בלוג כדורסל הנשים |

זה לא השיפוט, זו הטיילת בצבע

במכבי אשדוד הלינו על כמות העבירות שנשרקה לחובתן בהפסד למכבי רמת חן בפתיחת סדרת הגמר, אך עליהן להפנות את הטענות בעיקר לעצמן. וגם: מה בין זיסמן לסן אנטוניו?

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

1. אחרי שסיים את ראיון הטלוויזיה בעקבות ההפסד 72-68 במשחק הראשון בגמר הפלייאוף, ניגש מאמן מכבי אשדוד עדן ענבר לספסל מכבי רמת חן וכיאה לג'נטלמן אמיתי חיפש ללחוץ יד לכל מי שקשור לקבוצה. אחרי זה נכנס לחדר השופטים כדי ללחוץ גם את ידיהם, אבל לא התאפק ושאל אותם: "איך יכול להיות שרמת חן עמדו 33 פעם על קו העונשין ואנחנו רק 13"? בעוד ליאור בייניש ניסה לענות, אייל פוהרילס ביקש מענבר לצאת מהחדר.

בייניש, ובעיקר פוהרילס, זכורים לרעה באשדוד. הם שפטו יחד עם אורי שלהבי גם את ההפסד הקודם של הקבוצה, במשחק הראשון בחצי גמר הפלייאוף בהרצליה. אחרי המשחק, אוהד זועם של אשדוד עשה תנועה כאילו הוא מתכוון לתת אגרוף לפוהרילס. אשדוד, לראשונה בתולדותיה, הועמדה לדין משמעתי ונקנסה ב-2,000 שקל בפועל וב-2,000 שקל על תנאי. תוך כדי המשחק טענו אנשים בספסל האשדודי שפוהרילס והשופט השלישי, הפעם שופט מהדרג הראשון בדמות אלעד לייבוביץ, כמעט ולא שורקים לטובתם.

רמת חן מול אשדוד. שחקניות רמת חן חדרו במשחק הזה לרחבה ללא מורא ובמקרים רבים סחטו עבירות מוצדקותצילום: לירון מולדובן, מנהלת ליגת העל לנשים

השיפוט לא היה מדויק, אבל סביר למדי. השופטים ניסו להימנע מהשפעה על התוצאה, לא שרקו לעבירה בלתי ספורטיבית או טכנית, ובייניש איים פעם אחת על ענבר. החלוקה הלא מאוזנת של העבירות - 16-27 נגד אשדוד - נובעת מכך שהשופטים לא קנו את האגרסיביות שלה, כפי שעשו השופטים בגמר הגביע לפני מספר שבועות עת פירקו טנישה רייט וחברותיה את השחקניות העדינות של רמת חן ללא תגובת השופטים. שחקניות רמת חן חדרו במשחק הזה לצבע ללא מורא ובמקרים רבים סחטו עבירות מוצדקות. העובדות מדברות בעד עצמן: רמת חן השיגה 39% מהנקודות שלה במשחק מקו העונשין (28 מ-33), פי שלושה מאשדוד (9 מ-13).

משחקי הפלייאוף פיזיים וקשים מאוד לשיפוט. בהתחשב בכך שהסדרה מסתמנת כעת כשקולה יותר ממה שרבים חשבו שתהיה, רצוי שאיגוד השופטים ישבץ בכל משחק לפחות שניים מהשופטים הבכירים ביותר.

2. בלילה שבין ראשון לשני תארח סן אנטוניו את גולדן סטייט למשחק מסקרן ב-NBA. למחרת, תארח מכבי רמת חן את מכבי אשדוד במשחק השלישי בגמר הפלייאוף. מה הקשר בין המשחקים? ובכן, תוך יממה תעמוד הביתיות של שתי הקבוצות למבחן רציני. בעוד סן אנטוניו מחזיקה במאזן ביתי מושלם 0-39, רמת חן מחזיקה במאזן ביתי מושלם משלה, רק עם קצת פחות משחקים - 0-15.

בשל השפעה מועטת של אוהדים והיעדר אולמות מפחידים, לביתיות לא הוענקה חשיבות רבת ערך במשך השנים בליגת הנשים. לא בעונה הרגילה, לא בסדרת פלייאוף ואפילו לא במשחק חמישי. ב-2003 רמת השרון חגגה אליפות ברמלה, ב-2013 רמלה חגגה אליפות באשדוד והיו גם לא מעט ניצחונות חוץ במשחק חמישי בחצי הגמר.

אולם זיסמן מעולם לא נחשב כאחד האולמות הביתיים. לא כשעירוני ר"ג שיחקה בו בליגת העל, וגם העונה בלאומית מאזן החוץ שלה עדיף על מאזן הבית. זיסמן גם לא ממש עוזר להפועל ר"ג/גבעתיים. גם רמת חן נוהגת לספוג מדי עונה 4-3 הפסדי בית בממוצע.

העונה משהו השתנה אצל רמת חן. היא קבוצה מצוינת באופן כללי, אבל בבית מרגישה טוב במיוחד. התוצאה הממוצעת שלה בזיסמן בליגה היתה 62-79. במשחק הפתיחה הלחוץ של שתי סדרות הפלייאוף מול רמת השרון ומול אשדוד, ידעה לחזור מפיגור כמה דקות לסיום. בחצי הגמר התגברה אשדוד על יתרון הביתיות של הרצליה, עכשיו היא צריכה קודם להשוות את הסדרה אצלה בבית ואז להתמודד מול הביטחון שחשות השחקניות הסגולות בבית, דבר שבא לידי ביטוי כאמור במשחק הראשון במאזן מרשים של 28 מ-33 מקו העונשין.

3. אחרי שאיגוד הכדורסל חסך השנה כסף ומאמץ ובניגוד להרגל רב שנים לא הוציא חוברת לקראת משחקי ההכרעה בגביע, לא בנשים וגם לא בגברים, מינהלת הליגה לנשים הדפיסה לראשונה בתולדות הענף חוברת בת שמונה עמודים לקראת סדרת הגמר. בעמוד השני מופיעים דברי ברכות של שרת התרבות והספורט מירי רגב, יו"ר מינהלת הליגה איריס שטרק, מ"מ יו"ר הטוטו רוני פרידמן, יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, יו"ר המועצה הציבורית לקידום ספורט הנשים בישראל מיכל כפרי-ירדני ומנהלת היחידה המקצועית הפרויקט הלאומי אתנה עמרית ינילוב-עדן.

שירה העליון, מאמנת רמת חן. העונה משהו השתנהצילום: עודד קרני / איגוד הכדורסל

את הדברים המפתיעים ביותר כתבה השרה רגב. רק לפני כמה שבועות השביתה המינהלת את הליגה בגלל אי עמידה של משרד הספורט בהתחייבות הכספית. והנה מספרת רגב: "משרד התרבות והספורט בראשותי ימשיך לשים דגש מיוחד על פיתוח ספורט הנשים בכלל וכדורסל הנשים במיוחד, שאף נבחר על ידינו לאחד מחמשת ענפי הכדור המועדפים". אחרי חילופי דברים קשים בין הצדדים, פתאום רגב גם מחמיאה לשטרק. "ברכות חמות למינהלת הליגה בכדורסל נשים ולעומדות בראשה היו"ר איריס שטרק והמנכ"לית תמר בליץ על עונת כדורסל מרתקת". תקוות חדשות לכדורסל הנשים או הכל דיבורים?

4. במסיבת העיתונאים לקראת חצי גמר הגביע לפני כחודש, התגאה מאמן בנות הרצליה גלעד כץ בעובדה שבקבוצתו אין מתאזרחות אלא מעדיפים לקדם שחקניות כחול-לבן. העובדה שלגמר הפלייאוף ולגמר הגביע הגיעה מכבי רמת חן עם ארבע מתאזרחות ומכבי אשדוד עם שלוש, לא תגרום להרצליה לסטות בשנים הקרובות מהדרך.

"אנחנו רוצים להצליח יותר ממה שעשינו העונה ולהרים קבוצה לאליפות, אבל עם כל הקושי שבעניין, אנחנו לא רוצים לשנות את הזהות הישראלית", אומר המנהל המקצועי עמית הלמן. יחד עם זאת אסור שיתקבל פה מצג שווא. הרצליה לא פוסלת על הסף צירוף של מתאזרחת, ובקיץ שעבר רצתה לצרף את דניאל דיאמנט ואלכס כהן, שבחרו ללכת לרמת חן. "אין בכלל סנטריות ישראליות ולכן בעמדה הזו צריך אולי להביא מתאזרחת. מעבר לזה, אנחנו לא מתכוונים להפציץ מתאזרחות, אנחנו כן רוצים לחזק את הסגל הישראלי ויש לנו גם כמה צעירות על הכוונת", אומר הלמן.

הרצליה גם דואגת להמשכיות. היא רוצה להמשיך עם המאמן גלעד כץ לעונה שלישית, ליעד סואץ-קרני אמורה אף היא להישאר, כמו גם אופיר בנט ויעל גלילי הצעירות שחתומות בקבוצה. מבין הזרות, הרצליה רוצה לממש את האופציה על קישה המפטון, שקיבלה הזמנה למחנה של מינסוטה מה-WNBA. הרצליה גם תנסה לגייס מימון להרשמה ליורוקאפ. "השתתפות ביורוקאפ חשובה להתקדמות של הישראליות. אנחנו לא פוחדים לגבי ההשפעה על הליגה, זה רק ענין של כסף", אומר הלמן.

ברקן בפעולה. עוזב למרות דברי היו"ר: "הצבתי לאיתי שלושה יעדים והוא עמד בכולם"צילום: עודד קרני באדיבות מנהלת ליגת אתנה ווינר לנשים בכדורסל

5. העובדה שהפועל ראשון לציון סיימה את העונה במקום החמישי, שווה להישג הכי גבוה שלה עד היום, לא מנעה מהיו"ר רועי סבג לסיים בשבוע שעבר את ההתקשרות עם המאמן איתי ברקן אחרי עונה אחת בלבד. "הצבתי לאיתי שלושה יעדים והוא עמד בכולם. רציתי שנעקוף את חולון ואת פתח תקוה והוא עקף גם את אס"א ירושלים. רציתי שנבטיח את ההישארות בליגה כמה שיותר מוקדם וזה מה שקרה. רציתי שהוא ישלב צעירות והוא שילב צעירות. הוא עשה עונה ענקית, אבל הגענו להבנות על סיום דרכנו", אמר סבג.

את זהות המאמן החדש מתכוון סבג לקבוע ביחד עם המנהל המקצועי של מחלקת הנערות זיו ארז. "זיו הוא איש אמון שלי", הוא אומר, "בעונה הבאה אנחנו רוצים להעלות שלוש שחקניות לקבוצה הבוגרת וחשוב שיהיה סנכרון מלא בין מאמן הקבוצה הבוגרת למנהל המקצועי של המחלקה. בתקופה הקרובה אני מתכוון לשבת אתו, להחליט על מספר מועמדים ואז להיפגש איתם".

6. ביום שני השבוע הודיע נמרוד מיטל על עזיבתו את האקדמיה במכון וינגייט בתום שנת הלימודים הנוכחית אחרי ארבע שנים. מיטל הוא אחד מאנשי המקצוע המוערכים בכדורסל הנשים בשנים האחרונות. הוא שימש בעבר כעוזרו של אלי רבי בנבחרת הבוגרת, עלה לפני שנתיים עם נבחרת הנערות לדרג א' ובקיץ שעבר אימן אותה בהצלחה רבה, ובמקביל הדריך גם את נבחרת העתודה. עוד לפני כן הוא אימן את קבוצות הנוער והנערים של מכבי ת"א. בשלוש השנים האחרונות הוא גם עורך הווידיאו של מכבי אשדוד ויושב ביציע במשחקי הקבוצה.

באקדמיה מיטל אימן את השנתון הבוגר של הבנות, היה אחראי על הנושא הגופני, טיפל בפציעות ועשה אימונים אישיים. את השנה הנוכחית התחיל כמאמן המחזור הצעיר, עד שנטע קרומר שבה מחופשת לידה. בחצי השנה האחרונה הוא שימש כמנהל המקצועי, אולם שיתוף הפעולה בינו לבין המאמנות לימור מזרחי וקרומר לא צלח.

"נמרוד תרם הרבה לאקדמיה ועשה עבודה טובה עם הבנות. חצי השנה האחרונה היתה קצת פחות טובה. היו אי הסכמות על כמה דברים ולכן הוא החליט לעזוב. הוא מאמן מוכשר שיצליח בכל מקום", אומר מנהל האגף המקצועי לנשים באיגוד הכדורסל טל נתן.
אתמול בלילה פירסם מיטל בדף הפייסבוק שלו: "החל מאוגוסט 2016 אני עובר לסטטוס של... מחפש עבודה... לקראת עונת 2016/2017". הפוסט זכה לתשבוחות רבות בדבר היכולות המקצועיות והאישיות הנהדרת. מעניין מי יקפוץ או תקפוץ על ההזדמנות לצרף אדם כה מוכשר ומסור. אחרי שנים רבות של עבודה מאחורי הקלעים, אולי כדאי שקבוצה בליגת העל תיתן למיטל הזדמנות להוכיח כישוריו כמאמן ראשי.

מיטל (במרכז) עם נבחרת הנערות בקיץ האחרון. אולי כדאי שקבוצה בליגת העל תיתן למיטל הזדמנות להוכיח כישוריו כמאמן ראשיצילום: איגוד הכדורסל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ
עיסאווי פריג'
שרת הסביבה תמר זנדברג

פול ידיעות אחרונות
ישיבת ממשלה שבועית
צלם: אלכס קולומויסקי

צילום : אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות / תצלום פול / POOL 
ישיבה
ממשלה
כנסת
ירושלים

לזנדברג היתה הזדמנות להותיר חותם והיא החמיצה אותה

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון כניסות בשבוע: ההצלחה המפתיעה של אתר נתוני הקורונה של משרד הבריאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ