טוב, שוער |

שחר עובר לסקנד בסט, עבור המועדון שלא מצליח להיות אפילו סקנד בסט

מינוי קרלסן נראה כצעד מתבקש, אלא שהדרך היתה מתכון לאסון. קגלמאכר הוא לא המחדל היחיד של הבעלים והמנהל הספורטיבי - אבל גם כל המחדלים שלהם לא יכולים לנקות את הכתם מרוני לוי, שהזכיר שוב שהוא מצטיין יותר ביחסיו מול הכתבים מאשר עם השחקנים

עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב שחר
יעקב שחר. לא בטוח שידע היכן מקומו של קרלסן בהיררכיהצילום: אביעד הרמן
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

בראיון שקיים יעקב שחר עם בלוג האוהדים "מצד שני" לקראת סיום העונה שעברה, הוא חשף כיצד "הכשיר" את המינוי של תור-כריסטיאן קרלסן באמצעות תרגיל שביצע לרוני לוי. "קיבלתי החלטה שאני מנסה להביא מישהו, איש מקצוע שיהיה בינינו, ואם רוני יסכים אז אין לי בעיה שרוני יישאר. אם רוני לא יסכים אני צריך להביא מאמן אחר. ואין לי מאמן אחר, אז אצטרך להביא מאמן זר וזה היה הסקנד בסט שלי. אז עשיתי טסט לרוני, הוא בא לכאן ואמרתי לו 'תראה, כבר קשה לי לבוא לאימונים, אז החלטתי להכניס מישהו מקצועי. ואני עומד לרשותכם כל הזמן'. הוא אמר לי 'טוב מאוד', ונתן לי את ההרגשה שזה מקובל עליו... אני בטוח שזה לא יפגע באגו של רוני".

חודשיים וחצי חלפו מאז אותו וידוי ושחר עובר לאופציית ה"סקנד בסט" עבור המועדון שכבר לא מצליח להיות אפילו סקנד בסט; מכבי חיפה עברה טרנספורמציה מזוללת תארים - כזו שרק קיזוז ורן קדוש מנעו ממנה להשלים שלוש אליפויות רצופות, כמו שעשתה באמצע העשור הקודם עם רוני לוי – למועדון כושל.

שחר ולוי. הבעלים "הכשיר" את המינוי של תור-כריסטיאן קרלסן באמצעות תרגיל שביצע למאמןצילום: דרור ארצי - ג'יני

כמה ביקורות ספג הבעלים על התעקשותו להמשיך לאחוז בכובע (או בקסקט) של מנהל מקצועי, למרות נפילות חוזרות ונישנות של חן עזריאלים במיליון דולר. המינוי של קרלסן עשה רושם של צעד מתבקש בדרך להבראה - התאמתה של מכבי חיפה לעידן החדש בכדורגל הישראלי ובניית מערך סקואטינג מתבקש בוואקום הקיים.

הספקנים העלו את האפשרות שהנורווגי הובא בעיקר כדי לרצות את דעת הקהל ולשמש כבובה ייצוגית. מה זה מנהל ספורטיבי, שאלו. זו פונקציה שלא ממש היתה קיימת בכדורגל הישראלי עד היום באופן רשמי, וזה לא מנהל מקצועי, כלומר לא ג'ורדי קרויף. אז היכן מקומו של "איש המקצוע שיהיה בינינו" בהיררכיה? לא בטוח ששחר בדיוק ידע, ובעיקר עולה התהייה כיצד הוא, שמכיר כל כך טוב את רוני לוי והדומיננטיות שלו, לא שיער לעצמו שהנחתה של איש מקצוע מעל המאמן במהלך קדנציה היא מתכון רע מאוד.

המצרך הראשון במתכון לאסון, גארי קגלמאכר, היה הרסני במיוחד, כמו קוגל מתפוחי אדמה רקובים, כמו פנצ'ר מאכר שלא יודע להשתמש בג'ק. ה"מאכער" במקרה הזה (זהו, נגמרו משחקי המילים) היה דווקא קרלסן, שהכיר את האורוגוואי מספיק טוב מהקדנציה המשותפת של השניים במונאקו, כדי לדעת שמדובר בשחקן הגנה. רוני לוי, שקיבל את השחקן כעובדה מוגמרת, החל לעשות בירורים, גילה כי הרכש שהובטח לו כחיזוק לקישור האחורי כמעט שמעולם לא שיחק בתפקיד הזה ודרש קשר אחורי חדש. קרלסן סירב וזו ממש לא היתה המחלוקת היחידה בין השניים. ב-2009, קרלסן נזרק מתפקידו כמנהל ספורטיבי בפרדריקשטאד הנורווגית בגלל מקרה דומה מול המאמן, אך בחיפה הוא על תקן "מביא השינוי" ולא ייחתך כל כך מהר, כפי שרוני לוי קיבל את הגיבוי בפתיחת העונה המחרידה של העונה שעברה.

אגב ענייני קישור אחורי, לא ברור מה היה דחוף ללוי לוותר על לוחם כמו קובי מויאל שסוף סוף חזר מפציעה, אבל גם כאן עולה השאלה מי בהיררכיה החדשה צריך היה להוות את הסמכות בעניין שחקני הסגל של העונה שעברה. לוי למשל, רצה שיוסי בניון דווקא ימשיך, אבל שחר וכמובן שגם בניון עצמו היו פחות נלהבים. באופן לא מפתיע, הפיצוץ מול הקפטן לשעבר פגע גם ביכולת ההתקשרות מול מיוצגים נוספים של סוכנות שחקנים מסוימת, בה חברים חן עזרא, אייל גולסה ואוראל דגני.

נדמה כי ההתעסקות הכמעט אובססיבית בקגלמאכר השכיחה מחדל גדול אחר של קרלסן ושחר - אי הבאת מגן שמאלי זר אף על פי שהיה ברור במשך חודשים כי טאלב טואטחה יעבור לאירופה. בעוד שהחיפושים לתפקיד נעשים ברחבי אירופה, מתחת לאף מתפספס מגן מצוין, עמנואל אמבולה מהפועל רעננה, כמו ששחר פספס מאותה קבוצה גם את טוני וואקמה. כשפיראס מוגרבי ואיאד אבו עביד, שאמורים במכבי חיפה להיות סותמי חורים מהספסל, הופכים לשחקני הרכב - מה הפלא שהסגל למשחק הגומלין מול נומה היה כל כך חלש ודליל, שספק אם היה מספיק גם אם האסטונים היו מציבים בהגנה את נומה המקורי, מטדי.

קרלסן ולוי. הנורווגי נזרק בעבר ממועדון בגלל מקרה דומה, אך בחיפה הוא על תקן "מביא השינוי" ולא ייחתך כל כך מהרצילום: האתר הרשמי של מכבי חיפה

ניתן להבין אם כן את הפסימיות של לוי, אבל אין בכך כמובן כדי לנקות אותו מההדחה המביכה ביותר של קבוצה ישראלית מאירופה, והרי זה לא שהעונה שעברה, גם עם הזכייה בגביע, היתה הצלחה. לוי, שבחצי העונה המוצלחת במכבי נתניה לפני חזרתו לחיפה ניסה לשדר כי משהו באופיו הנוקשה השתנה, הזכיר שוב כי הוא איננו איש של שחקנים, ודאי לא של כוכבים, ומצטיין הרבה יותר ביחסיו מול הכתבים שמסקרים אותו וזכו אמש, כמו בכל התקופה האחרונה, לתדרוך אישי.

החלק בכתם שכן יהיה אפשר להסיר מהמאמן נובע מכך שנכנס למערכת לחוצה ורצופת כישלונות, עם בעלי תפקידים שעיקר תפקידם היה להוות יסמנים לבעלים, שמצדו הפחית בשנתיים האחרונות את השקעתו הכספית במועדון ומתקשה להחתים שחקני ליגה משמעותיים.

אם כבר יסמנים, באותו ראיון לבלוג שאיתו פתחתי, אמר שחר עוד שני דברים מעניינים: "קרלסן הוא היועץ המקצועי שלי. הוא צריך להגיד לי: כל מה שאתה מדבר נכון, ויש לי את האיש המתאים, אז אני אביא אותו". הדבר השני נגע בחברותו עם פיני זהבי: "כשהייתי עם פיני והבאתי את השחקנים שהבאתי, היו פחות נפילות. אם כבר, אז הבעיה שלי זה שהפסקתי לעבוד איתו ובחמש שנים האלה ככה אנחנו נראים".

שחר שכח לציין שגם היו דרכו הרבה מאוד נפילות, כולל בקדנציה הראשונה של רוני לוי, ושזהבי כבר כמה שנים לא עובד כסוכן שחקנים ומתרכז בגיוס בעלי הון להשקעות בקבוצות ובשחקנים. מה שכן, הבעלים הודה שאת קרלסן הביא לו זהבי, ואל תתפלאו אם הוא גם זה שינחית פה מאמן זר בזמן הקצר ובתזמון הבעייתי שעומדים בפני מכבי חיפה. אבל יהיה המאמן אשר יהיה, ללא יד עמוקה לכיס מצד הבעלים וסקאוטינג איכותי מצד המנהל הספורטיבי, מכבי חיפה תתקשה להגיע אפילו לפלייאוף העליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ