מחוץ לקווים |

הסגל של הפועל תל אביב נולד בחטא, וממשיך לחיות באותה צורה

הפועל תל אביב, שגרמה אפילו לבלמי בית"ר להרגיש קנווארו לערב אחד, ממשיכה לחיות בעולם משלה וכבר לא יודעת אם כדאי בכלל לתקן. וגם: מדוע צמדים לא עושים רושם על איביץ', ומה קרה כשחיימוב פגש כדורסלן ברחבה

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפועל ת"א - בית"ר
הפועל תל אביב מול בית"ר, אתמול. שתי קבוצות בהזמנה עלו לדשא, רק אחת ירדה ממנו כךצילום: ניר קידר
ניר צדוק
ניר צדוק

1. בדומה לתהייה הפילוסופית אם בכוחו של אלוהים ליצור אבן שהוא לא מסוגל להרים, במוקד המפגש אתמול (שני) בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים עמדה השאלה אם האחרונה מסוגלת לספוג שער שהראשונה לא מסוגלת להבקיע. הרי בית"ר חטפה שער בכל אחד מתשעת משחקיה הקודמים, פרק זמן במהלכו הבקיעה הפועל שישה שערים בלבד.

כל קבוצה היתה יריבה בהזמנה עבור השנייה - בית"ר פגשה את ההתקפה היחידה שאפילו היא אמורה לעצור, ואילו הפועל את ההגנה היחידה שמולה היא יכולה להרגיש עצמה ברצלונה. המפלט היחיד שיאפשר לשתיים לשמור על ייחודן - שער עצמי של טל בן חיים. או שמואל שיימן, אם חייבים. ככה גם בית"ר תרגיע את הקריז, וגם הפועל לא תרגיש שאיבדה מצניעותה.

אפילו זה לא קרה. לראשונה מאז אפריל, בית"ר לא ספגה שער, והבוקר בן חיים ואור זהבי מדברים אחד עם השני באיטלקית כמו פאביו קנווארו ואלסנדרו נסטה. הפועל היא אלכימאי של הגנות גרועות - רק תיגע בהן, ויהפכו לזהב. גם מול בית"ר המשיכה הפועל בשלה, אבל ממש בשלה. שלושה משחקים לתפקיד, ואופיר חיים שומר על אותה צורה שהיתה לקבוצה בימי קובי רפואה, כאילו מדובר במתכון המושלם שחלילה אם יסטה ממנו מילימטר - אותו 3-3-4 עם קישור שלא ייתן מסירה לגול גם אם חייו תלויים בכך, עם חלוץ בודד איתו הם מתקשרים באמצעות מורס. זה סגל שנולד בחטא, עם הכי מעט כישרון לשקל מרובע, וארבעה חודשים אחרי הוא עדיין חי בחטא.

קו ישיר עובר בין הסטגנציה המקצועית של חיים להכחשה בה שרויה המערכת. הרי חיים בעצמו אומר שהמטרה היא הבית העליון, כאילו לא מדובר בקבוצה ששחקניה כבשו ארבעה שערים בסיבוב שלם. הפועל עוד תרד ליגה כשהיא משוכנעת שהיא קבוצה טובה ש"פשוט לא הולך לה מול השער". ממדי הצרה התבררו במחצית השנייה - חיים עבר לשחק במערך 2-4-4 ושילב את קאיו, ג'וזף גנדה ופייסל מוליץ'. בית"ר הפכה את זה ל־0-3. אולי אין להפועל ברירה, ואין לה גם לאן לשנות. אם תשחק יותר פתוח, תאבד גם את מקור הגאווה היחיד שלה - העובדה שסיימה שש פעמים ב־0-0, כלומר לא הבקיעה, אבל לפחות לא ספגה. מדובר במקרה מיוחד - זה הגיע מקולקל, וכל תיקון רק יקלקל אותו יותר.

שחקני בית"ר חוגגים. פגשו את ההתקפה היחידה שאפילו הם מסוגלים לעצורצילום: ניר קידר

2. ארבעה ימים אחרי שהבקיע צמד לרשת מ.ס אשדוד הצטמצם אלירן עטר לכדי חילוף שלישי מול בני יהודה, הרבה אחרי שהמשחק הוכרע. יונתן כהן, שמאז אוגוסט שיחק 24 דקות בליגה, התבקש למדוד את הנעליים של עטר, ומה אתם יודעים? בדיוק במידה! עוד צמד. ומה הלאה? לא מומלץ לשים את הכסף על כך שכהן יפתח גם מול מכבי חיפה. ככה זה במכבי תל אביב - ונמשכת שיירה. מעטר לכהן ל... מתן חוזז, אולי?

השחקן ה־20 של מכבי מספיק איכותי בשביל להכריע משחק מול השנייה בטבלה, מספיק חם בכדי שמיד עם הוצאתו מהמקפיא, נטיפי קרח לחולצתו, הוא יבקיע ברגל החלשה את אחד משערי העונה. זה אומר המון על כהן, אבל לא רק. בכל קבוצה אחרת, צמד פירושו הלחמה להרכב, משתי סיבות שכנראה פחות רלוונטיות במכבי; הראשונה - עבורה צמד הוא לא אירוע ברמת ההתגלות, לא משהו שפותח מהדורת חדשות. אז עטר כבש צמד, אפשר לחשוב. מכבי משוכנעת שזה מה שהשחקנים שלה אמורים לעשות לליגת העל - להבקיע צמדים.

השנייה - החלפתו של עטר בכהן ממחישה את רוחבו של מה שניתן לכנות אינטלקט הכדורגל של מכבי. הרי הדבר לא נעשה על בסיס אישי, עניין של תחושה או משהו מיסטי כמעט. ולדימיר איביץ' פשוט רצה מערך של שלושה בלמים בכדי לנטרל את המתפרצות של בני יהודה, וכהן מתאים מעטר לשמש מגן שמאלי. הווה אומר - מכבי משקיעה מספיק מחשבה בכדי להבין שבכדורגל יש הרבה יותר עומק מהשאלה מי הבקיע צמד ומתי, שיש דברים עקרוניים יותר מהתחושה מי חם יותר. קוראים לזה שיטה, והשיטתיות שלה בכך שהיא לא כובלת את עצמה לדבר. לא למערך מסוים ולא לכושר קיים. מול מכבי חיפה, אם איביץ' יחפוץ בכך, גם כהן והצמד שלו ייעלמו כלעומת שבאו. ככה זה במכבי תל אביב - הרצועה קצרה והכלבים גדולים.

3. דזוגאס ברטקוס הסתכל על חיים סילבס והמתין לאישור המיוחל - אותו נפנוף של היד בכיוון שער היריבה שפירושו "נו, בסדר, אם אתה מתעקש, יא נודניק, אז תעלה". משקיבל את האישור הצטרף ברטקוס בריצה מהירה, מקדם דרמה שלא תאמה את משקלו הצפוי בעלילה. הרי אלפי שוערים עשו את הדרך הזאת לפניו. מעטים חזרו עם כל הקופה.

ברחבת מכבי חיפה המתינו לברטקוס תשעה שחקנים בלבן, ומסגרת כללית של סיפור שבכדי לצאת לאור זקוק רק לגיבור, לשוער שבאמת יבקיע בסופו של דבר. האסטרטגיה ההגנתית של מכבי חיפה היתה שההיסטוריה תשמור על ברטקוס. הרי הם ראו בכדורגל מלא ברטקוסים כאלה שעולים לרחבה עם כל הטקס בישבן רק כדי לחזור משם מודעים עוד יותר למגבלותיהם. אז מה הסיכוי שזה יקרה דווקא להם, אפילו שכמעט הכל כבר קרה להם?

לזכות ואלון אחמדי, בעל הרגל הרכה בליגת העל, ייאמר שהיה מדויק מספיק בשביל לתת לסיפור הזה את ההזדמנות לספר את עצמו. הכדור שהגביה עשה את דרכו לרדיוס של ברטקוס, שזה לכשעצמו כבר הצדיק את הימצאותו שם. מנקודת המבט של האוהד, רק המחשבה שברטקוס עשוי באמת להבקיע היוותה שבירת שגרה.

ואז הגיע הרגע הגדול, שהיה גדול עוד יותר משאפשר היה לבקש. הרי ברטקוס יכול היה להבקיע גם אחרי ניצחון במאבק מול עאיד חבשי או שון וייסמן. אבל רצה הגורל והכדור הוגבה לתיבת החמש וזימן מפגש ישיר בין ברטקוס לגיא חיימוב. במאבק הזה בין שני השוערים, חשוב להזכיר, רק לאחד מהם היה מותר להשתמש בידיים. זה לא היה ברטקוס, שהקדים את חיימוב וזאת למרות שמהות תפקידו נלקחה ממנו. ברחבת היריב, ברטקוס הוא כמו כדורסלן שמשחק עם הרגל, כמו שחיין ביבשה - שוער בלי ידיים. וגם כך הוא שם גול. ומה יאמר חיימוב? לאן יוליך את הבושה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"