דברים שאתה צריך לעשות כשאתה אוהד הפועל

רגע לפני המשחק בין הקבוצות, זמן טוב לעמוד על ההבדלים בין מכבי חיפה להפועל תל אביב. הכל מתחיל ונגמר במאה שקל ואיתי שכטר

עופר פרוסנר, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
עופר פרוסנר, כלבו

כותב שורות אלה סיקר בעבר את היריבה של מכבי חיפה הערב (ראשון), הפועל תל אביב, ולכן הוא עדיין נשאר קרוב לנושא ומסוקרן באופן תמידי מהמועדון האדום מהעיר הגדולה. קשה לחשוב על שני מועדונים שונים יותר אחד מהשני מאשר מכבי חיפה והפועל תל אביב. לא, לא מדובר כאן בענייני איבה כלשהם או בענייני בכורה וכבוד, שהרי ברור מאליו שב-30 השנים האחרונות מכבי חיפה הוא מועדון מצליח יותר יותר. אלא שהפועל, במין שילוב יוצא דופן של מגלומניה ופרנויה, דואגת להזכיר כל הזמן (ואם המועדון עצמו לא מזכיר, הרי יעשו זאת האוהדים) את היותה אימפריה כזו ואימפריה כזו, כשהיא שוכחת באלגנטיות את המחסור בתוארי אליפות שמאפיין אותה ב־20 השנים האחרונות (כזכור, בשנות ה־80 הניפו שם שלוש צלחות אליפות), וכמובן דואגת להזכיר את ענייני האהדה המיוחדים שלה, שאותם יצא לראות דווקא (מתי כבר יהיה דרבי כדורסל בחיפה?), כשהם משליכים לפרקט כדורי ים וקונפטי ומוליכים באופן הכי אקטיבי שאוהדים יכולים את הקבוצה שלהם לניצחון יוקרתי.

ובעוד שכותב שורות אלה נוהג לנוע בין זלזול לתפיסת תחת של אותם אדומים, הרי שהוא יודע שמדובר בקהל מצוין שנוהג לעודד את קבוצתו תמיד ובלי הפסקה, ומכיוון שיצא לי להגיע גם להרבה משחקים של האדומים בשנים האחרונות, התחלתי את הטור הזה בלנסות לחשוב מה שונה, בעצם; לפרק את העובדה שמדובר בשני מועדונים שונים, ולנסות לתפוס את המאפיינים הבולטים שלה.

אוהדים שרופים, הישגיות, אירופה – האמת, בכמה דברים המועדונים האלה די דומים, אבל האתוס הוא אחר: אם נביא בחשבון את העובדה שמי שמסמל את המועדון הם האוהדים השרופים והקולניים ביותר שלו, הרי שאפשר להגדיר את הפועל תל אביב כמועדון שמאלני. את מכבי חיפה, לעומת זאת, אפשר להגדיר בכך שאין לה מודעות פוליטית. למעשה, יש אפילו אוהדים, ואני ביניהם, שמאמינים שלא צריכה להיות מודעות פוליטית - מועדון כדורגל הוא מועדון כדורגל.

איתי שכטר באדום. אוהדי הפועל החליטו שהם משקיעים כסף בקניית שחקן כדורגלצילום: ניר קידר

אבל איפה הדבר הזה בא לידי ביטוי מעניין? או. אז בקיץ אמרו לאוהדים של הפועל תל אביב להוסיף 100 שקלים למחיר המנוי שלהם כדי שהקבוצה תוכל להביא את איתי שכטר (כך טוענת הגרסה הרשמית), וכדי שהוא חס וחלילה לא יחתום במכבי תל אביב (כך טוענת גרסת האוהדים). למעשה, אוהדי הפועל תל אביב החליטו שהם משקיעים כסף בקניית שחקן כדורגל.

אני רוצה להתעכב על הנקודה הזו כי היא מעניינת. מעורבות האוהדים במכבי חיפה לא גדולה. זאת אומרת, יש חלוקה ברורה מאוד בין הדרג הניהולי לבין הקהל, והקהל לא מכתיב להנהלה מה לעשות. יש בזה דברים טובים ויש בזה דברים טובים פחות, אבל בסופו של דבר השיטה הזו הביאה למכבי חיפה את האליפויות והקבוצות הגדולות שהיו לה, והיא גם מה שמביאה את התקופה הגרועה האחרונה, זו שנמשכת כבר יותר משתי עונות - כי אנשים עושים לפעמים טעויות. ולפעמים אפילו יותר טעויות. וזה קורה, וזה מובן. חוץ מלבוא ולהגיד שנעשו טעויות ולנסות משהו חדש, אי אפשר לעשות כלום.

אבל לאף אחד - מהאנשים שיושבים ביציעי קרית אליעזר, בבית מול הטלוויזיה, באוטו עם הסטיקר, אלה ששואלים את החבר בעבודה ביום ראשון או שני או שלישי או שישי 'כמה מכבי חיפה עשתה?', 'איפה היא בליגה?' או 'נגד מי היא השבוע?' - אין טיפה של ספק שתהיה קבוצת כדורגל בעונה הבאה. שלרוב היא תהיה כזו שכן השקיעו בה, ולא רק בה אלא גם בחוויה הכללית שמסביב למשחק.

אוהדי הפועל. משוכנעים כל העת שהקבוצה עומדת על פני תהום, ושדחיפה קטנה זה מה שנותר לה כדי ליפולצילום: ניר קידר

לכאורה, מדובר פה במשהו ברור מאליו. אלא שלאוהדי הפועל תל אביב זה לא ברור מאליו. ובגלל זה האובר־פוליטיזציה שלהם - מדובר באנשים שלא בטוחים בעתיד הקבוצה שלהם ומשוכנעים כל העת שהיא עומדת על פני תהום, ושדחיפה קטנה זה מה שנותר לה כדי ליפול. גם כל השמות האלה של אנשים שקשורים לקבוצה - עשיתם פעם חישוב של כמויות? הנה, תראו: חיים רמון, מוני הראל, משה תאומים, סמי סגול, מוטי אורנשטיין, רפי עגיב, אלי טביב, עידו חג'ג' ועוד עשרות שמות של משקיעים כאלה ואחרים מחו"ל ומהארץ - לעומת יענק'לה שחר אחד.

אוהדי מכבי חיפה, יגידו אוהדי הפועל תל אביב בזלזול, לעולם לא יעשו מעשה וישקיעו מכיסם בכדי לקנות את איתי שכטר. אוהדי מכבי חיפה, יעידו אוהדי מכבי חיפה על עצמם, כנראה שלעולם לא יצטרכו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ