הומוסקסואל ראשון בפוטבול? הספורט שוב מקדים את החיים האמיתיים

מייקל סאם הוא רק האחרון בשורה של ספורטאים שיצאו מהארון וסייעו לקהילת הלהט"ב לשבור סטיגמות ולקדם שינויים משמעותיים

דור בלוך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דור בלוך

אני אוהב ספורט, תמיד אהבתי. אחד הדברים שאני הכי אוהב בספורט הוא שיש בו הרבה יותר מאשר מה שמתרחש בתוך האולם או האיצטדיון. בלא מעט מהמאבקים החברתיים והאירועים הדרמטיים של 100 השנים האחרונות, היה הספורט אינדיקטור וקטליזטור לשינויים משמעותיים, שבאו לידי ביטוי על הפארקט או על הדשא עוד לפני שזכו להד בבתי המחוקקים.

אחת הסיבות לכך היא המדד הברור והאובייקטיבי להצלחה בספורט - מקום על הפודיום בסוף התחרות. כך, אם אתה מהיר וחזק יותר מהאחרים, זורק את הכדור מדויק מהם או בועט בו בתחכום רב יותר, קשה למנוע ממך את הבכורה. בניגוד לתחומים כה רבים, כאן אין לצבע, ללאום, להעדפות המיניות או לכל אפיון אחר כל משמעות.

כעת עליו לצלוח בליגה מלאה במאצ'ואיזם וטסטוסטרון

החשיבות המיוחדת של מעורבות ספורטאים במאבק הלהט"בי - ובמיוחד יציאה מהארון של ספורטאים - ברורה. באופן המובהק ביותר היא שוברת סטיגמות על אופי, יכולות ומאפיינים הומסקסואליים ומסירה מחסומים של שיתוף פעולה בין סטרייטים והומוסקסואלים. קשה לדבוק בסטריאוטיפים מסורתיים כשרואים שחקן כדורסל מטביע ולאחר מכן הולך יד ביד עם בן זוגו.

לכן, יש בי תקווה ואמונה שהיציאה מהארון של כדורגלן נבחרת גרמניה לשעבר תומאס היצלספרגר בראשית 2014, ושל שחקן ה-NBA ג'ייסון קולינס ב-2013, מסמלים התקדמות משמעותית בדרך לשוויון מלא לקהילת הלהט"ב. הדבר נכון גם לגבי התגובות ליציאתו המתוקשרת מהארון של מייקל סאם, שחקן הפוטבול המצטיין של אוניברסיטת מיזורי, שיהיו מהמשפיעות והחשובות ביותר במסגרת מאבק הקהילה.

צפו בסאם מדבר על היציאה מהארון:

התקווה הזאת נשענת לא רק על האמונה שלי בכוחו של הספורט, אלא גם על ההיסטוריה עצמה. הדוגמה המשמעותית הראשונה מגיעה מעולם הטניס.

על דבר אחד אין מחלוקת לגבי ביל טילדן - הוא היה גדול הטניסאים בחצי הראשון של המאה ה-20. הוא נחשב לממציא המשחק המודרני ומי שחידש את הטניס ופתח אותו בפני קהל חדש. הוא גם היה הומוסקסואל מוצהר.

על אף שהיה דמות מורכבת - בין היתר נעצר על שידול קטין לזנות, אם כי יש החושדים שנפל קורבן להומפוביות – טילדן מעולם לא הכחיש את נטייתו המינית. אף על פי כן, הוא זכה בהכרה כגדול הטניסאים של דורו, בעידן שבו הומוסקסואליות נחשבה לתועבה, היתה לא חוקית כמעט בכל מדינות העולם, ולא התקיים אפילו דיון ציבורי מהותי בשאלות הקשורות לזכויות הקהילה. עם זאת, הבורות וצרות העין של התקופה השיגו גם את טילדן, שבשנות ה-30 הפך למוקצה במועדוני טניס בארה"ב. הוא נכלא וסיים את חייו בודד וחסר כל.

קולינס. נבחר על ידי המגזין "טיים" לאחד ממאה האנשים המשפיעים של השנהצילום: רויטרס

בשנת 1924, ארבע שנים לאחר הזכייה הראשונה של טילדן בווימבלדון ובאליפות ארה"ב, נעשתה האגודה לזכויות האזרח בשיקגו לארגון זכויות ההומוסקסואלים הראשון בארה"ב. רק ב-1955 הוקם הארגון הלסבי הראשון במדינה ושבע שנים מאוחר יותר, הפכה אילינוי למדינה הראשונה בארה"ב שנקטה במדיניות של לגליזציה כלפי יחסים הומוסקסואליים.

ארבעה עשורים לאחר תקופתו של טילדן, באולימפיאדת מקסיקו 68, הגיח לתודעה תום וודל, שהשתתף בתחרות קרב 10 וסיים במקום השישי. מעבר להיותו מהספורטאים היחידים בתקופתו שהצהיר בפומבי על נטיותיו החד-מיניות, וודל גם היה ממייסדי המשחקים האולימפיים להומוסקסואלים שהפכו להצלחה עצומה בשנות ה-80, וסייעו להגביר את המודעות למאבקי הקהילה הגאה.

ב-1973 הכריז ארגון הפסיכיאטרים האמריקאים כי הומוסקסואליות אינה נחשבת עוד כמחלת נפש. ההחלטה תרמה רבות לקידום השיח סביב הקהילה הגאה ופתחה את הדלת להתפתחויות חברתיות רבות ומשמעותיות בשנות ה-80 וה-90.

כאמור, בעשור הנוכחי היו אלה קולינס והיצלספרגר שעשו היסטוריה. במקביל, התחזקה המגמה של מתן זכויות לאוכלוסיית הלהט"ב ביתר שאת בארה"ב; די לציין את ביטול חוק הגנת הנישואין ואת זניחת גישת ה"אל תשאל, אל תספר" – מדיניות הצבא האמריקאי בנוגע לנטייה מינית של חיילים.

ביל טילדן ב-1919. זכה בהכרה כגדול הטניסאים של דורו, בעידן שבו הומוסקסואליות נחשבה לתועבה

בראשית השבוע נפל דבר, עת מייקל אלאן סאם ג'וניור, שחקן קו ההגנה של קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת מיזורי, שחקן ההגנה של השנה בליגה שלו, יצא מהארון בראיון לתקשורת. שווה להתעכב רגע על הסיפור של סאם כדי להבין את עוצמתו.

לא זאת בלבד שהפעם אין מדובר בשחקן עבר או בספורטאי בשלהי הקריירה, אלא אחד המצוי בתחילתה. לא רק שהוא יצא מהארון, אלא שהוא עשה זאת בפני חבריו לקבוצה שנה לפני ההכרזה בתקשורת - והפלא ופלא, לא ניכרו כל חיכוכים או פגיעה במרקם החברתי של הטייגרס ממיזורי. להפך, חבריו תמכו בו. ואם כל זה לא מספיק, הוא צפוי להיות ההומו המוצהר הראשון שישחק בליגת ה-NFL, מה שיוצר הזדמנות מדהימה להמשיך ולנפץ סטריאוטיפים ופחדים, ולהביא לשינוי אמיתי ביחס לקהילה.

אם אפשר ללמוד משהו ממאבקים דומים מהעבר דוגמת אלה של הקהילה השחורה בארה"ב והתנועה הפמיניסטית, זה שבהחלט אפשר לצפות להמשך שבירת מחסומים. זו הסיבה שאני סבור כי אירוע בסדר גודל כזה ייתן דחיפה משמעותית למאבק קהילת הלהט"ב, ויוביל במהרה לצעד הבא: ספורטאי פעיל ובכיר ייצא מהארון, וקירות חדר ההלבשה לא יקרסו על קבוצתו.

הספורט, יש לקוות, יהיה פעם נוספת הזרז לקידום שוויון זכויות אמיתי לקהילת הלהט"ב בנישואים, בעולם העבודה ובכל תחומי החיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ