מחוץ לקווים |

תהליכים של שנים? באר שבע יוצרת מסורת אינסטנט

אלופת ישראל מודעת לחסרונותיה, אך לא פחות מכך ליתרונות. הערב נוצרה מציאות חדשה בהעפלה לפלייאוף ליגת האלופות. וגם: על עדן בן בסט נגזר להבקיע או להשתגע, והעונה של הפועל תל אביב התחילה ברגל ימין ובתא השירותים השמאלי

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפועל באר שבע חוגגת
הפועל באר שבע חוגגת צמצום תהליכים, הערב בטרנרצילום: ניר קידר
ניר צדוק
ניר צדוק

1. לקבוצה ברמתה של הפועל באר שבע — הקרם דה לה קרם בישראל אך מי שמתמודדת במוקדמות המפעל החשוב ביותר באירופה — אין ברירה אלא לקבוע לעצמה צורה מוחלטת: התקפית יותר, או הגנתית להחריד.

המחצית הראשונה, במהלכה נראתה כמי שלא מסוגלת לעשות דבר מעבר לקו האמצע, הבהירה היטב במה בחרה. טוב או רע? תלוי בנקודת המבט. זה מה שקורה כשמשאירים את השחקנים אבל מחליפים את התפאורה; מה שבמשחק הקודם ניתן היה לפירוש כאחריות הכרחית — שלושה בלמים ששומרים על חלוץ אחד — נראה לפתע תקוע. המרחק בין אליניב ברדה לשאר השחקנים היה כה גדול, שנדמה כי הוא ניתן למדידה בדקות ולא במטרים. הבנאליות בחלק הקדמי — פחות אילוץ טקטי שנלווה למפגש מול יריבה עדיפה, ויותר כמו בעיה בפני עצמה. באר שבע היתה כל כך מרוצה מהתצוגה שלה בשבוע שעבר, שהיא שיחקה כמי שמעדיפה שגם הגומלין יתקיים ביוון.

רק בסביבות הדקה ה־30, כאשר אובידיו חובאן עזב את מרכז ההגנה וחזר לקישור, התחילה להוות יריב, ויותר מכך. החילופים המוצלחים במחצית השנייה, והשינוי שנוצר בזכותם, הוכיחו כי ברק בכר אמנם יודע לדאוג, אולי יותר מדי, אבל גם לשחרר כשצריך. בדיעבד, תוכנית המשחק נטענה בממד אסטרטגי — קודם תוודא שאין ממה לחשוש, ורק אז תתפוס בעלות על המשחק כולו. באר שבע מכירה את עצמה מכף רגל ועד ראש — מודעת היטב לחסרונותיה, אך לא פחות מכך ליתרונות, ובאיזה סדר לטפל בכל פן באישיותה. היא הזיזה שני כלים על הלוח - ואחד בראש - ויצרה מציאות חדשה.

המחצית השנייה היתה תצוגת שיא של קבוצה שיוצרת לעצמה מסורת אינסטנט, מצמצמת תהליכים שדורשים שנים רבות לכדי קמפיין אחד. ומכאן? תלוי בהגרלה. עוד שם גדול, ולא מעבר, יתקבל בברכה.

2. עדן בן בסט מקבל את הכדור עם הגב לשער, מסתובב, נתקל בבלם, משתחרר ובועט לשמים. לכאורה כאן נגמר הסיפור, אך זוהי רק ההתחלה. יש מי שמתמודד עם האכזבה בשתיקה, יש שנד בראשו כלא מאמין, ויש את בן בסט, שנושך את דש חולצתו, כמעט פורם את תפריה, כורע על ברכיו, צורח. זו אחת הסצנות המוכרות בתיאטרון הכדורגל הישראלי. למרות שימוש יתר — חמישה חודשים עקרים עד השער מול מכבי פתח תקוה בתחילת השבוע — בן בסט מצליח לשמר את האותנטיות של התסכול. אין בתכיפות מחול הכישלון כדי לגרום לו לזהות דפוס מסוים, להשלים עם קיומו וללמוד לחיות איתו. הוא לא יקבל זאת בשתיקה.

בן בסט. זוכה לפורקן בתנוחת קריעה כמעט דתיתצילום: שרון בוקוב

התגובות המוגזמות הן דרכו של בן בסט לשמר את זיכרון ההצלחה, שכן משתמע מהן שאינו מבין איך הוא בכלל מסוגל להחמיץ. אין עוד חלוץ שמטלטל בין שני קצוות — התודעתי והממשי — כה מנוגדים; ברוחו של בן בסט (ולשם כך לא צריך הוכחות) הוא עדיין מכונת שערים. בפועל, לא. הפער הזה, בין מה שהוא חושב שצריך להיות למה שקורה באמת, מועצם בשכר וחשיפה גבוהים, וזוכה לפורקן בתנוחת קריעה כמעט דתית. בן בסט מפנה את מבטו כלפי מעלה אחרי עוד פספוס, מייצר לעצמו אליבי לפיו זה בכלל לא הוא שקובע אם זה יסתיים בשער. זו דרכו להרחיק את עצמו ממעשי רגליו. בן בסט משדר שרק צירוף נסיבות שמעבר לשליטתו אחראי לפספוסיו המרובים. "מתי תניחו לי?", הוא שואל בלבו, לא ברור את מי. על בן בסט, כך נראה, נגזר להבקיע או להשתגע. אחד מהשניים.

בן בסט היה מעדיף להבקיע במכבי תל אביב. מי לא? כבר הוכח כי אין כמוה כדי לתגמל את מי ששם את הכדור ברשת. אבל האם שער בצהוב שווה יותר משער בצבע אחר? לא אצל בן בסט. נדמה כי במקרה שלו, או לכל הפחות לטובתו, גם שבעה שערים בעירוני קרית שמונה עדיפים על שישה בסגנית האלופה. מתמטיקה פשוטה — זה אומר רגע אחד יותר של שלווה.

3. העונה של הפועל תל אביב התחילה ברגל ימין ובתא השירותים השמאלי, שם ננעל שמואל שיימן בזמן שאוטובוס הקבוצה עזב את מתחם האימונים לאיצטדיון המושבה. לשיימן הבחירה האם לפטור את העניין כפיקנטריה חיננית או לשקוע במחשבות קיומיות ולראות בכך עדות לחשיבותו המקצועית־חברתית. מבחינת הקבוצה, מבולבלת שכמותה, טוב תעשה אם תעבור לשיטה של מספרי ברזל; היום זה שיימן, ומחר, שלא נדע, זה עלול להיות נמניה ניקוליץ', ואותו כבר קשה להחליף בגל שיש בתקווה שאיש לא ישים לב.

אם הפועל תל אביב היתה חברת היי־טק, ניתן היה לומר עליה שהיא מציעה מסלול קידום מהיר ל"מתאימים". ואכן, ניקוליץ' הגיע בינואר כשחקן כדורגל, וכעבור חצי שנה שלח את זרועותיו — או שמא אלו הזרועות שנשלחו אליו — עד שהפך לשגריר של המועדון ונכס אסטרטגי, חצי סקאוט שמלה אחת שלו שוות ערך לעשרה דיסקים של סוכנים. מועדון שלא התברך במשאבים טבעיים דומים לאלו שמעבר לכביש חייב לנצל את יתרונותיו היחסיים — במקרה הזה קורות החיים של ניקוליץ', שחקן שנגע ברמות גבוהות יותר ואולי צבר כמה אנשים שחייבים לו טובה. כך דאג לצירופו של מרקו סימיץ', עמו שיתף פעולה בבאט"ה בוריסוב ונבחרת מונטנגרו, בבחינת "אני חותם עליו". אם הוא רוצה שיהיה כאן טוב, הבין, עליו להגדיל ראש — לא להסתפק בתלוש המשכורת (לכשיגיע) ובהכנסת כדורים לרחבה, אלא לדאוג גם לדברים שאינם באחריותו, לפחות באופן רשמי.

בימים אלו מנסה אלי גוטמן לגרום לניקוליץ' להיזכר בשחקנים נוספים עמם חלק את המגרש לאורך השנים. "תתאמץ", הוא אומר לו בתחילתו של תהליך דמוי היפנוזה בתקווה שמשהו יצוף, "אתה בן 17, מוסר לימין, מי מחכה שם?". ואז נוקש גוטמן באצבעותיו וניקוליץ' ניעור משנתו. "דיאן סטאניץ'!", הוא צועק. "הוא קשר?", חוקר גוטמן בעיניים נוצצות. "לא", עונה ניקוליץ', "הוא חבר שלי, הוא פורץ בפודגוריצה". וגם אחד כזה, מסתבר, לא יזיק להפועל תל אביב.

ניקוליץ'. חצי סקאוט שמלה אחת שלו שוות ערך לעשרה דיסקים של סוכניםצילום: ניר קידר

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

דגי זהב באקווריום. בארה"ב נמצאו דגים שגדלו לממדים של כ– 30 ס"מ צילום

מחקר: דגי זהב הם מין פולש שמסכן מערכות אקולוגיות

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"