עופר פרוסנר

יעקב שחר צודק: לאף אחד אין זכות להתערב לו במחירים של הכרטיסים. הוא לא רוצה שיגבילו אותו. מה פתאום? יעקב שחר עובד בשוק חופשי, וכרטיסים לכדורגל, לדעתו (וגם לדעתי, אגב), הם עניין של היצע וביקוש. הנה, אני קניתי מנוי למכבי. אני, כמו שכתוב על המנוי, לקוח של יעקב שחר. אני מבין, עקרונית, את יעקב שחר.

אבל (תמיד יש אבל, לא?) יותר ממה שאני מבין את יעקב שחר, אני אוהד כדורגל. אחד כזה שהולך למשחקים, גם משחקי חוץ, ויושב באיצטדיונים גרועים במקומות לא נעימים ובלי גג מעל הראש. גם אם אני לא תמיד משלם על התענוג הזה, כי אני עיתונאי וכותב לכם כאן - יש לי מספיק חברים שמשלמים, וכדי לשבת איתם אני משלם גם כן לא מעט פעמים.

ויעקב שחר, הוא לא רוצה שיגידו לו מה לעשות. צודק. לא צריך להגיד לו מה לעשות. צריך להראות לו מה כדאי לו לעשות.

איך זה עובד? ובכן - בגדול, זה די פשוט. לדעתי, יש שלוש דרכי התמודדות עם מציאות אותה רוצים לשנות: הראשונה היא לא לעשות כלום (להניח שאין שום סיבה שהמצב לא ישתנה מעצמו/להניח שלא משנה מה, המצב לא ישתנה). השנייה היא לצאת ולהילחם (הפגנות וכדומה). השלישית היא לשנות את המצב של עצמנו, בלי קשר.

אם מכריחים שום דבר לא באמת עובד טוב - אבל אם מראים מה עדיף, זה כבר משהו אחר. יעקב שחרצילום: שרון בוקוב

קחו לדוגמא את המחאה האחרונה בקשר למעדן החלב המדובר ולעיר הבירה הגרמנית. אני מכיר אנשים שבניגוד אלי - שלא 'עברתי', אלא נמצא כאן, לפחות כרגע, באופן זמני - עברו לברלין. מדובר באנשים שהחליטו: "לא בא לי להיות בישראל כרגע". הם היו יכולים לא לעשות כלום. הם היו יכולים לצאת ולהילחם. הם בחרו לשנות את עצמם.

זה פיתרון קשה הרבה יותר. לא קל לקחת את עצמך ולעזוב את מה שאתה אוהב ומכיר ויודע בשביל המון סימני שאלה. זה קשה, לפחות בשביל אותם האנשים שאני מכיר, כל יום מחדש, אפילו בדברים הקטנים: יום הולדת של חבר, אחיינית שהולכת לבית הספר בפעם הראשונה. יום נישואים של ההורים, משחק כדורגל חשוב של הקבוצה שאתה עדיין אוהב.

ועם כדורגל זה ממש דומה. אף אחד לא צריך לצפות שמישהו יגיד לשחר - "תיקח ככה וככה על כרטיסים לכדורגל". ממש לא. כמו שאף אחד לא מצפה שהממשלה תגיד לבעלי הדירות "אתם יכולים לקחת כך וכך שכר דירה". אם רוצים שוק חופשי, אז שיהיה שוק חופשי.

לא, לקהל יש כוח, והכוח הזה הוא להישאר בבית ולשנות את המצב הקיים, במסגרתו הוא שבוי של אנשים אחרים. תחליטו שאתם לא באים. תפסיקו למשך מחזור. נכון, רבים מאוהדי מכבי ומכבי תל אביב כבר קנו מנויים, אבל יש גם משחקי חוץ. תפסיקו עם זה והם כבר יבינו לבד. אם מכריחים שום דבר לא באמת עובד טוב - אבל אם מראים מה עדיף, זה כבר משהו אחר. לא?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ