בלוג הכדורגל הגרמני |

עבריין מין או לוקה במחלת נפש? התאבדות סשה לבנדובסקי גורמת לאי נחת בכדורגל הגרמני

סשה לבנדובסקי הודיע על עזיבת פ.צ אוניון ברלין מהליגה השנייה בגלל מחלת נפש וזכה לתמיכה מקיר לקיר, אך לאחר שנמצא מת בדירתו התברר כי בסיפור הטרגי קיימת תפנית מטרידה

ערן לוי
ערן לוי
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן לוי
ערן לוי
ברלין

בגרמניה יודעים לחגוג אירועי כדורגל גדולים. כחודש וחצי לפני פתיחת משחקי אליפות אירופה 2016 התמלאו החנויות ואתרי האינטרנט במוצרי הנבחרת הגרמנית. מבצעי מכירות 'יורו' עיטרו עסקים רבים במדינה ותומס מולר וחבריו כיכבו באין ספור קמפיינים מסחריים.

האהבה פורצת הגבולות לכדורגל הבינלאומי מחברת אוהדים ואנשים שבימים כתיקונם אינם מוצאים עניין במשחק. בתי הקפה והמסעדות בברלין מתמלאים בכל ערב, וכשנבחרת גרמניה עולה לשחק לא ניתן למצוא מקומות פנויים מול המסכים הציבוריים.

במהלך אליפות אירופה נותרים באופן טבעי נושאים רבים הרחק מעין הציבור הגרמני. מהדורת החדשות המרכזית, שבימים כתיקונם אורכת רבע שעה בלבד, מקוצרת בכמה דקות בכל יום לטובת אולפן היורו. תוכניות טלויזיה עוסקות בטורניר לפני ואחרי המשחקים וענייני הכדורגל הגרמני, שאינם קשורים בצורה ישירה או עקיפה ליורו 2016 נדחקים הצידה, ממתין לימי עונת המלפפונים שיגיעו ביום שאחרי שריקת הסיום של משחק הגמר – או ברגע בו תסיים נבחרת גרמניה את חלקה בטורניר.

גם עלילות סשה לבנדובסקי אינן זוכות לתהודה מרשימה באופן יחסי. מאמן עבר בליגה שניה לא יכול להאפיל על נבחרת שסוחפת מדינה שלמה, ויש כבר לבנדובסקי מעניין יותר ברשימה, קפטן נבחרת פולין (אין קשר משפחתי), וגם הוא נמצא עכשיו בצרפת.

סשה לבנדובסקיצילום: דף הפייסבוק של פ.צ אוניון ברלין

אבל הסיפור של סשה לבנדובסקי מכיל אלמנטים הנוגעים בקצות עצבי הכדורגל המקצועני, מגרד אותם עד לחשיפה כמעט מלאה – ומגלה שהמסקנות הנחרצות שהוסקו רחוקות מהמציאות.

*

ב-4 במארס 2016 הודיעה פ.צ אוניון ברלין מהבונדסליגה השנייה על סיום תפקידו של סשה לבנדובסקי (44) כמאמן הקבוצה: "בשל סיבות בריאותיות הוא לא ישוב לאמן את אוניון ברלין. מאז 22 בפברואר 2016 הוא נמצא בחופשת מחלה שאמורה היתה לארוך שלושה שבועות".

המועדון והמאמן פעלו בשיתוף פעולה לקראת פרסום סיבת הפרישה – עייפות ושחיקה מתמשכת (Burnout Syndrom). רופאיו של לבנדובסקי – שדרש לפרסם את דבר מחלתו באופן אישי - המליצו על נטישת עמדת האימון כתנאי הכרחי לשיפור במצבו הבריאותי של המאמן. החלטה משותפת התקבלה, החוזה הותר בהסכמת שני הצדדים.

לבנדובסקי עצמו התייחס למצבו הבריאותי כשסיפר על הרגע בו הבין שיזדקק לחופשה ארוכה במיוחד מאימון: "מלבד הסיכוניים הבריאותיים אני חייב לקבל את העובדה שאין בי את הכוח והאנרגיה להם אני זקוק כמאמן ראשי על מנת להוביל את הקבוצה".

הפרישה של לבנדובסקי העלתה על סדר היום את מחלות הנפש שנותרות מחוץ לרדאר ושבות לדיון לאחר טרגדיות אנושיות הנובעות מהסכם השתיקה הבלתי רשמי, והכל למען שמירה על תדמית הכדורגל המקצועני. זה לא היה המקרה הראשון, זה לבטח לא יהיה האחרון.

סבסטיאן דייסלר, שהיה ההבטחה הגדולה של הכדורגל הגרמני בתחילת המאה ה-21, נטש את המשחק ב-2007 – והוא בן עשרים ושבע בלבד - בשל דיכאון מתמשך. רלף רנגניק, מנג'ר העולה החדשה לבונדסליגה ר.ב לייפציג, פרש ב-2011 מתפקידו כמנג'ר שאלקה 04, מספר שבועות בלבד לאחר מינויו לתפקיד, וזאת בשל תשישות כרונית ממנה סבל. "אין לי את האנרגיה הנדרשת להצליח ולפתח את הקבוצה והמועדון", סיפר רנגניק לפני שיצא לחופשת החלמה בת תשעה חודשים.

בנובמבר 2011 נמצא באבאק ראפאטי, שופט כדורגל בבונדסליגה, כשהוא מחוסר הכרה בחדר בית מלון בקלן בו שהה לקראת משחק הליגה אותו היה אמור לנהל, בין פ.צ קלן למיינץ 05. השופט, שסבל מדיכאון וניסה להתאבד, הובהל לבית החולים וניצל ממוות.

לרוברט אנקה לא שיחק המזל. שוער האנובר 96 והמועמד בכיר לעמדת שוער נבחרת גרמניה למונדיאל בדרום אפריקה הותיר בעשרה בנובמבר 2009 מכתב פרידה בביתו והתאבד בקפיצה אל מול רכבת נוסעת. אשתו של אנקה סיפרה על שש שנות חייו האחרונות, שעמדו בסימן דיכאון מתמשך ממנו סבל ושהחמיר עם מות בתו ליסה ממחלה קשה.

התאבדותו של אנקה, חרף טיפול פסיכיאטרי, דחפה את אנדראס בירמן, שחקנה של פ.צ סט. פאולי, להתוודות על נסיון התאבדות שחווה באוקטובר 2009 בשל דיכאון עמוק. בירמן לא התאושש מהמשבר הנפשי, איבד את חוזהו המקצועני בקבוצה וירד לשחק בליגות הנמוכות של ברלין. ב-18 ביולי 2014 שלח בירמן יד בנפשו.

*

נבחרת גרמניה ביורו. דברים חשובים יותר על הפרקצילום: MARTIN BUREAU/אי־אף־פי

בבוקר ה-8 ביוני 2016, התעורר עולם הכדורגל הגרמני לחדשות קשות: סשה לבנדובסקי נמצא מת בדירתו שבעיר בוכום. התדהמה היתה גדולה, הודעות האבל לא הפסיקו לזרום. מועדוני כדורגל רבים, שחקנים ואנשי מקצוע התקשו לעכל את הבשורה וסיפרו על אדם נעים וסימפטי שלא עמד בלחץ. מועדון הכדורגל רוט-וייס אוברהאוזן ביקר בפומבי ובחריפות את טאבו מחלות הנפש בעולם הספורט הגרמני הנובעות מהלחץ העצום בו שוהים הספורטאים במהלך הקריירה: "תשישות כרונית ודיכאון לרוב אינם נראים מאחר והאנשים המושפעים מכך עושים הכל על מנת להסתיר את חולשותיהם. העסק הזה, עולם הכדורגל, אינו מתאים לאנשים חלשים. אנחנו זקוקים לראשים, למנהיגים, ללוחמים – איננו זקוקים לבעלי ספק, במיוחד ספק בעצמם".

ההשערות בנוגע לסיבת המוות היו ברורות מלכתחילה, גופי התקשורת ביקשו להמתין עד לתום חקירת הנסיבות ולאישור משטרתי רשמי, אך ככל שהתקדמה החקירה נתגלה צד אפל בחיי מאמן העבר, שהטיל לזירה סימני שאלה רבים על אופי חייו והסיבה האמיתית למותו.

שני עדי ראיה שישבו במרפסת ביתם בערב שבת, 3 ביוני 2016, יצרו קשר עם משטרת דורטמונד בשל פעילות חשודה בה חזו: בשעת ערב עצרה מול ביתם מכונית וולבו עם לוחית זיהוי של ברלין. מתוך המכונית יצאו אדם מבוגר ונער צעיר ופנו אל השיחים הסמוכים. לאחר שאלה בוששו לשוב לרכב התקשרו השניים למוקד המשטרתי וסיפרו על שראו.

ה'ווסט-דויטשה אלגמיינה', העיתון האזורי הגדול בגרמניה, דיווח כי לקראת חצות עצרו שוטרים מקומיים את הרכב באזור המוכר כמרכז פעיל לזנות וסמים. ברכב נמצא סשה לבנדובסקי כשבדמו רמת אלכוהול גבוהה מהמותר ולצידו נער כבן שתים עשרה ממוצא רומני. לבנדובסקי נעצר, עבר בדיקה בטחונית ונחקר, בגדיו ומכשיר הטלפון שלו הוחרמו. הנער הועבר להשגחת שלטונות הרווחה בעיר וגורמים רשמיים העלו חשד להתעללות מינית בילד, אם כי בהסתייגות מאחר ובניגוד למקובל במקרים דומים לא הוארך מעצרו של לבנדובסקי.

לאחר מספר שעות שוחרר לבנדובסקי לביתו. בעקבות ויכוח סוער בינו לבין בת זוגו עזב את הבית ולן בבית מלון סמוך. למחרת עזבה האשה את הבית לצורך נסיעה עסקית. לבנדובסקי שב לדירה ושהה בה עד ליום רביעי, היום בו נמצא מת על ידי כוחות הכיבוי שפרצו אליה. כשבוע לאחר מותו של לבנדובסקי נערכה נתיחה בגופה ששללה מעורבות גורם חיצוני במוות וקבעה כי היתה זו התאבדות.

הידיעות על ההאשמות החמורות נגד המאמן עצרו את זרם הודעות האבל. בבאייר לברקוזן, המועדון בשורותיו אימן לבנדובסקי בעבר -במחלקות הנוער השונות ובקבוצה הבוגרת - מיהרו לסלק את הפרחים הרבים שהונחו ברחבת האיצטדיון על ידי אוהדי הקבוצה לאות אבל בשל "חוסר הוודאות הנוכחי". ההשוואות למקרי סבסטיאן דייסלר ורוברט אנקה פסקו באחת, כמו גם ההתייחסות לדיכאון ולתסמיניו.

מותו של לבנדובסקי הותיר ללא מענה את הסיבות שהביאו אותו ליטול את חייו, כמו גם את חקירת החשד להתעללות מינית בקטין שלא תמוצה. הספורט המקצועני, שאינו מסוגל בימים כתיקונם להתייחס בכובד ראש למחלות נפש וללוקים בו בקרבו, לא אמור לשנות את יחסו השמרני אל מול עבריין מין לכאורה. ויש גם יורו עכשיו, הציבור עסוק בדברים אחרים, חשובים יותר ממאמן מת שלאחרונה אימן בבונדסליגה השניה.

האם ניהל סשה לבנדובסקי חיים כפולים? סביר להניח שעולם הכדורגל המקצועני יבחר לקבור שאלה זו יחד עם גופתו של מאמן העבר. השיאים, ההצלחות, ההכנסות – כולם ימשיכו להגיע. אין צורך בבעלי ספק, במיוחד ספק בעצמם, הם רק יפריעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ