עוזי דן
עוזי דן

אני לא יודע אם ראיתם את גמר הגביע האיטלקי אתמול בין יובנטוס לנאפולי, ואם כן מה עשיתם בדקה ה-67 שלו, כאשר אלסנדרו דל פיירו הוחלף וסיים קריירה מרשימה ומפוארת של 19 שנה אצל הזברות. אני, כמעט ספונטנית, עמדתי מול הטלוויזיה במדור הספורט ומחאתי לו כפיים. סטנדינג אוביישן צנוע, ולא צריך להיות חסיד גדול של יובה, אלא פשוט של המשחק, בשביל להגיד לאלכס תודה.

אלו לא רק השערים של מי שמכונה "הנסיך", חלקם נפלאים, כולל ההתמחות "גול אלה דל פיירו" - שבירה מימין שמאלה והקשתה מעל לשוער אל החיבור; אלו לא רק ההישגים שלו, מהמרשימים של שחקן בדורנו, שכוללים כל תואר אפשרי כמעט, כולל כמובן ליגת האלופות וגביע העולם; אלו לא רק המסירות המדויקות; אלו לא רק שיאי ההופעות והכיבושים שרשם, מספרים מרשימים במיוחד. זאת אומרת, כמובן שגם כל מה שהוזכר, אבל בראש ובראשונה זה הלב הענק.

מחויבות בלתי נגמרת לחולצת הפסים אותה לבש 19 שנה (מי בכלל זוכר שהוא לא גדל ביובה אלא החל את הקריירה בפאדובה), מנהיגות שניתנת ולא נלקחת בכוח, הישארות בקבוצה גם אחרי שהתרסקה בפרשת השחיתות והורדה ליגה. נערץ על ידי האוהדים בצורה נדירה ובעל השפעה דרמטית (לפני כמה חודשים התעוררה ילדה בת 12 לאחר מספר שבועות של חוסר הכרה כשהשמיעו לה את קולו של אלילה, דל פיירו).

דל פיירו חוגג ומציג לראווה את הסמל המסחרי שלוצילום: אי-פי

מופת לשחקן מדור הולך ונעלם. קצת סמלי ועצוב שכמו ראול, למשל, הוא לא מסיים את הקריירה במועדון בו הפך לאייקון ענק, מה שנותן את התחושה שגם היחס של המועדונים לסמלים שלהם אינו מה שהיה.

הלב הגדול הזה הוביל אותו לזוגיות, חתונה והורות עם מלצרית שהגישה לו בבית קפה ולא ידעה כלל מי הוא. הלב הזה נגע בכל אוהד כדורגל באיטליה, באירופה, ברחבי תבל. הלב הזה תרם המון כסף למכונים לחקר מחלת הסרטן. ולא רק לב יש לו, אלא גם לשון. זאת שהפכה לסמל שלו אחרי שערים בחגיגות, כשהוא מוציא אותה לעיני כל בשמחה גלויה, זאת שהפכה אותו למרואיין מבוקש וסופר מצחיק בערוצים האיטלקיים כשהצופים והמנחים מתגלגלים מחוש ההומור שלו.

בין שלל הציורים והשלטים שהונפו בטורינו בשבוע שעבר, ואתמול באולימפיקו, היה גם שלט צנוע - "Grazie Capitano, per tutto cosa hai fatto per la Juventus" (תודה קפטן, על כל מה שעשית בשביל יובנטוס). אבל לא רק עבור יובה עשה אלכס, אלא עבור הכדורגל כולו. בלעדיו - גם אם ישחק עתה במפרץ או באמריקה, זה בלעדיו - הכדורגל יהיה קצת פחות טהור וייאבד אייקון וסמל עצום. תודה לך אלסנדרו, גם מארץ הקודש.

דל פיירו והלשון, גרסת 2005

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ