בלוג הכדורגל הגרמני |

מריו גצה רוצה להחזיר את האליפות לדורטמונד

בזמן שהסמל הנוכחי של דורטמונד, מאט הומלס, שחזר את נטישת מריו גצה, שבר את לב האוהדים ועזב לבאיירן מינכן, חזר האחרון למועדון נעוריו ויוביל את מתיחת הפנים של הקבוצה היחידה שמהווה אלטרנטיבה בבונדסליגה

ערן לוי
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן לוי
ברלין

1. סיומה של עונת 2015/16 לא בישר טובות עבור אוהדי בורוסיה דורטמונד. אילקאי גונדואן עזב למנצ'סטר סיטי והשמועות על עזיבתו של הנריק מחיטריאן החלו להתרוצץ זמן רב לפני חתימת החוזה הרשמית במנצ'סטר יונייטד. ואם זה לא הספיק, הגיעה עזיבתו של של הבלם והקפטן מאטס הומלס, שהאפילה על כל השאר, לאחר שבחר לעבור ליריבה השנואה מבוואריה, באיירן מינכן, וזכה לקריאות השלטים ביציעים: "הקפטן הוא הראשון לנטוש את הספינה. עדיף שיעזוב עכשיו!".

יש להניח שאוהדי דורטמונד הגיבו כך, מכיוון שהומלס היה הדבר הקרוב ביותר למריו גצה, ואחרי נטישתו של האחרון לפני שלוש שנים, הם נאלצים להתמודד שוב עם תחושת הבגידה של סמל. כמו גצה, גם הומלס הרגיש בן בית במועדון (למרות שבנוער שיחק בבאיירן מינכן), הוביל אותו להישגים, נחשב ליקיר האוהדים, הפך בשורותיה לאחד השחקנים הטובים בעולם בתפקידו, ובדיוק כמו שעשה גצה, הפתיע את האוהדים ועבר לבאיירן.

מריו גצה (מימין), בעונה שעברהצילום: רויטרס

צחוק הגורל הוא שאותם אוהדים ששרקו בוז להומלס – למרות שבסופו של יום שב הביתה למועדון נעוריו הבווארי – ייאלצו ללמוד להסתדר בעונה הקרובה עם חזרתו לקבוצה של מושא טינתם הקודם – אותו מריו גצה - שלאחר שלוש עונות עזב את באיירן, ושב למועדון בו גדל.

הדעות חלוקות באשר לשיבתו של גצה לדורטמונד. יש המאושרים מחזרתו הביתה של ה'ווּנדֶרקינד' (ילד הפלא) של הקבוצה בעבר הלא רחוק, ומתרפקים על הנוסטלגיה, שכללה 31 שערים ו-44 בישולים ב-116 משחקים ושתי אליפויות (מתוכן דאבל אחד). אך מנגד, יש עדיין כאלו שזועמים על הנהלת דורטמונד, ששכחה לגצה את הבגידה במועדון נעוריו ואת המעבר ליריבתם הגדולה ביותר מחוץ לחבל הרוהר. לשיטתם, פעם בוגד – תמיד בוגד, ועבורם יהיה גצה לעולם על תקן נמסיס.

וגצה בהחלט מודע לסיטואציה אליה בחר להיכנס עם עזיבתו את בבאיירן מינכן. שלוש אליפויות ברצף זה יפה, וגם הבונוסים שמתלווים אליהן יכולים להוות פיצוי נדיב על ישיבה ארוכה מתמיד על הספסל. אבל אחרי שפגש החלוץ את המאמן החדש של באיירן, קרלו אנצ'לוטי, לשיחה, וזה הבהיר לו שרק אחד מהם יראה דשא בעונה הקרובה, הבין גצה שהגיע הזמן לעזוב. אמנם בהתחלה הוא הודיע שיישאר במינכן להיאבק על דקות משחק, אולם אחרי ההדחה בחצי גמר יורו 2016, ותקופה במחיצתו של מאמן הנבחרת התומך, יוגי לב, הבין גצה שבמציאות החדשה שלו בבוואריה דקות המשחק כנראה לא יגיעו, וכשראה שגם קרל-היינץ רומניגה מחזק את אנצ'לוטי, הוא הסכים להורדה ניכרת בשכרו, והחליט לשוב הביתה תמורת חוזה לארבע עונות.

מנכ"ל דורטמונד, האנס-יואכים ואצקה, הצטרף למסע הקיץ של הקבוצה בסין באיחור של יממה על מנת לסכם את פרטי השיבה של גצה, והחלוץ חזר ללבוש צהוב באופן רשמי. ואצקה משוכנע שהעזיבה ההיא וספסולו בעונה האחרונה לא יפגעו בסיכויי גצה לשוב לעצמו – ולא שוכח להבהיר לשחקן כי המועדון עומד לצידו בעיתות קשות: "אחרי שלובשים במשך עשר שנים את חולצת המועדון, ועוזבים בצורה כזו, תמיד ייוותרו תהיות. אולם אם יש מישהו שמכיר את גצה – אלו אנחנו, ומעולם לא הפסקתי לחשוב על אפשרות שישוב. אך עם זאת יש לומר: אם היה מריו סיפור הצלחה בהאיירן לא היינו יכולים להשיב אותו לשורותינו, שכן אז הוא היה בוודאי משחק בריאל מדריד או בברצלונה". גצה עצמו עשה כל מה שצריך על מנת להעניק לאוהדים את ליטרת החנופה המינימלית הנדרשת לקראת צעד כה בוטה: "אני יכול להבין את אי הבנתם של האוהדים לצעד ההוא, גם אני לא הייתי מקבל אותו היום בשלוות נפש".

מאט הומלס (מימין). לא רק שחקן עלית, אלא גם מנהיג שניהל את ההגנה ויצק את הכימיה בין שחקניהצילום: KAI PFAFFENBACH/רויטרס

לא רק גצה מודע כיום לפזיזות שאפיינה את מעברו לבאיירן בשעתו. גם מנהלי המועדון מבינים שהמעבר התרחש מוקדם מדי עבור השחקן הצעיר, רק בן 21 בעת המעבר. המשימה העיקרית שלהם ושל צוות האימון תהיה השבת שביעות הרצון ותחושת הביטחון לגצה, שמצדו, מודע לציפיות המועדון ממנו בעקבות הבעת התמיכה האבסולוטית בו וביכולתו, ויודע שעמידה בהן תביא עמה את הביטחון העצמי המיוחל. ואם יצליח לעמוד בציפיות, הוא יודע, יצליחו גם האוהדים להסכים עם נוכחותו המחודשת.

2. את ימי החופשה האחרונים שלו בקיץ הנוכחי בילה גצה בקליפורניה בצוותא עם אנדרה שורלה. גצה ושורלה חברים טובים מזה שנים, משדרים על אותו גל, ונלחמים לאורך העונות האחרונות ביכולת מקצועית בעייתית שלא הצליחה לדחוק לצד את הציפיות הגבוהות משני שחקני הנבחרת הבכירים, שבמו רגליהם סידרו ב-2014 את הגביע העולמי הרביעי לגרמניה – שורלה בבישול, גצה בהבקעה.

הניסיון של שורלה בבונדסליגה, המעבר לפרמייר ליג (צ'לסי) והחזרה (וולפסבורג) משכיחים מעט את גילו הצעיר (25) של קיצוני שמאלי מהיר ואיכותי שאמור להיות בשיא פריחתו בעת הנוכחית. ובכל זאת, נראה כי מלבד הנהלת דורטמונד והמאמן תומס טוכל, מעטים הם המרוצים מהגעתו של שורלה למועדון, והתמיהה גדלה עוד יותר על רקע שלושים מיליון היורו שהועברו לוולפסבורג תמורת שורלה, עסקת השיא של דורטמונד בכל הזמנים.

המאמן תומאס טוכל, בשבוע שעבר. בנה את הסגל בצלמו, מזוהה עם השחקנים וחופשי להפעילו כרצונוצילום: Bobby Yip/רויטרס

בכל הקבוצות בהן שיחק – באייר לברקוזן, צ'לסי, וולפסבורג ונבחרת גרמניה – התרוצץ שורלה באגף שמאל והתמחה בבעיטות ממרחק לשער ובדריבל אל תוך הרחבה, גרסת הלייט של אריאן רובן, שניחן במהירות מחשבה ותגובה גבוהים יותר משל שורלה. על מנת להיזכר בשורלה אחר יש להרחיק עד ל-2009 ולמיינץ, הקבוצה בה ערך את הופעת הבכורה שלו בבונדסליגה, ובה שיחק כחלוץ שנמנע לרוב מפעילות באגפים, תר אחר חורים בהגנות היריבות, מתמקם ברחבה ומהמתין למסירות שישלחו אותו לכדרור עד השער.

ימי הסולו של אנדרה שורלה חלפו זה מכבר, אבל בעונה הקרובה הוא שוב ישתף פעולה עם תומס טוכל, אותו טוכל עמו זכה באליפות כשהאחרון אימן את קבוצת הנוער של מיינץ, ושעם קידומו לאימון הקבוצה הבוגרת ב-2009/10 העניק לשורלה מקום בהרכב, והוא בן שמונה עשר בלבד. השיטה של טוכל בדורטמונד, הכוללת שליטה של המגנים לאורך הקווים וצמצום שטח המשחק בין מרכז השדה לאגפים, עשויה לעמוד לזכותו של שורלה ולהחזירו למרכז, קריאטיבי מתמיד, אקטואלי כמו פעם.

3. הרכישה של שורלה היא האחרונה של המועדון לעונה הנוכחית. החלל שנותר עם עזיבת כוכבי הקבוצה התמלא במהרה עם כישרונות אירופיים צעירים ומבטיחים: רפאל גררו, מארק בארטרה, סבסטיאן רודה, אמרה מור, מיקל מרינו ואוסמאן דמבלה. השיבה של גצה (26 מיליון יורו) והצירוף של שורלה (30 מיליון) העמידו את סעיף הוצאות הרכש הכולל של דורטמונד לעונה הקרובה על כ-120.5 מיליון יורו, יותר מכל עונה אחרת של המועדון. ויש גם את פייר-אמריק אובמיאנג, יוליאן וייגל, לוקאס פישצ'ק, אריק דורם, שינג'י קגאווה, ומרקו רויס לכשיחלים מהפציעה. בל נשכח גם את גונזלו קסטרו, שהרשים במחצית השניה של עונת 2015/16 וכבר הספיק להבקיע צמד בניצחון 1-4 על מנצ'סטר יונייטד במשחק גביע האלופות הבינלאומי שנערך בשבוע שעבר בסין, וצפוי להוות בורג חשוב נוסף בדורטמונד המתחדשת בעונה הקרובה.

אנדרה שורלה (מימין) במדי גרמניה ביורו 2016. ישוב לעמדה שהוא אוהב ולמאמן שגילה אותו במיינץצילום: John Sibley/רויטרס

אולם, הסגל הרחב והאיכותי של טוכל לא מצליח להוציא את ואצקה מהשבלונה, והמנכ"ל ממשיך לשמור על צניעות ולא לצאת בהצהרות והבטחות: "המעבר של הומלס לבאיירן מינכן הפך אותם לבלתי מנוצחים, ולכן אין צורך לדבר על באיירן כעל מתחרה. הפעילות שלנו בשוק ההעברות ייצרה קבוצה שאמורה לעמוד בכל מטרותיה, שיכולה וצריכה להצליח בליגת האלופות".

ואולי בכל זאת ואצקה מבין דבר או שניים בכדורגל: הומלס שעזב, אינו רק שחקן עלית, כי אם גם מנהיג שניהל את ההגנה ויצק את הכימיה בין שחקניה. קשה להניח שמרק בארטרה, שלא מילא תפקידי מפתח בברצלונה טרם הגעתו לדורטמונד, יוכל למלא את החור שנוצר בחלק האחורי, מקצועית וחברתית, ושאלה לא פחות חשובה היא אם סבסטיאן רודה הכישרוני, שלא נהנה מאיכויות דומות לאלו של אילקאי גונדואן, יוכל למלא את מקומו של האחרון.

המאמן טוכל רואה את הדברים אחרת. הוא מאמין בסגל שלו וביכולתו לנפק שנים נוספות של יכולת טובה, שלכל הפחות יצליחו לשחזר את העונה האחרונה, מהטובות בהיסטוריה של המועדון, שלמרבה האירוניה הסתיימה ללא תארים. טוכל בנה את הסגל בצלמו, מזוהה עם השחקנים, וחופשי להפעילו כרצונו. גודלו הנוכחי של הסגל יאפשר לטוכל להיאבק באופן שווה בשלושת המפעלים הצפויים לקבוצה – בונדסליגה, הגביע הגרמני וליגת האלופות. המפציץ הגאבונזי הנהדר, אובמיאנג, הוא השחקן היחיד בסגל שאינו בר תחליף, ובמועדון מקווים שגם שמועות על הצעה גרנדיוזית בסך 70 מיליון יורו ממנצ'סטר סיטי לא תפתה אותו, ותשנה לצוות המקצועי את התכניות. באיירן מינכן אמנם תמיד פייבוריטית, אך ייתכן שבעונה הקרובה, ומול סגל איכותי לעילא של בורוסיה דורטמונד, לא תוכל האלופה המכהנת להרשות לעצמה לטעות יותר מדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

זירת הפיגוע ברחוב דיזינגוף בתל אביב, בתחילת אפריל

חברת מטא סירבה לחסום דף פייסבוק שביהמ"ש קבע כי הסית לטרור

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"