מחוץ לקווים |

צמד? הדבר היחיד שיקבע אם אלירן עטר ישחק זה מיקרוגל מסרביה

כשהתוכנית של ולדימיר איביץ' גדולה יותר אפילו מהמבקיעים, יש לעטר סיבה לדאגה אחרי אתמול. וגם: אם עד כה הורגלנו בקבוצות שלא הצליחו להתאושש משער שספגו, הפועל תל אביב היא כנראה הראשונה שלא התאוששה משער שהבקיעה

ניר צדוק
ניר צדוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלירן עטר חוגג, אתמול מול מכבי חיפה. בניגוד לנהוג בכדורגל, הצמד לא מבטיח לו דבר במשחק הבא
אלירן עטר חוגג, אתמול מול מכבי חיפה. בניגוד לנהוג בכדורגל, הצמד לא מבטיח לו דבר במשחק הבאצילום: ניר קידר
ניר צדוק
ניר צדוק

1. אלירן עטר כבש צמד מול מ.ס אשדוד והוחלף ביונתן כהן, שכבש צמד מול בני יהודה והוחלף בעטר, שכבש צמד מול מכבי חיפה. כשאומרים את זה לוולדימיר איביץ', הוא רואה קווים ישרים. זה מסתדר לו. כשמספרים את זה לעטר, הוא רואה צורות לא ברורות. יש אנשים שמזהים את ההיגיון הפנימי בתחלופה הזאת, אבל לא נראה שעטר הוא אחד מהם. הוא כבר לא יודע מה קורה פה. מנקודת המבט הצרה שלו, כאדם שמחפש רק את השער, הוא לא מצליח להבין איך זה שאם הוא מוצא את השער זה לא מספיק.

זה לא אתה, הסבירו לו, זה ולדימיר איביץ' - הוא מאמן כזה שיש לו כל מיני רעיונות ומחשבות. ואם נראה לו שהדבר הנכון הוא לפתוח עם שלושה בלמים מול בני יהודה, אז המחיר - החלפת עטר כובש הצמד בכהן, המתאים יותר למערך - הוא בכלל לא מחיר. אז מה, אומר איביץ', אם עטר הבקיע צמד, אם כהן הבקיע צמד? ההצלחה של הסרבי במכבי תל אביב נמדדת בכך שהמערכת כולה מצליחה לתקתק מחוץ למה שנחשב לחוק בלתי כתוב, ולפיו "מי שחם משחק". איביץ' אומר ההפך - אם התוכנית שלו תהיה טובה מספיק, אז מה אכפת לו בכלל מי היה חם במשחק הקודם? זה המשחק הקודם, לא? הוא יודע, שלא לומר יקבע, מי יהיה חם במשחק הזה. הוא מיקרוגל.

ואלא מה - עוד לא עברו ארבע דקות ועטר כבר שם את הראשון בשער שכולו פרודיה על הכנה מוקדמת, או שמא היעדרה. עומר אצילי ודור מיכה הצטופפו בימין, בודדו את מאור קנדיל, וזה מסר בדיוק למקום הנטוש שהוא לב הרחבה של חיפה, שם המתין עטר. זו אולי מכבי המאומנת ביותר בשנים האחרונות, ומכבי חיפה זו, ובכן - מכבי חיפה. מכבי מסוגלת להבקיע את השער הזה בעיניים עצומות, ומכבי חיפה לא מסוגלת למנוע אותו בעיניים פקוחות.

ולדימיר איביץ', אתמול. מכבי תל אביב נמדדת בכך שהמערכת כולה מצליחה לתקתקצילום: ניר קידר

המחצית הראשונה עוד לא הסתיימה ועטר שוב ניצח את ארנסט מאבוקה והבקיע צמד, שער ראשון בנגיחה מזה קרוב לשש שנים - אבל בשביל מה יש מכבי חיפה אם לא בשביל לפרוץ גבולות? האינסטינקט הראשוני של עטר היה לשמוח, בטח לשמוח - צמד, אז מה יעשה? ואז הוא נזכר ששני שערים לא מבטיחים כלום. בעצם, הם מבטיחים כלום. הוא כבר יודע מה זה אומר. בשבוע הבא, מול הפועל באר שבע, הוא שוב יכסה על הפה עם היד.

2. זה לא שהפועל תל אביב לא כבשה בכלל - בכל זאת, שישה שערים ב-13 משחקיה הקודמים - אבל לשער שהבקיע קאיו בדקה ה-88 מול הפועל חדרה התלוותה תחושת ראשוניות שכזו, כאילו היא מחכה לו מהגלגול הקודם. משוואת הרגש עובדת כך: סך ההחמצות כפול דרגת הקושי חלקי השער של קאיו = תחושה של נס גלוי. וכך ביציע נפלו אנשים על כתפי חבריהם, והרגליים המאושרות של ניר לקס נשאו אותו לצד אחד של המגרש בזמן שבצד האחר התקבצו שחקנים רבים סביב מחולל הנס. הם אחזו בצווארו של קאיו וניערו אותו בהערצה, כאילו המציא עכשיו את הנורה החשמלית ולא בסך הכל נהנה מטעות של אוסטין אג'ידה.

הבעיה עם הקתרזיס הזה הוא מה שהגיע לאחריו. אם עד כה הורגלנו בקבוצות שלא הצליחו להתאושש משער שספגו, הפועל תל אביב היא כנראה הראשונה שלא התאוששה משער שהבקיעה. לא חלפו 180 שניות, ובעודה נתונה בהזיות בעקבות מנת יתר של גול, חטפה את השוויון. זה היה שער שערורייתי, שתחילתו בהשתלטות של דובב גבאי על כדור בלב הרחבה, המשכו בארבעה שחקנים ששומרים על האוויר שמסביב לקווין טאפוקו, וסופו בשוער שיכול היה להגיב טוב יותר. הפועל לקחה את כל החשמל שהיה באוויר אחרי השער והשתמשה בו בכדי לכבות את האור.

אוראל דגני. הבעיה עם הקתרזיס הזה הוא מה שהגיע לאחריוצילום: ניר קידר

איך זה קרה לה? איך לא הצליחה לשמור לזמן קצר כל כך על מה שהשיגה לאחר זמן רב כל כך? זה לא יכול להיות "סף שבירה נמוך", כי הדבר לא ארע בעקבות משהו רע, אלא טוב. אולי זה מה שקורה כשמגשימים חלום - היומיום מאבד מערכו. השער (יותר נכון היעדרו) הפך לסיפור גדול כל כך, סטייה ממש, שבעצם הבקעתו נוצרה תחושה של איזון והשגת מטרה. אלא שהבעיה האמיתית של הפועל אינה שהיא כמעט לא מבקיעה, אלא שמי שכמעט לא מבקיע איננו יכול לנצח. להבקיע זו לא מטרה. בכדי לתפוש באמת את מצבם, השחקנים לא צריכים לומר לעצמם "אנחנו מוזרים, הבקענו רק שבעה שערים" - ולפיכך להרגיש כאילו עם השער הבא יהפכו גם הם לחלק ממשפחת הספורט - אלא "אנחנו מוזרים, כבר 12 משחקים בליגת העל שלא ניצחנו".

3. מ.ס אשדוד היא הקבוצה החלשה בליגת העל לפי מראה עיניים, ולפי כל קריטריון שנחוץ למי ששכח בבית את המשקפיים - היא הקבוצה שבעטו לשערה הכי הרבה (268), וזו שבעטה הכי מעט לשער היריבה (129). היא מחזיקה בכדור רק ב-41% מהזמן, וביתר הזמן אלו שחקני היריבה שמחזיקים בה - מקפלים אותה לשערה ובועטים על יואב ג'ראפי כאילו קרא לאמא שלהם בשמות. שלושת הניצחונות של אשדוד הושגו בתוצאה זהה (1–0) בסופם של משחקי בית בהם היתה נחותה משמעותית. היא היתה לא רלוונטית במערך שלושת הבלמים של בלגויה מילבסקי, והיא לא בדיוק ברצלונה גם בצורה החדשה שהעניק לה יובל נעים.

יובל נעים. אשדוד לא בדיוק ברצלונה, ובכל ארע פלאצילום: ניר קידר

והנה, מול בני יהודה ארע פלא של ממש - משחק טוב של אשדוד, לפחות בערך. לראשונה העונה, איימה אשדוד על השער יותר מהיריבה (9-14) ואף הגיעה לשיא של שליטה בכדור עם 58%. היא כל כך לא מורגלת בו, בכדור, שנעים העניק לשחקניו יום חופש בשל כאבי רגליים. ניצני שינוי? התחלה של שיפור? לא כל כך מהר. הבעיה עם מספרים היא שהם לא מלים. הם יודעים לסכם את מה שהיה, אבל לא לספר איך ובאיזה הקשר. אשדוד נראתה כך, "דומיננטית", כי בני יהודה עלתה ליתרון מוקדם, וכי יוסי אבוקסיס צריך את הכדור כמו כאב ראש. רק בשני משחקים העונה החזיקה בני יהודה בכדור יותר מיריבתה, ובשניהם לא ניצחה (2-2 מול מכבי פתח תקוה, 1-0 לבני סכנין). במלים אחרות, אשדוד הגשימה חלום על שליטה מבלי לדעת שגם הגשמת חלומה היא רק חלק מהחלום הגדול של בני יהודה.

אם לא נקודות, המשחק לכל הפחות איפשר לנעים להתהדר בשינוי. "סוף סוף הגענו לליגה", אמר, אבל לא בהכרח לליגה שמתאימה לאשדוד. אין לה מה לעשות עם הכדור, ולו אין מה לעשות איתה - לא עם אמצע שכולל צייד ראשים (בן רייכרט) ושחקן שכבש שלושה שערי ליגה בחמש עונות וחצי (יובל יעקובוביץ'). כמו הקודמים, גם הניצחונות הבאים של אשדוד יושגו לפי אותו מפרט טכני בלתי ניתן לצפייה של הסתגרות ותקווה לטוב. 58%? אם נעים יודע מה טוב לו, במשחק הבא מול מכבי חיפה הוא יוודא שאחוזי כולסטרול הכדורגל הזה, שנקרא שליטה בכדור, לא יעלו על 35.

כתבות מומלצות

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"