כך מכבי תל אביב תעבור את באזל

הצטרפות מהקו השני, מסירות עומק, שמירה צמודה על אמבולו, והכי חשוב - לא לשחק בונקר. המדריך המלא לעלייה לליגת האלופות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר הניצחון המרשים על ויקטוריה פלזן והבטחת עונה אירופית, מכבי תל אביב רחוקה שני משחקים משלב הבתים של ליגת האלופות. רצה הגורל והצהובים יפגשו בפעם השלישית בשלוש השנים האחרונות את פ.צ. באזל השווייצית. לעומת מכבי, שעדיין מחזיקה ברובו המוחלט של אותו הסגל משני המפגשים האחרונים מול באזל, הרי שהשווייצים שינו את פניהם כמעט לחלוטין.

ראשית, בעמדת המאמן, מינתה באזל את אורס פישר, מאמנה של פ.צ. תון בעונה שעברה, כמחליפו של פאולו סוזה. פישר מנוסה בזירה האירופית - הוא הגיע פעמיים לשלב הבתים של הליגה האירופית, עם תון ועם ציריך, אותה הוביל גם לשלב הפלייאוף של ליגת האלופות בעונת 2011/12, שם הודחה ע"י באיירן מינכן. בגזרת השחקנים, באזל היא קבוצה שונה בתכלית מזו שהדיחה את הצהובים לפני שנתיים. כמעט כל כוכבי אותה קבוצה עזבו: יאן זומר עבר למנשנגלאדבך, פביאן שר להופנהיים, ולנטין שטוקר להרטה ברלין, מרסלו דיאס להמבורג ומרקו שטרלר פרש בקיץ האחרון. למעשה, כך נראית הרוטציה של באזל מפתיחת העונה:

באזל משחקת לרוב במערך של 1-3-2-4, כאשר אחד המאפיינים הבולטים של הקבוצה הוא הרוטציה הרחבה. עד כה במשחקיה של באזל שותפו 20 שחקנים שונים, כאשר היחיד שלא החמיץ דקת משחק הוא השוער תומאס ואצ'ליק. בליגת האלופות, גם מארק סוצ'י, דניאל הוך, מיכאל לאנג ובירקיר ביארנסון שיחקו בכל 180 הדקות נגד לך פוזנן, כאשר בהראנג ספארי החמיץ 2 דקות בלבד (בניגוד למשחקי הליגה, בהם שיחק 168 דקות לעומת 282 של אדאמה טראורה). הרוטציה הבסיסית של באזל מורכבת מ-17-16 שחקנים, אופציות איכותיות לאייש את עשר עמדות השדה.

הרוטציה הזו הופכת את באזל לקבוצה מגוונת, שיכולה להפתיע את מכבי עם מספר סוגים של הרכבים ולהקשות על הצהובים להתכונן לסגנון משחק ספציפי. לדוגמה, בשתי עמדות מרכז הקישור מתבצעת רוטציה בין זדראבקו קוזמאנוביץ' (שהגיע הקיץ מאינטר), טאולנט שאקה ומוחמד אלנני (ששיחקו בשני המפגשים הקודמים מול מכבי). בעמדות הכנף, משתמשת באזל לרוב בשני שחקנים מבין ביארנסון, שקלזן גאשי ודווידה קאלה, אך לעיתים משחקת גם עם בריל אמבולו באחת הכנפיים, כאשר מארק יאנקו מאייש את עמדת החלוץ. שחקני השדה היחידים שמשחקים באופן כמעט קבוע הם הבלמים הוך וסוצ'י, כאשר גם המגן הימני לאנג שיחק ברוב המשחקים עד כה.

מלך השערים של הקבוצה בכל המסגרות הוא יאנקו האוסטרי, שהחליף את שטרלר, עם ארבעה שערים. אחריו נמצאים מתיאס דלגדו (שלושה), לאנג, גאשי ואמבולו (שני שערים כל אחד).

אורס פישר, מחליפו של פאולו סוזה בבאזל. הגיע פעמיים לשלב הבתים של הליגה האירופיתצילום: אי־פי

מבחינת פציעות והשעיות לקראת המשחק – מי שייעדר בוודאות הוא קוזמנוביץ' שנפצע במשחק הליגה האחרון מול ת'ון וייעדר מצמד המשחקים מול מכבי. קאלה, שכבש ובישל בצמד המשחקים מול פוזנאן, ושחקן ההתקפה היפני, יוצ'ירו קאקיטני, בספק גם הם למשחק. גם הקשר ההולנדי ז'אן פול בטיוס ייעדר לפחות מהמשחק הראשון בשל פציעה.

אחד הנשקים העיקריים של באזל הוא יציאה מהירה קדימה ממרכז המגרש. באזל מגיעה לחלק גדול מהמצבים שלה מהתקפות שמתחילות באיזור מחצית המגרש, לעיתים ממצבים עומדים או מחטיפות, כאשר היא יוצאת בצורה מהירה קדימה עם מספר שחקנים (לכל הפחות שלושה, לעתים גם שישה). בסרטון הבא ניתן לראות מספר מהלכים כאל ממשחקי הליגה מול לוצרן וגראסהופרס וממשחק מוקדמות ליגת האלופות מול פוזנאן:

כשבאזל משתמשת בסגנון הזה, היא נעזרת בעיקר במספר שחקנים: אמבולו (שמשתמש במהירות ובכוח המתפרץ שלו), ביארנסון (דריבליסט ומוסר מרשים שחותך לאמצע מהאגפים), דלגדו (שמבצע תנועה לעומק ולחץ על שחקני ההגנה של היריבה) ולוקה צופי (מלך הבישולים של הקבוצה שמוסר נהדר תוך כדי תנועה). גם המגנים - טראורה וספארי מצד שמאל, לאנג מימין - תורמים לסגנון המשחק הזה כפי שניתן לראות בשערים שנכבשו מול גראסהופרס (לאנג) וסיון (טראורה):

דבר נוסף אליו מכבי תצטרך להתכונן הוא הכדורים הארוכים של באזל, שכבר כבשה העונה שני שערים שהגיעו מכדורים ארוכים שבלבלו את הגנת היריבה:

השחקן שלטעמי יהיה למכבי הכי קשה להתמודד אתו הוא אמבולו, החלוץ בן ה18 (שכבר הוזכר כמועמד לטוטנהאם ויובנטוס). אמבולו הוא שחקן מגוון - מהיר, טכני ובעל כוח פריצה מרשים. מכבי לא רגילה להתמודד עם שחקנים בסגנון שלו. על ההגנה יהיה לנסות להרחיק אותו כמה שיותר מן השער, ולקבל החלטות מהירות האם לבצע עליו עבירות כשהוא נמצא באיזורים פחות מסוכנים. אם ההגנה לא תעצור אותו מוקדם, ביכולתו להגיע בתוך שניות ספורות לאיזור הרחבה, ולעצור אותו שם כבר עלול להיות מאוחר מדי, בעיקר כשלבאזל יש מספר בועטים מצוינים בכדורים חופשיים, דוגמת דלגדו וגאשי. במשחק הליגה מול סיון, הקשר האחורי של היריבה מנסה לבצע על אמבולו עבירה ברגע שהוא מקבל את הכדור, כ-30 מטר מהשער. אמבולו מתגבר עליו והמהלך מסתיים בנגיעת יד שגורמת לכדור חופשי כ-18 מטר מהשער. הכדור החופשי שנשרק לזכותה של באזל מסתיים בשער של דלגדו:

לאור פערי הרמות, מכבי תצטרך לשחק בצורה מושלמת מבחינה טקטית, ולהתמקד במספר נקודות מפתח:

הצטרפות מהקו השני – שניים מתוך חמשת השערים שספגה באזל העונה הגיעו כתוצאה מהרחקות של שחקני ההגנה שהגיעו לשחקני הקו השני של היריבה, אשר הצטרפו להתקפה ותרמו להבקעת השער. פרט לשלישייה הקדמית, מכבי תצטרך לשלוח להתקפות המתפרצות והמצבים הנייחים גם את הבועטים והמוסרים הטובים שלה מהקישור (ניקולה מיטרוביץ', גילי ורמוט ואבי ריקן, לדוגמה), כדי שיוכלו להכניס מיד את הכדור לתוך הרחבה או לבעוט מרחוק, בהנחה והגנת באזל תרחיק את הכדור ולא תהיה מאורגנת. כאן גם לנוסא איגייבור תהיה חשיבות. כשהגנת באזל תרחיק את הכדור, מכבי תצטרך אותו במאבקים הפיזיים, כדי שירוויח את הכדור וישחרר אותו מיד.

מסירות עומק שישברו את קו הנבדל – מכבי תוכל להשתמש באופציה הזו בעיקר באמצעות כדורים שאיגייבור, מיטרוביץ' ודור מיכה יעבירו לטל בן חיים וערן זהבי, שמבצע את תנועה לעומק יותר טוב מכל אחד אחר במכבי. נקודת התורפה במקרה הזה היא המגן הימני, לאנג. בן חיים יצטרך לנסות למצוא את השטחים הפתוחים בין לאנג לבין הבלם שלידו או קו החוץ, והמוסרים הבולטים של מכבי יצטרכו לתזמן את כדורי העומק אליו. גם זהבי יצטרך לנסות לחפש את השטחים שבין לאנג לבין הבלם יותר מאשר את השטחים באגף השני. חשוב לציין שאם ספארי יהיה זה שיפתח בעמדת המגן השמאלי (כפי שקרה עד עכשיו במשחקי מוקדמות ליגת האלופות) ולא טראורה המהיר, למכבי יהיה קל יותר לנסות ולבצע את אותו מהלך גם באגף ימין של ההתקפה. מספר דוגמאות למצבי הבקעה של יריבות באזל שנבעו מהמהלך הנ"ל:

שמירה צמודה על אמבולו – הדרך היחידה להקשות על אמבולו בהגנה היא שמירה צמודה. כשאמבולו מקבל מרווח מהשומר שלו, הוא מתחיל לכדרר ומשם כבר קשה עד בלתי אפשרי לעצור אותו. גם כך אמבולו יכול להוות סכנה ממשית אם הוא לא נשמר באופן צמוד. במשחק מול לוצרן הוא קיבל את הכדור כ-25 מטרים מן השער. הבלם נתן לו מרווח של מספר מטרים, ואמבולו ניצל זאת כדי להכניס כדור עומק נפלא לדלגדו, שסיים את המהלך ברשת:

ריכוז בהנעת הכדור בחלק האחורי – שחקני באזל אוהבים ללחוץ את הנעת הכדור של היריבה, לחכות למסירות חלשות ולא מדויקות בחלק המגרש שלה ולחטוף את הכדור ולצאת להתקפה מתפרצת. במשחקים נגד סיון ות'ון, מהלכים מן הסוג הזה הובילו למצבי הבקעה שהסתיימו בעבירה מחוץ לרחבה ובפנדל שלווה בכרטיס אדום:

להחזיק בכדור כמה שיותר – כשפערי הרמות כה גדולים, קבוצות נחותות מתפתות פעמים רבות לבונקר על מנת להקשות כמה שיותר על הקבוצה העדיפה. זו תהיה טעות לשחק כך מול באזל משום של רשותה מספר שחקנים – דוגמת גאשי, צופי, ביארנסון ואמבולו - שיכולים לפרוץ הגנות בקלות יחסית. מכבי תצטרך לנסות ולהחזיק בכדור כמה שיותר. במשחק מול תון, ולאחר שעלתה ליתרון בדקה ה-4, הורידה באזל את קצב המשחק ונתנה לתון לשלוט ולהניע את הכדור. הפנדל אותו הבקיעה תון הגיע בדקות בהן באזל הורידה את הרגל מן הגז. לעומת זאת, כשתון ניסתה להתגונן במחצית השניה, באזל הפעילה עליה לחץ כבד ובתוך מספר דקות הבקיעה שער והחזירה לעצמה את היתרון.

באזל מגיעה למשחק מול מכבי בכושר נפלא, עם מאזן מושלם של שבעה ניצחונות בשבעת המשחקים ששיחקה עד כה. את הניצחונות הללו היא השיגה למרות שגאשי, מכוכביה הבולטים בעונה שעברה, עוד לא נמצא בשיא כושרו. באזל אמנם השתנתה, אך עדיין מדובר בקבוצה חזקה מאוד, טובה בהרבה מהקבוצות שמכבי פגשה עד כה העונה. אלופת ישראל תצטרך להתעלות כדי לעבור אותה.

"נבדל" הוא בלוג שהוקם בתחילת עונת 2013/14 מתוך תחושה בהולה של חוסר בדיון טקטי וענייני על כדורגל ישראלי ומתוך רצון לעורר דיון כזה. פוסטים נבחרים יעלו לאתר "הארץ". רוצים עוד ניתוחים טקטיים? בבלוג "נבדל" או בטוויטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ