פרשנות |

לדרבי אין חוקים משלו

למרות האווירה המחשמלת שצפויה בבלומפילד, הפועל תל אביב לא תצליח להשתפר לפתע ולתת פייט ראוי למכבי. אורי אוזן מנתח

אורי אוזן צרובה
אורי אוזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי אוזן צרובה
אורי אוזן

המחזור התשיעי היה עמוס במשחקים טעונים, בשערים דרמטיים ובאווירה חורפית ורטובה, אבל כל זה היה רק הכנה למנה העיקרית שתוגש היום בבלומפילד: הדרבי התל אביבי הגדול. בפינה אחת ניצבת מכבי, המתודית והיעילה, שכרגע נראית כמועמדת ודאית לתואר; ומולה הפועל הלא יציבה, שלפחות בעיני עצמה היא האיום היחיד על מכבי העונה.

הפועל ת"א עוברת עונה מוזרה ולא פשוטה. בתחילת השנה הוכתר מאבק האוהדים באלי טביב בהצלחה וחיים רמון הגיע כמושיע לקבוצה. אבל כמו כל פרויקט שרמון נוגע בו, גם העונה של הפועל התחילה ברעש וצלצולים ובהרבה תקוות למפץ גדול וסדר חדש, ונמשכת בפיאסקו ענק. במקרה הטוב.

מבחינה מקצועית, הפועל משחקת כדורגל גרוע לאורך כל העונה, אולי פרט להברקה חד פעמית מול מכבי חיפה (היום מסתבר לנו שלנצח את חיפה זו חוכמה קטנה מאוד). אבל בתחילת העונה הפועל לפחות צברה נקודות. מאז שאבוקסיס הגיע, הפועל גם לא מצליחה להשתפר וגם לא מפסיקה להפסיד ולהתבכיין על השופטים. גם אם תלונותיהם צודקות, הן באות בעיקר בכדי להסתיר את הבעיות המקצועיות קשות.

הסגל של הפועל משופע בשחקני התקפה איכותיים, מהטובים בארץ, בשחקני הגנה בינוניים ומטה ובקישור לא מאוזן ומבולבל. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא הבנייה המאוחרת עקב החלפת הבעלים. אך גם עם הסגל הקיים, הפועל חייבת לשחק הרבה יותר טוב.

מול מכבי, הפועל צריכה להתגונן היטב ולצאת במהירות להתקפות מתפרצות - כמו שעשתה בניצחון על מכבי חיפה. הפועל צריכה לחכות למכבי בחצי המגרש שלה, לאפשר לה להניע כדור בהגנה ולצופף את המרכז. המטרה היא למנוע מדאבור (או מיכה) ובעיקר מגארסיה להגיע עם הפנים להגנה האטית שלה וליצור מצבים לעטר. המטרה השנייה היא לחטוף כדורים ולהוציא את דמארי ובן חיים למתפרצות מהירות, כמו שעשה חנן ממן המצוין מול נתניה. שני המגנים של מכבי לא מסוכנים בהתקפה ונוטים (בעיקר יואב זיו) לטעות בהגנה. בן חיים ודמארי לא צריכים לחזור איתם למחצית המגרש של הפועל, ורצוי שאחד הקשרים יקבל אותם כשהם עולים להתקפה. בן חיים צריך לנוע לצד הפנוי ומשם לחכות ליציאה להתקפה, בזמן שדמארי צריך להמתין במרכז כדי להוביל את המתפרצת.

מבחינה הגנתית יש להפועל בעיות רבות, שבמשחק חכם אפשר להסתיר אותן. מרכז ההגנה אטי להחריד ומתקשה להתמודד עם תנועות אלכסוניות מהירות, והמגנים לא מספיק טובים ואגרסיביים. לכן אבוקסיס כנראה יצוות את פנטסיל (עונה קטסטרופלית עד כה) כקשר-מגן נוסף בצד ימין, בכדי לעזור לחוטבא להתמודד עם השחקן המסוכן במכבי - גונסאלו גארסיה. דג'מבה דג'מבה וגורדנה צריכים לשחק קרוב לבלמים ולעזור להם להתמודד עם עטר ועם הכניסות לאמצע של דאבור, גארסיה ומיכה.

החולייה החשובה ביותר בהפועל השנה היא אפולה אדל. בתחילת השנה הוא חיפה על כולם ובמו ידיו הביא להפועל 12 נקודות, אבל בשבועות האחרונים יש ירידה מסוימת ביכולתו ויש לכך השפעה ישירה על עמודת הספיגה של הפועל. בדרבי, כשממול יתייצב השוער שלנעליו הענקיות הוא נכנס, הפועל תהיה חייבת את אדל בשיאו.

גארסיה. מכבי תצטרך אותו בכושר שיא

מכבי נראית כרגע כמועמדת ודאית לאליפות ולניצחון בדרבי, שיפתח פער של 9 נקודות מהפועל וישים שלושה סימני קריאה אחרי המלים "אליפות צהובה". מכבי מאורגנת, ממושמעת, השחקנים מניעים את הכדור עם הרבה ביטחון - מאניימה עד עטר - וכשהרוח שורה על גארסיה ועטר, היא גם קטלנית בהתקפה. מכבי תמשיך לשחק בדרך שלה גם בדרבי - הנעת כדור מסודרת, תנועה למרכז של שחקני האגף תוך פינוי הצדדים למגנים, הצטרפות מקו שני של ראדי ואלברמן ותנועות אלכסוניות מהירות של עטר, שמצוי בכושר הטוב בחייו.

בגלל החולשה של מגני הפועל והצפיפות הצפויה במרכז, יצטרכו גארסיה, מיכה, המגנים ואחד מהקשרים האחוריים ליצור יתרון מספרי בצדדים ולמתוח את הגנת הפועל. גורי וזיו צריכים לווסת את היציאות קדימה, והכי חשוב - כשהם מגיעים לעמדות הגבהה הם חייבים להיות הרבה יותר מדויקים.

מבחינה הגנתית, להפועל יש רק שלושה שחקנים מסוכנים בהתקפה שצריך לשים אליהם לב - ממן, דמארי ובן חיים. לחץ מיידי אחרי איבוד כדור ומניעת מתפרצות גם במחיר של עבירה רחוק מהשער ימנעו ממכבי הרבה צרות. אסור לטיבי ולקרלוס גארסיה להישאר לבד מול שני החלוצים, ולכן אלברמן ואחד המגנים חייבים לדאוג שבכל מקרה מכבי תישאר עם ארבעה שחקנים בקו האחורי. במידה שטועמה משחק, הפועל הופכת לקטלנית במצבים הנייחים, אולי עקב האכילס של הגנת מכבי העונה. לכן על שחקני ההגנה לשחק בחוכמה ולהימנע מעבירות בקירבת הרחבה של אניימה.

לדעתי צפוי לנו משחק מהיר וקצבי, גם בגלל הדשא הרטוב וגם בזכות האווירה המחשמלת שתהיה ביציעים. אומרים שלדרבי חוקים משלו. יכול להיות שזה נכון, אבל מצד שני אין קסמים בכדורגל. כמעט בלתי אפשרי, לא רלוונטי מי הקבוצה, לשחק גרוע לאורך עונה שלמה ובגלל שהגיע משחק מיוחד פתאום להתפוצץ. אני אסייג מעט ואוסיף: הכל יכול להיות בכדורגל, אבל המומנטום אצל מכבי. אני מעריך שהם יסיימו את המשחק כשרגלם על העליונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ