מחוץ לקווים |

אלי גוטמן לא ראה את המלכודת, או שחשב שהוא לא מסוגל ליפול לתוכה

ההפסד בדרבי היה אחד ממשחקיה החלשים והמופקרים של מכבי חיפה בשנתיים האחרונות, כזה שבמהלכו דילגה מעל תקופת פרד רוטן בחזרה להיות "קבוצה של לוזון". וגם: הכובשים האנונימיים של הפועל תל אביב

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי גוטמן. הגיע נפוח למכבי חיפה
אלי גוטמן. הגיע נפוח למכבי חיפה צילום: שרון בוקוב
ניר צדוק
ניר צדוק

1. מי שילחץ על הלחיים של אלי גוטמן ישחרר משם הרבה אוויר. כשזה יקרה יהיה צורך באזהרת טורנדו. גוטמן הגיע נפוח למכבי חיפה. אין מה לעשות, זה הבן אדם והוא כבר לא ישתנה - בהיקף הזה הוא יצא מהמפעל. אם זה לא מספיק, הגיע הניצחון על הפועל חדרה והרחיב עוד יותר את הרדיוס שלו. גוטמן חגג את ההישג ההוא בצורה אופיינית - ראיונות מלאי פאתוס ודפיקות על החזה מול היציע, משל בזה הרגע הציל את העולם או לכל הפחות הבטיח מקום בבית העליון.

כל מניירה ומלה זעקו: חברים, לא לדאוג, מה שהיה לא יהיה עוד. עד היום הופקרתם בידיהם של אנשים שאינם אני, אבל אחרי שבע שנים וחצי של אכזבות הקוסמוס דאג להתאזן. שלושת שבועות הפגרה שחלפו מאז לא הספיקו בכדי להוריד את גוטמן לקרקע. הוא נותר מרחף אי שם מעל כולם. במסיבת העיתונאים לקראת הדרבי הוא סיפר לא מעט על עצמו. האיש לא סתם נמצא במרכז של כל הסיפור - הוא הסיפור.

ומכיוון שגוטמן הוא הסיפור, אז איך ישנה לו מה שקרה במכבי חיפה טרם בואו? מול הפועל חיפה התחושה היתה כאילו גוטמן לא צפה באף משחק של הקבוצה בשנים האחרונות, או שצפה בכמה משחקים אבל מצא אותם לא רלוונטיים, שכן כולם נוהלו על ידי מאמנים שאינם גוטמן. אם מול חדרה מכבי חיפה השיגה את הניצחון מתוך צמצום מקצועי - התגוננות ויציאה למתפרצות - אז לדרבי אתמול (שבת) היא הגיעה בתחפושת הלא מודעת של בעלת הבית. התחפושת הזאת, הוכח אינספור פעמים בשנים האחרונות, גדולה על מידותיה. היא גדולה על הבלמים שלה, שלא מסוגלים להניע כדור. היא גדולה על הקישור שלה, שלא מסוגל ללחוץ גבוה מבלי שהדבר יסכן את הקבוצה כולה. היא גדולה על החלוצים שלה, שמתקשים מול צפיפות ומצטיינים בשטחים פתוחים. היא גדולה עליה גם ברמות אנושיות, שמעבר לכדורגל - ברמת עומס הצפיות והלחץ על חבורת אנשים שמורגלים בכישלונות.

שחקני מכבי חיפה, אתמול. הגיעו בתחפושת שגדולה עליהם בכמה מידותצילום: שרון בוקוב

אמש ראינו את מכבי חיפה לא סתם חוזרת לאחור, אלא חוזרת מעבר למה שנמצא מאחור - זה היה אחד ממשחקיה החלשים והמופקרים בשנתיים האחרונות. גשר ישיר נמתח מגוטמן, מעל לימי פרד רוטן, ועד לתקופת האפלה של גיא לוזון. שנתיים אחרי שזיהה בהפועל תל אביב שלו "קבוצה של לוזון", גוטמן גרם לרבים לראות זאת במכבי חיפה.

יש שתי דרכים להסביר נפילה של אדם למלכודת ידועה - או שהוא לא מודע לקיומה, או שהוא לא מודע לכך שגם הוא, כאחד האדם, מסוגל ליפול לתוכה. היות שגוטמן שימש כפרשן ברבים ממשחקיה של מכבי חיפה בשנה האחרונה, אי אפשר לפטור אותו בכך שלא ראה את הבעיות הללו במו עיניו. ייתכן שגוטמן באמת ובתמים היה משוכנע שמאותם מצרכים ובאותו אופן הכנה ניתן להרכיב עוגה אחרת לגמרי, ולו רק בגלל שהידיים שלו לשו את הבצק. ובכן, כמו שנאמר, מי שילחץ על הלחיים של גוטמן ישחרר משם הרבה אוויר. לטובתו ולטובת מכבי חיפה, יש לקוות שזה בדיוק מה שהפועל חיפה עשתה אתמול. ואם לא - אז אל דאגה, מישהו כבר יעשה את זה.

2. בדקה ה-68 במשחק בין הפועל באר שבע להפועל חדרה מסר נייג'ל האסלביינק כדור מושלם שהעמיד את בן שהר במצב של אחד על אחד מול אוסטין אג'ידה. הניסיון הראשון של שהר נעצר בגופו של השוער, אך הכדור כמו התעקש ללכת לקראתו וחזר לניסיון נוסף ממצב קורץ אפילו יותר. שהר לקח את מתנת ההזדמנות השנייה וכמו שהיא, בלי לקרוע את העטיפה, בעט אותה לקורה והחוצה. נהוג לומר על החמצות כאלה ש"כמותן לא רואים בכל יום".

בדיוק באותו הזמן, ניב זריהן, אימונית לגופו, חייך בשובבות בסמוך לדגל הקרן. במוחו הבזיק רעיון גאוני. בעוד 13 דקות, כשהאסלביינק ימסור לזריהן כדור שיציב אותו במרחק חמישה מטרים מהשער החשוף, הוא כבר יראה לכולם. זריהן יבעט למשקוף ויעקוף את שהר בדרכו אל פסגת הפחד של המקצוע.

ניב זריהן (מימין) עם בן שהר, בעונה שעברה. רעיון גאוני הבזיק במוחוצילום: ניר קידר

לא שלא יזכרו את ההחמצה של שהר - בעולם יש מקום גם לוואן גוך וגם לפיקאסו - אבל הוא לא ייזכר כמו זריהן. זה התעלה על שהר לא רק בזכות דרגת הקושי - או הקלות, תלוי איך מסתכלים על זה - אלא גם בעקבות ההקשר. חומרת ההחמצה של שהר תתברר רק בדיעבד, אחרי שדובב גבאי ינגח את השוויון של חדרה. זאת אומרת שדרוש היה דיוק של מישהו אחר בכדי לחזור בדיעבד אל ההחמצה של שהר ולגלות את הערך האמיתי שלה. ייתכן שאחרי ששהר החמיץ היה ביציע מי שאמר לחברו "אנחנו עוד נשלם על זה", אבל התשלום עוד לא הגיע.

איתרע מזלו של זריהן להחמיץ אחרי שהנזק כבר נעשה, בזמן בו ההחמצה שלו פירושה אובדן שתי נקודות ולא של אפשרות להגדיל יתרון שכבר הושג. אם כך, הדבר הכי גרוע שקרה לזריהן הוא לא שהאסלביינק העמיד אותו מול שער ריק אבל לא ריק מספיק, אלא שהוא נכנס למשחק בדקה ה-80 ולא ה-66. הוא תמיד הרגיש שהוא צריך לשחק יותר.

3. זה יומו הראשון של אופיר חיים כמאמן הפועל תל אביב, והוא מבקש מהשחקנים להתכנס במעגל, לעצום עיניים ולספר על השער האחרון שכבשו. במקום שוררת דממה שכזאת, עד שנדמה שהדשא צומח בקול רם. פה ושם כחכוח של רמזי ספורי או שיעול של פייסל מוליץ'. לא יותר. ניר לקס מביט על שי אליאס, שמביט על ג'וזף גנדה, שמביט על האדמה. "קדימה, קדימה, לא להתבייש", מתרה בהם חיים, אך הסיור המאורגן בעבר לא מעלה דבר.

רועי זקרי. במתחם חודורוב מנסים לשחק עם המציאותצילום: ניר קידר

אמיר עגייב מחליט לשים לזה סוף. הוא צועד שני צעדים קדימה ומספר באומץ שהוא "זוכר את זה כאילו זה היה לפני כמעט שלושה חודשים. הפועל חדרה, דקה 23, שער ריק, הכדור ברשת, הקהל משתגע ואני רץ, לא יודע לאן". "יפה מאוד", אומר חיים, "רק שזה היה מול הפועל חיפה ובדקה ה-87. עוד מישהו?".

אחרים, דוגמת רועי זקרי, שיחקו מעט עם המציאות. "בעטתי מזווית קשה", סיפר, "תוספת הזמן בסכנין, הכדור נכנס פנימה". "לא נכון, זה היה שער עצמי", הלשין מי שהלשין, וזקרי השפיל מבט כדרכו של אדם שנתפס וידו בצנצנת העוגיות. "זה בסדר, זה בסדר", ביקש חיים לפייס, "אני ראיתי את השער הזה, הוא לא באמת היה עצמי, זה היה שער של רועי". אחמד עאבד ראה כי טוב, וביקש לזקוף לזכותו את השער שהבקיעה הקבוצה מול הפועל באר שבע. "עידן כהן העביר לי כדור מימין", הפליג עאבד בתיאורים, "ואני...". "עד כאן", קטע אותו חיים, "זה יספיק".

או אז שרק חיים לתחילתו של האימון וביקש מהשחקנים לבעוט אל השער כחלק ממה שהוא כינה "תרגיל יוצר מציאות". ליתר ביטחון, לימינו ולשמאלו של השער הוצבו שערים נוספים. הערב (21:00), עם כל מה שלמדו, חיים ונערי הזיכרונות פוגשים במכבי נתניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"