הבלוג הירוק |

החוזה בין אוהדי הכדורגל לעולם

בישראל סבורים כי הקהל באיצטדיונים מורכב מחבורת פושעים, שרק מחפשת לעבור על החוק. אולי שיילמדו מהתחבורה הציבורית בגרמניה

עופר פרוסנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר פרוסנר

אז נכון שמכבי חיפה ניצחה השבוע, אבל חוץ מזה שום דבר לא השתנה - עדיין מבאס לראות את הקבוצה, עדיין קשה להבין מה קורה שם, ואני עדיין ממשיך לקוות שחן עזרא יתחיל למסור יותר. אז מה כן קרה ששווה לי לכתוב עליו? ובכן, אני מצטער - הפעם הפוסט לא קשור מאוד לכדורגל, אבל כן קשור מאוד לכדורגל.

השבוע הייתי עד למשהו מעניין מאוד בקבוצת הפייסבוק של ישראלים בברלין: איש אחד שאל מה יהיו ההשלכות על ההטבות שהוא מקבל מהג'וב סנטר (דמי האבטלה הגרמניים) במקרה של רישום רכב על שמו של קרוב משפחה שמגיע מהארץ. התשובות שהוא קיבל היו נזעמות: אנשים כתבו לו שהם משלמים מסים בגרמניה והם לא רוצים שהכסף שלהם יילך לאנשים שמנסים לרמות אותם, אלא למי שבאמת מגיע, והאיש בתגובה הסביר שסבא שלו קנה את הזכות הזו בדם.

זה כאילו נכתב על ידי התסריטאים של ארץ נהדרת, העיר אחד המגיבים, והאמת היא שזה באמת היה קצת מצחיק מהצד, או יותר נכון, מסוג הדברים האלה שאתה פוער מולם עיניים, כמו ציוץ של ג'ודי ניר מוזס שלום או נאום של איל ברקוביץ'. אתה שואל את עצמך, הבן אדם אשכרה השתמש בשואה כדי להצדיק את העובדה שהוא גר בגרמניה ומקבל כסף מהגרמנים? ככה הלוגיקה שלו עובדת?

אוהדי מכבי תל אביב בדרבי. הפלא ופלא, רובם נשארו ביציעצילום: שרון בוקוב

ניסיתי לחשוב למה זה כל כך מפריע לי. האמת, יש דברים שקל מאוד לרמות בהם בגרמניה: הנה, למשל, אני, בפעם הראשונה שהגעתי לגרמניה ב-2005, הייתי בהלם מכך שאף אחד לא בודק כרטיסי נסיעה ופשוט לא שילמתי על תחבורה ציבורית במשך טיול די ארוך. הלוגיקה היתה פשוטה: "אם לא בודקים, למה לשלם".

והיום, זה פשוט לא יקרה. הסיבות מגוונות, אבל העיקרית שבהן היא שבמרוצת הזמן שאני נמצא כאן הבנתי את דרך המחשבה הזו, שהיא כביכול ברורה מאליה: "למה שלא תשלם? אתה מקבל אחלה של שירות ומשתמש בו". על פי רוב, הלוגיקה היא שאתה מקבל משהו ונותן משהו.

גם בישראל, האמת, זה לרוב ככה. האדם הסביר יתנהג כאדם סביר. הוא לא יילך ברחוב וירביץ למישהו וייקח לו את הארנק, גם אם אין שוטר ברדיוס של קילומטר. הוא ישלם על השירות שהוא מקבל, ובאופן כללי הוא יתנהג בצורה שאנחנו קוראים לה מחונכת.

גרמנים ורכבות. סומכים עליךצילום: רויטרס

ובכדורגל? או, כאן זה תלוי את מי אתה שואל. הרי לפי כל מה שנכתב והוסבר אחרי הבלגן בדרבי, כדורגל = אלימות, ואסור לשלוח ילדים למגרשים. וכאשר בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, האחראי בין השאר לתדמית של המשחק, טוען שצריך לסגור את השערים של האוהדים השרופים בבלומפילד, אתה מוצא את עצמך שומע טיעונים מאוד לא סבירים ומנסה לחשוב - מה בדיוק קרה פה?

עוד לפני זה, הבעיה העיקרית שלך הופכת להיות כל מני אוהדים - בדרך כלל של מכבי תל אביב, אבל לא רק - שמסבירים לך "למה שעכשיו, כל פעם שהתוצאה לא מוצאת חן בעיני מישהו, הוא לא יירד למגרש?", וכל מני תירוצים כאלה, שגורמים לך לחשוב שהאנשים שמדברים אתך לא באמת חושבים לעומק על דברים.

מה השאלה הזו אומרת? הרי מאחוריה עומדת הנחת יסוד ש"אנשים תמיד יעשו את הדבר הכי גרוע", אבל השאלה הזו מתעלמת לחלוטין ממאות אלפי משחקי כדורגל שבהם לא ירד אף אחד למגרש. השאלה הזו היא השאלה שבגללה ביטוח לאומי הוא הגוף הנורא שהוא, כי הוא בטוח שמנסים לעבוד עליו כל הזמן. השאלה הזו טוענת שהאנשים בישראל, במידה שהשואל נחמד מספיק כדי לכלול אוהדי כדורגל במסגרת של "אנשים", הם חבורה של פושעים בפוטנציה שמחפשים רק לעשות את מה שמשרת את האינטרסים שלהם.

דייני בית הדין של ההתאחדות, השבוע. מה בדיוק קרה פה?צילום: שרון בוקוב

בגרמניה הם אומרים: סע ברכבת, יהיה לך נוח, אנחנו סומכים עליך שתשלם. וכן, יש בדיקות פתע בגרמניה, מפני שגם הם יודעים שיש אנשים שלא משלמים, אבל רוב האנשים קונים כרטיס. רוב האנשים מבינים את החוזה הזה ביניהם לבין העולם. גם בישראל - בדיוק כמו בגרמניה - רוב האנשים מבינים את החוזה ביניהם לבין העולם: את הצורך החשוב במילוי הוראות ותקנות וחוקים, וגם לעמוד בסטנדרטים מוסריים שונים, כי ככה העולם ימשיך להתקיים.

אז אם אתם אוהדי כדורגל, אל תשתמשו ברטוריקה הזו. היא מטומטמת ונוגדת את ההיגיון הבסיסי של העולם, או לפחות של רוב העולם המוכר. וזכרו תמיד - שאם מישהו שובר את החוזה הזה, מתנהג כמו חרא, יש גוף שצריך לטפל בו.

ואיזה מזל שהגוף הזה זה לא בית הדין של ההתאחדות לכדורגל. וכמה חבל שהגוף הזה זו משטרת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ