פרשנות |

הפועל ירושלים ניפקה 30 רגעים לארכיון

דני פרנקו הביס את גיא גודס, דונטה סמית' כיכב מול סוללת הזרים של אלופת אירופה והארנה הפכה למבצר. כך פורקה מכבי תל אביב לגורמים

אביב לביא
אביב לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אביב לביא
אביב לביא

וואו. רבע אחרון של 30–7 זה משהו שמשאיר אחריו הרבה סימני קריאה, אבל גם שלל סימני שאלה. איך מסבירים את הפער הקיצוני — גם אצל מכבי תל אביב וגם אצל הפועל ירושלים — בין היכולת שהפגינו הערב (ראשון) לזו שראינו מהן רק לפני שלושה וארבעה ימים באירופה? ההסבר הראשון הוא שאין דין הליגה כדין אירופה. כשאלבה ברלין פוגשת את המאצ'־אפ־זון של מכבי היא מתפרקת לרסיסים, ירושלים של פרנקו הגיעה מוכנה אליו היטב. בליגה מכבי מחויבת לחוק הרוסי, וכמו שסילבן לנדסברג נראה זה פוגע בה משמעותית. בצד השני, כשהלפרין ואליהו רוקדים על המגרש החוק הרוסי הוא מתנה.

הסבר נוסף הוא חוסר היציבות שמאפיין את השלב הזה של העונה. כולם מחפשים זהות והמשכיות, ולא כל יום מוצאים. ג'רמי פארגו שזהר בברלין, השתולל והפך את ההתקפה של תל אביב לשכונה. במוסקבה הוא לקה באובר־מוטיבציה, אבל מה התירוץ בירושלים?

המקבילה הירושלמית לפארגו הוא דונטה סמית'. ההבדל הוא, שהכדור לא כל הזמן אצלו ביד. ברבע הראשון הוא עשה סדרה של שטויות ושיחזר את סטטיסטיקת האיבודים המוכרת שלו ממכבי חיפה. למחצית השנייה כבר הופיע סמית' הגאון, אחד השחקנים הגדולים שנראו בישראל, שלסוללת הזרים של אלופת אירופה פשוט אין מה למכור מולו. השיא היה בכדור האחרון של הרבע השלישי: שלוש שניות לסיום, למכבי היתה עבירה לתת, אבל סמית' השכיב שני שומרים על הפארקט והניח את הכדור בטבעת בשלווה. רגע לארכיון.

זה רק מחזור חמישי בעונה ארוכה ארוכה, אבל אי אפשר להתעלם מהמשמעויות: ירושלים מובילה 2–0 על מכבי ת"א. בינתיים נראה שלפרנקו יש מאצ'־אפ מצוין מול גודס. בחלק הראשון של המשחק ירושלים הלכה פנימה, פנימה ושוב פנימה. סמית', אליהו, ג'ונס — את כולם ירושלים בודדה בלי תשובה הגנתית הולמת. אם גם היתה מחטיאה פחות מהעונשין, המשחק היה מסתיים עוד לפני הרבע הרביעי הקטלני.

ומלה על הארנה: אחרי שגנבה שם בשנייה האחרונה ניצחונות על הפועל תל אביב ופרטיזן, ואחרי שהשפילה את מכבי, האולם החדש מתחיל להצטייר כמו הגרסה הירושלמית של יד אליהו. לפחות בתחום הזה, נראה שהמונופול בכדורסל הישראלי מתחיל להיסדק.

דונטה סמית', הערב בארנה. פיזר הרבה סימני קריאהצילום: שרון בוקוב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ