פרשנות |

הגאונות היחסית של מכבי ת"א

קרויף וגרסיה עושים הכל נכון, אולם אם המחמאות שמוצמדות להם כבר עתה מוגזמות קמעה, הרי שזה רק בזכות חרפת העונות הקודמות

שלומי ברזל-צרובה
שלומי ברזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלומי ברזל-צרובה
שלומי ברזל

1. יותר מדי אנשים עסקו לקראת המשחק בין הפועל עכו למכבי ת"א במה שהולידו המפגשים בין הקבוצות בשתי העונות האחרונות. אם צריך למלא עמודים, דיינו; אם מנסים להעמיד טקסט שיוכל לאפשר למישהו לומר אחר כך "כפי שהזהרנו", דיינו; אם מדובר במשאלת לב של כותב/פרשן/הגיגן, דיינו. אם, לעומת זאת, עסקינן באיזה ניתוח מקצועי או בהערכה מקצועית, אזי המצב חמור.

עכו, ייאמר לזכותה, נותרה בדיוק כפי שהיתה. קבוצה מאוזנת, שאפתנית, כישרונית ורעבה. להצלחה ולסנסציה. כי ניצחון על מכבי תמיד מבטיח יופי של כותרות וחשיפה. הבעיה היא שמכבי מודל 2012/13 שונה בצורה תהומית מן הבדיחה של השנים האחרונות. בדיוק כפי שההתרסקות אז במשחקים נגד עכו היתה מובנת לחלוטין, מוצדקת ואפילו הגיונית לנוכח הדרך הקלוקלת בה נבנתה והתנהלה מכבי, כך צריך להיות ברור כי הפעם לעכו לא היה שום סיכוי. לפני המשחק, ובמהלכו.

קרויף ואוסקר, שאחראים מקצועית למכבי הנוכחית, פועלים בצורה נבונה ובריאה. אם יש מידה של הגזמה ביחס לסופרלטיבים שמוצמדים להם כבר עתה, הרי שזה רק בזכות ההשוואה לחרפה המקצועית של השנים הקודמות. אלו שבהן מכבי ניגפה מול עכו ללא תנאי. מה שנראה מבטיח כרגע אינו ערובה לכך שהקבוצה תוכתר לאלופה בסיום העונה, כי בדרך יהיה צורך לקבל החלטות נוספות ואין ודאות שהתבונה תשכון לנצח בקרית שלום.

עטר, הערב בעכו. חלוץ פורה, יצירתי, מפרגן וממוקדצילום: נמרוד גליקמן

בואו לדבר על משחק המחזור בעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

מכבי מייצרת לעצמה כעת, ולמעשה החל מרגע מינויים של קרויף ואוסקר, מקדם ביטחון למקרה שתבוא צרה כלשהי או תבוצע טעות על ידם. נפילה בבאר שבע, למשל, פציעה חלילה של שחקן מוביל או היעדרות של אניימה בגלל אליפות אפריקה. זאת ודאי לא קבוצה מושלמת, אבל היא גאונית ביחס לקבוצות עם אותו שם שפגשה עכו בשנתיים האחרונות.

כדאי להתעכב לרגע על שניים משחקני מכבי. תחילה, אלירן עטר. אולי השחקן המבריק ביותר בליגה, ודאי הנפיץ מכולם. התחושה אתו היא שבכל רגע עלול להגיע הפיצוץ, אלא שנכון לעכשיו זה לא קורה במכבי ומתנקז לעימותים בנבחרת עם דקל קינן. עטר פחות סוליסט מבעבר, שפת הגוף שלו השתנתה, הפרידה מברק יצחקי עזרה לו להתמקד בכדורגל והוא יודע שהמאמנים שלו לא יחששו להתעמת אתו. הסיטואציה הזאת הולידה חלוץ פורה, יצירתי, מפרגן וממוקד. אם במשחק פתיחת העונה נגד מכבי חיפה היה חשש שעטר יילך לאיבוד, הרי שעתה נדמה כי הוא בדרך הבטוחה לעונתו הטובה ביותר.

גונזלו גרסיה מזכיר לא פעם באדישות שלו אחד בשם האריס מדוניאנין. גם בגאונות. למזלה של מכבי, כאן מסתיים הדמיון ביניהם. גרסיה הוא שחקן קבוצתי, שהופך את המשחק עמו לתענוג גדול. אם יש לו אגו, הוא מצליח להסתיר אותו היטב. גרסיה אינו מתעקש להשתלט על המשחק והתחושה שלי היא שאת המיטב הוא שומר למשחקים צמודים ולקרבות משמעותיים. לא היה די בו כדי למנוע את התבוסות לעכו בשנתיים האחרונות, אבל המשחק הסולידי והבישול המבריק שלו אתמול הם אינדיקציה לתמורה הגדולה שעברה מכבי. כזאת שמסדרת שלוש נקודות קלילות בעכו.

2. שלומי דורה ראוי למחמאות על עבודה בתנאים הבלתי אפשריים שמספקת בני סכנין מתחילת העונה. אין לו מושג מי יהיה היו"ר שלו ביום נתון, מי הדובר ומי השחקנים שיעמדו לרשותו. דורה היה יכול להחליט שנמאס לו וכי אין היגיון לקלקל את הרזומה המרשים שצבר מהעונה שעברה, אבל הוא בחר להילחם. הניצחון הראשון שהשיגה סכנין העונה הוא בראש ובראשונה של המאמן שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ