הבלוג הצהוב |

תמשיכו לצקצק על חוסר ספורטיביות, טל בן חיים ימשיך לרגש

המחול הבכייני סביב הוצאת החוץ ההיא ממשיך את מגמת הטהרנות שמנסה לפגום בכל מה שיפה במשחק: האמוציות, הרעב לנצח, הכעס והתפרצות האושר. טל בן חיים הוכיח כי ספורטאי אמיתי לא צריך להיות מוסרי

תמיר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן חיים חוגג שער ניצחון
בן חיים. מה הסיפור האמיתי מאחורי המעבר לספרטה פראג?צילום: ניר קידר
תמיר כהן

גם על המגרש הייתי צהוב. לא מכביסט, אלא צהוב המלה הזאת שהכרתי רק בצבא ובגדול מתארת חנון. היה לי קטע שהרגיז את החברים לקבוצה במגרש האספלט של בית הספר היסודי: הייתי "ספורטיבי". ספורטיבי להכעיס. הייתי מודה שהיה פאול, שנגעתי ביד, שהחוץ בעצם שלהם ושלא היה פנדל, שסתם הסתבכתי ברגליים של המגן. אני זוכר שתהיתי לא פעם אם אנהג באופן דומה אם יקרה הלא ייאמן ואגשים חלום ואשחק בדרבי. גם אז, מתהומות תמימותי וטהרנותי המעצבנת, ידעתי שאין מצב. שיש הבדל בין משחק עם חברים לבין ספורט מקצועני. שיש מכתש שמפריד בין לתפוס את הכדור ביד כי מישהו בדיוק שורך את השרוכים בשישי אחר הצהריים לבין חצי גמר גביע בפיגור מול בונקר בהתהוות.

האם אני רוצה את שחקני מכבי ספורטיבים? ברור, אבל רק בהנחה שהגדרת הספורטיביות מתמצה בלעשות כל מה שצריך כדי לנצח תוך כדי משחק הכי טוב, הכי מהנה ושלא עובר על חוקת הכדורגל. כמו שאין דבר כזה "מלחמה מוסרית" או "שחיטה מוסרית", כך מופרך לצפות לניצחון מוסרי. ניצחון מגיע בתום מאבק שמבוסס על חוסר שוויוניות וניצול טעויות האם זה מוסרי לתת מסירה לגול בעין עקומה? האם זה מוסרי לנצח קבוצת תחתית? כמה מוסרי זה לתת ארבע בדרבי?

האיפה ואיפה של עמיחי שפיגלר

המלים והטענות שזרמו מאז הוצאת החוץ של טל בן חיים הן רק חלק ממגמת הטהרנות בכדורגל הישראלי. בזמן שהליגה מספקת את אחת העונות הכי גדולות שלה, פורץ על בסיס שבועי מחול צקצקני על כל אירוע שעושה את הכדורגל לכל כך מרגש, הרבה יותר מכל ספורט אחר. אירוע שמבוסס על אמוציות, פרץ רגשות, דרייב אמיתי לנצח, רעב של ממש, אושר רגעי עילאי, או כעס ותסכול מתפרץ: חגיגת גול בפיו פיו ספונטני או בשליפת כיפה? פוגעני. שחקן חוגג מול קבוצה לשעבר? חוסר כבוד. שחקן מסמן לשופט על בזבוז זמן? צהוב קל ושתי דקות הרצאה חינוכית. לוקחים מוצר כל כך יצרי ומנסים לשוות לו מראה סטרילי, ערכי, חינוכי. הצגה בקאמרי בואכה פעולת גיבוש בנוער העובד והלומד.

עשרות אנשים שמרוויחים את לחמם מהעיסוק בתחום לא מתביישים להגיד, לשדר, לכתוב את המשפט "צריך לזכור שזה רק ספורט". איך אפשר להגיד את זה לאנשים שמקדישים לפחות 25 שנה מהחיים לכדורגל: מעמידים את עצמם בעומסים לא הגיוניים, עוברים פציעות וניתוחים, מוותרים על חיי חברה בגיל ההתבגרות ומחויבים לאורח חיים בריא. עזבו את השחקנים, איך אפשר להגיד את זה לאוהד שהרגע גזלו ממנו שער חוקי, אישרו נגדו שער בנבדל ולא שרקו לפנדל בחצי גמר גביע. ה"רק ספורט" הזה קובע אם האוהד יחייך בשולחן החג, אם תהיה לו סבלנות לילדים או כמה פרודוקטיבי הוא יהיה בעבודה. הספורט הוא כבר לא בידור להמונים, הספורט הוא דרך חיים ודרך החיים של מכבי היא לנצח. לנצח זה ערך. להמתין ששופט יעשה את העבודה שלו ולספר לו שיש מצב שהוא טעה זה לא מקצועי. לא ספורטיבי.

צריך לזכור שזה רק ספורט? איך אפשר להגיד את זה לאנשים שמקדישים לפחות 25 שנה מחייהם לכדורגל?צילום: ניר קידר

אין טעם לשלוף את עשרות מקרי העבר שנחפרו בעבודת ארכיון מרשימה של צבא הצייצנים של ג'ורדי-פלוגה מסייעת ע"ש טב"ח. אפשר להסתפק רק בפעם שאבוקסיס תבע בעלות על השיטות האלה (אל דאגה יוסי, זה עליך בטאבו) בשער של נוסא איגייבור בדקה ה-92 בגמר של 2012 בזמן שאייל משומר שוכב ושובר נבדל, או בדקה ה-89 בטרנר, היכן ששחקן של סכנין שכב פצוע, עלי עותמאן (!) הוציא לחוץ ובן ביטון לא החזיר כדור והמשיך את ההתקפה הבאר שבעית. סכנין אותה סכנין, עותמאן אותו עותמאן, אך בן ביטון הוא לא טב"ח, באר שבע אינה מכבי והמהלך לא נגמר בשער בדקה ה-89 לעומת גול בדקה ה-27.

בסופו של דבר, מכבי עשתה את זה תמיד (הרבה לפני ג'ורדי כפי שיעידו ותיקי ימק"א שראו שער של מוטי איוניר בזמן ששחקני בית"ר חגגו שער שנפסל), ותמשיך לעשות את זה. קבוצות אחרות עשו את זה כשהיה נוח להן וכל קולות העליהום השתתקו כשהמהלך לא הסתיים בשער, כשהיה מעורב בו שחקן פחות מושך אש מטב"ח, או כשזה בא על חשבון מכבי.

לכל מי שחושש שטל בן חיים מסכן דור שלם של ילדים שלא יחזירו כדור למי שלכאורה קרע שני גידים אבל סיים 90 דקות, מומלץ לחנך את הילדים לקצת פחות בכיינות סלקטיבית וקצת יותר הבנה של הרעיון בשמו עולים מלכתחילה למגרש. פסח כשר אך לא בהכרח ספורטיבי לכולם.

ג'ורדי? איוניר!

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ