הבלוג הירוק |

מישהו יודע מתי הדרבי?

הדרבי החיפאי הוזז לטובת הערוץ המשדר, ולעזאזל האוהדים. ספק אם יש עסק נוסף בו טובתו של הלקוח העיקרי מקבלת כה מעט התייחסות

עופר פרוסנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר פרוסנר

מה יותר מרשים בעצם? ה-4,000 בנתניה באמצע השבוע ב-19:30, או אולי שני משחקים סולד אאוט באיצטדיון של 30 אלף מקומות, בתוך פחות משבוע? איך מחליטים מה יותר מרשים? והאם צריך להחליט? לא. את זה נשאיר לכל מיני אנשים שמחפשים לכתוב תאוריות - אנחנו, הפעם, רק צריכים להסתכל על הנתונים ולנסות להסיק מהם משהו.

בוואלה! ספורט מציינים שממוצע הקהל של מכבי הוא 25,403 צופים למשחק. אם נכפיל את המספר הזה בששת משחקי הבית של הסיבוב הראשון של העונה - נגיע ל-152,418 צופים העונה באיצטדיון אבי רן. בסיבוב הראשון בלבד, כן?

הנתון הזה, לו היה נרשם בעונה שעברה, היה ממקום את מכבי במקום ה-73 בטבלת כמות הצופים הממוצעת בכל אירופה, לפני קבוצות מהפרמייר-ליג כמו קריסטל פאלאס והאל סיטי, קבוצות מהלה ליגה כמו מלאגה וריאל סוסיאדד, וקבוצות סירייה A כמו ורונה וסמפדוריה. לכולן, אגב, איצטדיונים שיכולים להכיל יותר מ-25 אלף מקומות.

עכשיו נעשה קצת חשבון: אם נתייחס רגע למי שקנה מינוי כאילו קנה כרטיס לכל משחק ונציב 50 ש"ח כמחיר ממוצע לכרטיס, נמצא שמכבי רשמה בסיבוב הראשון בלבד הכנסה של יותר מ-7.6 מיליון שקלים. בהתחשב בכך שבסיבוב הבא יש משחק אחד יותר, ושאל האיצטדיון יגיעו יריבות מושכות קהל (ובעלות קהל גדול שנוסע למשחקי חוץ) כמו מכבי תל אביב, בית"ר ירושלים, הפועל באר שבע והיריבה החיפאית האדומה, ואם גם ניקח בחשבון שיש סיכוי טוב לפלייאוף עליון שבו יהיו עוד מספר משחקים מושכי קהל, ניתן להעריך שההכנסה הכוללת של מכבי חיפה העונה ממכירת כרטיסים ומנויים תעמוד על יותר מ-20 מיליון שקל.

האוהדים הם לא האויבים של הקבוצה הזו, ומביש אותי בכלל שאני צריך לכתוב את זהצילום: שרון בוקוב

אז מעבר לכל הדיבורים היפים של כל מי שנהנו לרדת ולהקטין את הקהל הירוק בעונות שעברו, שזלזלו בהנחה שכותב שורות אלה היה שותף לה וכתב עליה, שכל מה שצריך כדי שיגיע קהל נורמלי למשחקים של הקבוצה הוא איצטדיון ברמה גבוהה, וכל מיני ידענים שהסבירו שהאיצטדיון גדול על הקהל של מכבי. אחרי כל בלבולי המוח האלה, אנחנו נותרים עם אמת מזוקקת אחת: למכבי חיפה יש משאב מאוד רציני בדמות האוהדים שלה, וערוץ הכנסה שעוקף או לפחות משתווה לערוצים אחרים.

בכמה עוקף? כך לפי כתב "כלכליסט" אוריאל דסקל, שמכיר מקרוב את הנושא: "הכסף שמתקבל מהטלוויזיה נע בין 45-50 מיליון שקלים, ומדובר בכל זכויות השידור עבור כל הליגות בישראל. הסכם החסות עם הטוטו עומד על 80 מיליון שקלים - גם כן לכל הליגות. ההקצבה המינימלית של ההתאחדות לכל קבוצה בלי בונוסים על מיקום, גביעים וכו' היא 4.5 מיליון ש"ח, כשהמקסימום זה בערך 6.5 מיליון ש"ח".

____

כל ההקדמה הארוכה אבל החשובה הזו, מביאה אותי לעניין העיקרי בטור הזה: הסחרחרה המשוגעת עם התאריך של הדרבי החיפאי, שיתקיים, אני מקווה, ביום ראשון בשעה 20:55. או בשבת ב-19:45? אולי בכלל ב-17:00? אוהדים שקנו כרטיסים והסתמכו על שעה מסוימת על מנת שיוכלו להביא את הילדים שלהם, נתקעו. אנשים שפינו משמרות בעבודה כדי להגיע למשחק והתחייבו לאחרות - נתקעו. אנשים, באופן כללי, נתקעו. שעת המשחק שונתה שלוש פעמים - אחרי שמכירת הכרטיסים כבר החלה. אוהדי מכבי אף הניפו שלט במשחק מול קרית שמונה ששאל את הערוץ הראשון "מה התוכניות שלי לשבוע הבא?".

בהודעה ששחררה מנהלת ליגת על נכתב כי: "מנהלת הליגה החליטה להיענות לבקשת זכיין שידור המשחק המרכזי ולבצע לבקשתו פעם נוספת שינוי בבחירת המשחק המרכזי של מחזור זה. בעקבות כך ובעקבות משחק הרדיוס של קבוצת הפועל תל אביב אשר משפיע גם הוא על שיבוץ המשחקים נבקש להביא בפניכם את שיבוץ המשחקים המעודכן והמלא של מחזור זה" - ולמטה טבלת המשחקים של המחזור. מדוע לא יכלה הפועל תל אביב לשחק ביום ראשון או שני? לא כתוב. גם לא כתוב למה זה אמור לעניין את הקהל שקנה כרטיסים, ולא בוצעה שום הבהרה או התנצלות כלפי הקהל שקנה כרטיסים למשחק הדרבי, והזיזו לו את המשחק.

אבל אם אנחנו מתעלמים מהבושה של משחק הרדיוס (שהרי המינהלת לא אחראית על העונשים ההזויים של בית הדין של ההתאחדות) ומזה שחצי ליגה לא מארחת באיצטדיונים הרגילים (והמחשבה שאם מכבי תקבל רדיוס היא תצטרך לארח אותו בטדי כנראה), וזה שבפועל, אירועי הדרבי התל אביבי משפיעים גם על הקהל של הדרבי החיפאי, לא ברור למה מינהלת הליגה "החליטה להיענות" לבקשת הזכיין.

הקהל של מכבי חיפה מכניס לקבוצה יותר כסף מאשר הזכיין - וכפועל יוצא הוא אמור להיות חשוב יותר למינהלת הליגה. עזבו אתכם מהדבר הבסיסי שהכדורגל הוא בשביל האוהדים, גם כלכלית. הקהל של מכבי חיפה מכניס העונה בפועל יותר כסף מאשר הטוטו - וזה כשאנחנו עדיין לא מחשבים את קהל החוץ. האם זה נכון לעצבן אותו ככה? האם לא אמור להיות לו יותר כוח בכל מה שקשור להחלטות כאלה?

באומן. מינהלת הליגה עדיין חסרה תודעת שירות הרבה טובה יותר כלפי האוהדים שלהצילום: שרון בוקוב

ורק נסביר - לא מדובר פה על החלטה של שעת משחק, שאין שום בעיה שהזכיין יחליט כל עוד מודיעים מראש (ועל זה מגיע למינהלת כל הכבוד, היא הצליחה העונה במה שההתאחדות לכדורגל כשלה בו במשך שנים - להציג את תוכנית המשחקים מספר רב של שבועות מראש. המצב כרגע בליגת העל טוב בהרבה מהליגה הספרדית, למשל), אבל ככה להזיז ולהזיז שוב? בלי לדבר עם הלקוח שלך? במיוחד כשמדברים על הקהל של מכבי - שמכניס כל כך הרבה כסף, ושווה גם הרבה כסף למינהלת? לא, זה לא עושים.

ואולי תקראו לי קטנוני. אז אגיד לכם שהעונה הזו היא סופר קריטית כי כל משחק כזה מביא אתו כל מיני אנשים חדשים, שרואים את האיצטדיון ורוצים להרגיש איך זה, ומשחק טוב עם אווירה טובה יכול להכניס אותם למעגל האוהדים של הקבוצה - אלה שקונים כרטיס פעם, פעמיים בעונה. והדרבי, שזה אמנם משחק חוץ, אבל עדיין, הם קנו כרטיסים (כמו להופעה או להצגה) ופתאום אומרים להם - תקשיבו, הכרטיס שקניתם, בתאריך הזה אין כלום. ההופעה או ההצגה או המשחק שקניתם אליו כרטיס - לא קורה בתאריך שהבטחנו לכם. ואין כסף בחזרה. ואם הם לא יכולים להגיע? הם לא יחזרו. וכל אוהד חשוב. הכדורגל הישראלי ומכבי חיפה כחלק ממנו עושים בשנים האחרונות צעדים איטיים וקשים מאין כמוהם כדי להחזיר את הקהל למגרשים. סיפור כמו זה של הדרבי החיפאי, זה מקל רציני בגלגלים. לא כי הוא לא יכול לקרות - אלא כי הדרך שבה הוא קרה הראתה שלמינהלת הליגה עדיין חסרה תודעת שירות הרבה טובה יותר כלפי האוהדים שלה.

נגיד את זה בדרך שיורם באומן, מנכ"ל המינהלת ואיש פרסום, יוכל להבין: למכבי חיפה יש שלושה לקוחות עיקריים שצורכים ממנה משחקים: הטוטו, הטלוויזיה והקהל. שני הלקוחות הראשונים מכניסים לה פחות משליש כסף ממה שהלקוח השלישי מכניס. אז אם היו לך שלושה לקוחות כאלה במשרד הפרסום שלך - באמת צריך לשאול את מי היית דואג להשאיר מרוצה?

תגובת קובי ברדה, דובר מינהלת הליגה, לשאלה האם המינהלת התחשבה באוהדים התקועים והאם תציע החזר כספי לאותם אוהדים, ולמה בעצם הוחלט להתחשב בזכיין: "העובדה שהמשחק עבר לשידור בערוץ פתוח, הפכה הרבה יותר אוהדים למרוצים (מאלה שעצבנים בגלל שנתקעו עם כרטיס למשחק -ע"פ). אלה צרות של עשירים. עד שנה שעברה, במקרה הטוב, שיבוץ המשחק היה שבוע לפני. היום השיבוץ מתקבל שבעה מחזורים קדימה. אם המחיר של זה שיש פעם ב-7 מחזורים תיקון של הזכיין, אז מדובר ב'מחיר' ששווה ליכולת של קבוצות ואוהדים להיערך מספיק זמן מראש מחד ולאפשר גמישות לזכיין מאידך. האיזון שבין פירסום לו"ז 'נושם' ל-7 מחזורים קדימה לבין לתת שבוע לפני 'בלי' תיקונים - הוא מחיר הגיוני וראוי. הוא קורה גם בליגות אחרות באירופה. הרי מכבי חיפה הייתה עד לפני שני משחקים נקודה מהקו האדום, ניצחו פעמיים והיא מקום רביעי ומרתקת את הזכיין תוך שהיא מציגה כדורגל מלהיב. זה לחלוטין הגיוני.

"שווה לשים לב גם למשחקים ששוחקו בשעה ובזמן שאיפשרו לאנשים לצאת לחופשת סוכות והיום לתכנן את הטיסות לסיילים של אירופה. לטעמי יש לברך ולשבח את השרות הזה, שהוא לגמרי לא מובן מאליו, בטח לאור ים החששות שליוו את הזכיינים (ובצדק) לאורך השנים, ככובל את ידיהם".

הדרבי החיפאי, אגב, יתקים ביום ראשון, ה-14 בדצמבר, ב-20:55.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ