אריה ליבנת
אריה ליבנת

1. כשחקנית ספסל צעירה זכתה נטלי גליוק עם מכבי אשדוד בשתי אליפויות ובשני גביעים בשלוש שנים. ביום חמישי שעבר, ברמלה, כמה שעות לפני שאשדוד זכתה בגביע שלישי בתולדותיה, רשמה גליוק נקודת ציון גדולה בקריירה החדשה שלה. בגיל 22 היא שפטה בצורה נהדרת ביחד עם פיני רימון את גמר גביע המדינה לנערות ב', בו ניצחה רמת השרון 43-58 את הפועל ראשל"צ.

"את הקורס עברתי לפני שנתיים לאחר שסיימתי את העונה. התחלתי כשחקנית כדורסל ממחלקת הנערות ועד לבוגרות. בשלב מסוים הבנתי שלא אצא שחקנית ורציתי להישאר בענף", מספרת גליוק, "ניסיתי את נושא השיפוט, הלכתי לקורס ונתפסתי בחיידק. השיפוט ממלא מקום רחב בחיי ואני נהנית מאוד מהדרך".

גליוק בפעולה. בארץ יש כיום רק שבע שופטות, כולן בליגות הנמוכותצילום: עודד קרני, איגוד הכדורסל

איגוד השופטים התרשם מהכשרון ומהמוטיבציה של גליוק, וצירף אותה כשופטת היחידה לצד שבעה בחורים עד גיל 26, במיזם החדש שהשיק לפני קצת יותר מחודשיים - אקדמיה לשיפוט. "פיני רימון לקח את נטלי כפרויקט אישי, הוא מלווה אותה, עוקב אחרי גרף ההתקדמות שלה ונותן לה משוב אחרי משחקים", מספר מזכ"ל איגוד השופטים שוהם שניר, "הוא לא היחיד, יש עוד חונכים שרואים אותה, המנהל המקצועי של הפרויקט גילי כהן וטובי המדריכים שלנו, עומר אסתרון, כפיר מועלם וגיא שמואלי".

גליוק, שנמצאת בתחילת קריירת השיפוט שלה, שייכת לדרג ד' שמאפשר לה לשפוט בליגה לנוער ולנערים לאומית, ליגה א' גברים וליגה ארצית נשים. שניר מעריך שבזכות ההתקדמות שהיא מפגינה, בעונה הבאה כבר תוכל לעלות דרג ולשפוט בליגה הארצית לגברים ובלאומית נשים. "שופטים בכירים צפו בגמר הנערות ונתנו לה תשבוחות", הוא מוסיף.

בשנים האחרונות נוצרה באירופה התקדמות גדולה בכל הקשור לשופטות. במשחק בין ישראל לבוסניה במוקדמות אליפות אירופה לנשים שפטו שתי נשים. ג'סמינה יוראס היתה השופטת המרכזית במשחק בין ישראל לטורקיה, והיא גם שופטת במשחקי גברים ואפילו נתנה עבירה טכנית לליאור אליהו בהפסד של הפועל ירושלים לסראטוב.

בארץ לעומת זאת יש כיום רק שבע שופטות, כולן בליגות הנמוכות. "בעבר היו ליאת לוי צדק, ליאת זמיר ורותם יזרעאלי, אחות של גוני יזרעאלי ששפטו בליגה הארצית, אבל הן התחתנו וילדו", אומר שניר, "הלכנו לאיבוד בקטע של שופטות ואנחנו מאמינים שנטלי תפרוץ את תקרת הזכוכית ותהיה מודל לחיקוי עבור כל השופטות. היא תקבל מאיתנו את כל התמיכה כי יש לה פוטנציאל להיות שופטת בינלאומית".

למרות הרצון לראות יותר שופטות, גליוק נתקלת לעתים בהערות סקסיסטיות. "אני נתקלת בזה מדי פעם, אבל לא מתרגשת מההערות הללו", היא אומרת. "בכדורסל בדיוק כמו בכדורגל יש תופעות כאלו אבל קצת פחות", מנצח שניר.

אם תמשיך להתקדם, לא מן הנמנע שבעוד כמה שנים גליוק כבר תשפוט בגמר הגביע לבוגרות את חברותיה לקבוצה ויריבותיה בעבר בליגה. "אני מאמינה ובעיקר מקווה מאוד להגיע לרמות הכי גבוהות, אבל יש לי עוד דרך קשה לעשות. אני משקיעה, עובדת קשה ובנוסף זכיתי במנטור מהטובים ביותר, פיני רימון שעוזר, תומך ומהווה לי דוגמה ואני לומדת ממנו כמה שיותר ואעשה הכל למען זה", היא אומרת. שניר: "אני מאחל לשחקניות שהיא תשפוט אותן".

2. בליגת הנשים קיים מנהג לא רשמי לפיו קבוצה שמוצאת עצמה חופשייה ערב מחזור, באה לעתים בהרכב מלא - שחקניות, מאמנים ואפילו מנהלים - לאולם בו משחקת יריבתה הבאה. ביום חמישי בערב היתה לבנות הרצליה ולרמת השרון הזדמנות לצפות ביריבותיהן בסדרות חצי גמר הפלייאוף - מכבי אשדוד ומכבי רמת חן, בהתאמה, בגמר הגביע. רק שהן ויתרו על התענוג, והעדיפו לעשות ביניהן משחק אימון.

הדר גוטין (משמאל) מול רוני בן נון במשחק בין בני הרצליה למכבי אשדוד. בדיעבד, משחק האימון האזוטרי היווה הכנה טובה יותרצילום: עודד קרני // מינהלת הליגה

מילא שלא היה פה צורך מקצועי אמיתי, הרי את המשחק אפשר לראות בשידור מוקלט בטלוויזיה, אבל אחרי שביתה שהיתה אמורה ליצור אחדות ובטח בענף שמשווע לצופים, לא לכבד בנוכחות את המשחק החשוב ביותר של העונה? אפילו שרת הספורט מירי רגב, שלא ממש ששה לסייע לענף, הגיעה. ובכלל, מתוך 1,300 צופים ברמלה אפשר היה לזהות פחות שחקניות ויותר שחקני כדורסל, ממכבי אשדוד, עירוני ר"ג, הפועל ר"ג/גבעתיים וגם דונטה סמית' שנוהג לפקוד משחקי נשים, ועזב את הגמר דקה לפני סיומו.

יו"ר בנות הרצליה איזי צ'יניאו הודה: "לא קל לצפות במשחק שרצית לקחת בו חלק". יו"ר רמת השרון רחל אוסטרוביץ' סירבה להגיב. יו"ר רמת חן אורה גלזר ששמעה על משחק האימון (65-66 להרצליה למי שבאמת מתעניין) רק אחרי גמר הגביע, רתחה מזעם על הפרסום שלו באתר המינהלת. "במקום לעודד אנשים להגיע למשחקים, הקבוצות עצמן עושות משחק אימון בזמן הגמר, זה ביזיון. והמינהלת עוד מפרסמת בדף הפייסבוק שלה שהיה משחק אימון וששיחקו בעיקר ישראליות!".

בדיעבד, משחק האימון האזוטרי היווה הכנה טובה יותר לפלייאוף מאשר גמר הגביע. עובדה שבמחזור הראשון הרצליה ניצחה את אשדוד 68-75, ורמת השרון הפסידה ברמת חן רק בהארכה. אבל גם אם הגמר לא מספיק עניין את ראשי ומאמני הרצליה ורמת השרון, הם היו יכולים למצוא מועד אחר למשחק אימון ולפחות לאפשר לשחקניות לבחור אם להגיע לרמלה.

3. שבוע הגביע ברמלה עבר בהצלחה. העירייה סיפקה את כל התנאים הדרושים וראש העירייה יואל לביא הגיע לשני הערבים למרות שבניגוד לשנים עברו הוא כבר לא חלק מהתחרות. הנציגה הנוכחית של העיר, אליצור נווה דוד, נאבקת בצמרת הליגה הלאומית, אבל גם אם תעפיל לליגת העל עדיין לא ברור אם לביא ירצה לממש את העלייה.

בינתיים, הגירסה הקודמת אליצור אחווה, על אף שהתפרקה, עומדת לשוב לככב בבתי המשפט. עו"ד אופיר רונן, מטעם ארגון השחקנים, פנה בשמן של שש שחקניות עבר של הקבוצה - שי דורון, נעמה שפיר, נועה גנור, קטיה לויצקי, קטיה אברמזון ושירן צעירי - בבקשה לפרק את העמותה שניהלה את הקבוצה.

הקבוצה אמנם כבר לא פעילה והעמותה שניהלה אותה חדלת פרעון, אבל היא עדיין רשומה אצל רשם העמותות. לטענתו של עו"ד רונן, הקבוצה נותרה חייבת כמיליון שקל וחצי ל-18 עובדים, ביניהם השחקניות המדוברות. לרובן חייבת הקבוצה שלוש משכורות וחצי וכן הפרשות לפנסיה, דמי חופשה, דמי הבראה, פיצויי פיטורין, החזרי נסיעות והודעה מוקדמת. בנוסף, מזכיר רונן כי הקבוצה חייבת כ-800 אלף שקל לשחקניות זרות על פי פסקי פיב"א וחובות נוספים לזרות ומתאזרחות. הוא גם טוען לחוב כספי למרכז פיזיותרפיה צהלה על טיפולים רבים בשלוש השנים האחרונות.

לשחקניות אין כמובן שום ענין בפגיעה באליצור רמלה, הקבוצה ההיא הרי אינה פעילה. היעד הוא פירוק העמותה ואז פנייה למוסד לביטוח לאומי בדרך של תביעת גימלה. וכמובן חייבים להזכיר שלתביעה אין קשר לאליצור הנוכחית, שכן היא מנוהלת על ידי עמותה אחרת לגמרי. לא מן הנמנע שאליצור רמלה תחזור בסערה לליגת העל עוד לפני שהשחקניות יקבלו את כל הכספים שמגיעים להן.

4. היא כבר לא ממש צעירה (32) ומשחקת הרחק מאור הזרקורים (אליצור חולון), אבל אורטל אורן עשתה יופי של עונה. 5.7 אסיסטים, מקום ראשון בין הישראליות, החזירו אותה אחרי ארבע שנים לנבחרת ישראל. אורן שותפה 13 דקות במצטבר כולל בדקות המאני-טיים בניצחונות של הנבחרת על בוסניה וטורקיה. את העונה היא סיימה עם 15 נקודות ו-9 אסיסטים בהפסד לרמת חן בגמר הגביע. "נהניתי מאוד בחולון, שהיא קבוצת נעוריי וזה בא לידי ביטוי על המגרש. היתה לנו חצי עונה מוצלחת לפני הפגרה. שמחה שזומנתי לנבחרת, למרות ההפסד בחצי הגמר, סיימתי בטעם מתוק עם טעם לעוד", אמרה.

אורן לא הספיקה לנוח יותר מדי. השבוע היא החלה בקריירה חדשה כמאמנת נבחרת החרשות של ישראל. "נבחרת החרשות משתתפת כבר הרבה שנים באליפויות אירופה ועכשיו התחלנו להתכונן לקראת אליפות אירופה שתהיה בסוף יוני בסלוניקי", היא אומרת, "הנבחרת מורכבת ברובה משחקניות מכבי תל כביר אס"ח שמתמודדת בליגה א' של שומעות.

אורן (במרכז) עם נבחרת החרשות של ישראל. לא הספיקה לנוח יותר מדי

"מאמן הקבוצה אדיר זריהן, שהוא בעצמו חרש ומשמש כעוזר מאמן בהפועל ר"ג/גבעתיים, הציע לי לפני כמה שנים לאמן את הנבחרת אבל לא היתה לי עדיין תעודת מאמנת. בקיץ האחרון עשיתי ובמקביל לאחרונה עשיתי קורס שפת הסימנים. אמנם תהיה לי מתורגמנית בנבחרת אבל חשוב שאדע לפחות דברים בסיסיים בשפה שאוכל לתקשר איתן בגובה העיניים.

"העבודה עם הבנות משנה לי את כל המחשבה, גרמה לי להסתכל על הכדורסל בצורה שונה גם כשחקנית וגם כבן אדם, לדעת להתנהל מול השונה. לנו זה מרגיש טריוואלי לתקשר ולעודד אחת את השנייה, אצלהן זה מתנהל טיפה אחרת. מצפה לי אתגר מאוד גדול, יש המון עבודה עם הבנות. אני אנסה להביא לבנות את כל הידע שיש לי, אני רוצה שהן יהנו מהחוויה ויצליחו כי מגיע להן".

5. שנה אחרי שזכתה ביורוקאפ לאחר שעברה בין השאר בחצי הגמר את מכבי אשדוד, וילנב ד'אסק שוב הגיעה לחצי הגמר. הקבוצה הצרפתית אמנם הצטרפה העונה ביחד עם הפינאליסטית קסטורס בריין הבלגית ליורוליג, אבל פיב"א החליטה להעתיק את שיטת המשחקים של היורוליג לגברים ואפילו לשכלל אותו. הקבוצות שסיימו במקומות 4-1 בשני הבתים ביורוליג לנשים העפילו לרבע הגמר, הקבוצות שסיימו במקומות 8-7 סיימו את דרכן, ואילו אלו שסיימו במקומות 5 ו-6 הגיעו היישר לרבע גמר היורוקאפ.

בשלושה מארבעה מפגשים ברבע הגמר ניצחו נציגות היורוליג את נציגות היורוקאפ וכך בחצי גמר היורוקאפ שייחל השבוע יהיו שלוש צרפתיות, וילנב, בורז', לנדס וטורקיה אחת קייסרי. אם אשדוד תשלים דאבל, היא מתכוונת לחזור בעונה הבאה ליורוקאפ, רק שכדי לשחזר את הישגה מאשתקד היא תצטרך לבנות קבוצה הרבה יותר חזקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ