הפכו בשנים האחרונות כמעט לחלק מהשגרה עבור ענפים כמו אתלטיקה, שחייה ואופניים. ספורטאי נפסל בעקבות תחרות לאחר שנכשל בבדיקת סמים, והבא אחריו תופס את מקומו. לעתים את המקום הראשון. זה טבעי וצודק: אין סיבה שספורטאי הוגן ייענש בגלל שרמאי מובהק הצליח להקדים אותו. גם אם יוכתר בדיעבד, גם אם כבר לא יחוש את תחושת השמחה הספונטנית של רגע הניצחון – אין סיבה שלא ייהנה מהתועלת הטמונה בו: היוקרה, ההכרה, התמורה.

אלא שנדמה כי הפתרון הכואב הפך עם השנים לקל מדי. בקטע הראשון בג'ירו ד'איטליה השנה לבש מיקלה סקרפוני את החולצה הוורודה, על תקן המנצח במירוץ שנה קודם לכן. אלא שבמקור סקרפוני לא זכה בג'ירו ב-2011, הוא סיים שני. המנצח, אלברטו קונטאדור, לא עבר על שום חוק במהלך המירוץ. הוא פשוט הגיע אליו במצב המגוחך בו היה על תנאי: רשאי להתחרות, לאחר שוועדה מטעם איגוד האופניים הספרדי זיכתה אותו בפרשת סמים מקיץ 2010, אך יודע כי הדבר עלול להיות זמני עקב הערעור שהגישו התאחדות האופניים העולמית והסוכנות למלחמה בסמים.

קונטאדור בחולצה הוורודה מוביל על כולם בג'ירו בשנה שעברה

כולם היו מודעים לכך, לאיש לא היה מה לעשות בנדון. הרי קונטאדור היה על תקן זכאי. לא היתה סיבה שיימנע מהופעה בג'ירו, לא היתה סיבה שמישהו ימנע זאת ממנו. אז הוא הגיע, השאיר מאחוריו במהירות את כל יריביו הרבה לפני קו הסיום ברומא, והפך את הג'ירו למאבק על המקום השני. טוב, מה רע. הרי בדיעבד התברר שהשני הוא הראשון החדש.

כי קונטאדור ניצח, ומאוחר יותר הפסיד בערעור, בעקבותיו נמחקו כל תוצאותיו בתקופת הביניים. קשה להאשים עוקב נאמן אחר הג'ירו שתוהה במה לעזאזל הוא צפה אשתקד לאורך שלושה שבועות. הוא יכול להישבע שזה קרה, זה היה אמיתי, הוא ראה את זה ויודע בדיוק כיצד זה הסתיים. הוא יזכור הופעה גדולה של קונטאדור, שהשאיר אבק לכולם בהרים, אבל התיעוד ההיסטורי יסתכם בשורה תחתונה אחרת: סקרפוני.

קל לדבר על כשל מערכתי במקרה של קונטאדור, קשה יותר לפתור אותו כשמדובר בפרשה כל כך מתוסבכת. במקרה הספציפי של הג'ירו הזה, ייתכן שמדובר ברמז לעתיד: לפעמים מי שסיים שני צריך להישאר שני, גם אם הראשון התאדה. כפי שאחת מהאליפויות שנשללו מיובנטוס בעקבות פרשת השחיתות בכדורגל האיטלקי נותרה מיותמת.

מעבר לנכון או לא נכון, זו רק עוד דוגמה למציאות אליה צריך הצופה להתאים עצמו, בוודאי לקראת קיץ אולימפי: תחווה באופן מלא את מה שאתה רואה היום. כלל לא בטוח שמחר זה יהיה חלק מההיסטוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ