קריקט |

חי בסרט הודי

כבר למעלה משני עשורים הקריקט בהודו הוא סאצ'ין טנדולקר, גיבור לאומי ומקור השראה עבור אומה שלמה, שסוחב את הנבחרת על כתפיו פעם אחר פעם. שלשום, אחרי שהוציא המונים לרחובות כדי לחגוג זכייה ראשונה בגביע העולם מזה 28 שנה, הגיע תור חבריו לשאת אותו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

היה לו טורניר מצוין, כרגיל, אך הוא לא היה אפילו השחקן הטוב ביותר בנבחרתו; הופעתו במשחק הגמר היוותה אנטיקליימקס מוחלט, שלא הניב את הסוף שתוסרט בבוליווד מבעוד מועד. ובכל זאת, ברגע שזה הסתיים וחגיגות הזכייה בגביע העולם החלו, היה סאצ'ין טנדולקר השחקן שהורם על כתפי חבריו בנבחרת הודו להקפת ניצחון באיצטדיון במומבאי. "הוא נשא את הודו על כתפיו 21 שנה", ציין ויראט קוהלי, מצעירי הסגל, "זה המעט שאנחנו יכולים לעשות".

ביציעים הריעו 33 אלף הצופים, והודו כולה החלה ב"חגיגת המיליארד", מסיבה ענקית שנמשכה עד אור הבוקר. קריאות "הודו, הודו", צפירות, זיקוקים, רחובות מוצפים, מרפסות הומות משפחות, רעש עצום. ניגוד גמור לשקט המוחלט ששרר במדינה ובעיקר באיצטדיון כשלוש שעות קודם לכן.

זה קרה זמן קצר, קצר מדי, אחרי שהודו החלה לחבוט במטרה להשיג את 275 הריצות שיבטיחו ניצחון בגמר מול סרי לנקה. זה לא אמור היה להיות רק המשחק בו הודו זוכה בגביע לראשונה מאז 1983, גם לא המשחק בו טנדולקר - חובט העל, הגיבור הלאומי - סוף סוף מוביל את נבחרתו לזכייה, בהופעתו השישית בטורניר. זו גם היתה הבמה המושלמת למשחקו הבינלאומי ה-100, בו יצבור לפחות 100 ריצות. בתחילת האובר השביעי, כשלזכות הודו נזקפות 31 ריצות בלבד, 18 מהן של טנדולקר, הוא נפסל. הלם.

לבסוף, כידוע, הודו עשתה את זה. גאוטאם גמבהיר היה כוכב הגמר עם 97 ריצות, הקפטן מהנדרה דהוני חבט את הכדור שהבטיח את הניצחון, ולמצטיין בטורניר נבחר יובראז' סינג. וברגע שזה נגמר, שם אחד עלה לא רק על כתפי, אלא גם על שפתי כולם.

"צריך לתת לטנדולקר קרדיט רב על הניצחון, כולנו שיחקנו למענו, רצינו לזכות בגביע העולם בשבילו", הצהיר גמבהיר. סינג, שאחרי רבע הגמר סיפר שהוא משחק בטורניר למען אדם נטול שם, הואיל לחשוף: "אאכזב את כולכם. לא מדובר בחברה או בארוסה, אלא בסאצ'ין". טנדולקר היה זה ששכנע אותו לא לפרוש מהנבחרת כשנקלע למשבר מקצועי בשנה שעברה.

סופרמן. באטמן. טנדולקר

עד כדי כך גדולה השפעתו של טנדולקר, האיש שבחלק משנותיו בנבחרת הודו היה לא רק הכוכב הגדול של הענף במדינה, אלא כמעט הענף כולו. ומדובר במשחק הכי פופולרי באומה המונה כ-1.2 מיליארד תושבים. בעוד הכלכלה ההודית מתפתחת במהירות, לא היה לתושביה (ולמפרסמיה) מודל מוצלח יותר עבור האומה המתחדשת: אחד מגדולי המשחק, שם מפורסם ברמה עולמית, מצליחן ושיאן סדרתי.

"בהודו, הוא הפסיק להיות בן אדם לפני זמן רב", כתב ל"גרדיאן" סורש מנון, עיתונאי בבנגלור שפרסם ספר אודות טנדולקר, "עבור מעט חברים וקולגות, הוא בן אנוש עם כל החולשות הנלוות, אבל לרוב הוא כמו דמות טלוויזיונית, כזו שלא ניתן להבדילה מסופרמן ומבאטמן. את האשליה מחזק מספר הפעמים שצץ כשהנבחרת בצרות והציל אותה. כשהוא מצליח, האוהדים חשים שלחיים בכל זאת יש משמעות. כשהוא נכשל מדי פעם, יש להם תחושות אובדן. ואז הוא שוב צובר ריצות והמעגל מתחדש".

זהו מעגל שמתחדש כבר יותר מ-21 שנה, מאז ערך את הופעת הבכורה בנבחרת בגיל 16, בשנת 1989. מאז הופיע טנדולקר, בן 38 החודש, במאות משחקים, צבר מעל 18 אלף ריצות במשחקי יום אחד וכמעט 15 אלף במשחקי טסט. שני הנתונים מהווים שיא, כמו 99 הפעמים בהן צבר 100 ריצות ומעלה במשחק. הקרוב ביותר אליו הוא ריקי פונטינג האוסטרלי, עם 69. כל מגיש בעולם חולם לפסול אותו.

"אלוהים יצר את טנדולקר כדי שישחק קריקט", אמר הקפטן דהוני ל"מייל טודיי", "מהכדור הראשון שהוגש לעברו בזירה הבינלאומית, הוא נתן הכל. שחקנים באו והלכו, והוא רק התחזק והמשיך להצליח. גם כיום הוא לוקח כל אימון ברצינות. גישתו לא השתנתה ב-21 שנים. יש לו אהבה ולהט לקריקט".

בילדותו, היתה נתונה אהבתו דווקא לשחקן בעל מחבט אחר - הטניסאי ג'ון מקנרו. במקביל לטניס הוא שיחק בענפים נוספים, בהם קריקט. אחד מאחיו, המבוגר ממנו בעשר שנים, זיהה את כישרונו וכיוון אותו למקצוע הנכון. אחותו קנתה את המחבט הראשון שלו. "עבורי הוא היה כמו זהב", סיפר, "נהגתי לדמיין את עצמי חובט עבור הודו, צובר רביעיות ושישיות כשהאוהדים מריעים".

מחופש בפרארי

והם הריעו, גם אתמול לפנות בוקר. במומבאי, בניו דלהי, בכלכותה, בכפרים. גם בבריטניה ובסינגפור. אחרי עשר שעות בהן היו נטושים, התמלאו הרחובות בחוגגים. "זה היום היחיד בו כל הודו מאוחדת, זה כמו יום עצמאות עבורנו", אמר סיראז' סווארדקאר, איש מחשבים בן 22. מעט אחר חצות נעצרה התנועה בניו דלהי, כשהקהל זיהה באחד הצמתים את סוניה גנדי, נשיאת הקונגרס, מנופפת מרכבה. אנשים רצו ללחוץ את ידה ולצלמה. "ברכות לכולם, ניצחנו", הכריזה. רק כעבור חצי שעה המשיכה בדרכה.

"העולם לרגלינו. ההמתנה הסתיימה, אגדה חדשה נולדה", הכריז העיתון "הטיימס של הודו". "אינדיאן אקספרס" לא שכח: "במשך תקופה ארוכה, קריקט היה שם נרדף לטנדולקר, אך הבית הוא המקום בו נמצא הלב ושום איצטדיון בהודו, או בעולם, לא היה מספק במה מרגשת יותר עבור המאסטרו החובט". היו שזיהו יד מכוונת בהחלטה לקיים את הגמר במומבאי, עיר הולדתו. אחד היציעים באיצטדיון קרוי על שמו.

למרות מעמדו, מספרים כולם, נותר טנדולקר עם הרגליים על הקרקע. "כשכולם קוראים לך אלוהים קשה לא להאמין בכך בעצמך, אבל סאצ'ין מחובר למציאות יותר מכל אחד שאני מכיר", סיפר מוטיה מוראליתראן, המגיש הגדול של סרי לנקה, שבעצמו איכזב בגמר.

כדי להתמודד עם המעקב הציבורי, מספרים בהודו, יוצא טנדולקר מחופש מביתו ומשתדל לנסוע במכונית הפרארי האדומה שלו רק בלילות. לא קל להיות השחקן הכי מסוקר בענף הכי מסוקר. "יש בו מיסטיקה. הוא מתמודד עם לחץ מצד האומה ועם יריביו בצורה שלא תיאמן", אמר ראמיז ראג'ה, קפטן פקיסטן בעבר. צעירי הנבחרת זוכים ליחס שווה מצדו. "הוא עוזר להם", מספר דהוני, "אם אתה חובט לצד סאצ'ין ב-15 משחקים, אתה צובר ניסיון שבדרך כלל תקבל ב-50".

רק דבר אחד לא הצליח טנדולקר לעשות. בגיל 14 הוא שימש כנער כדורים בגביע העולם וחזה מקרוב בהודו מפסידה לאנגליה בחצי הגמר ב-87'. כעבור תשע שנים היה חלק מהנבחרת שהודחה באותו שלב, וב-2003 הפסיד עם הודו בגמר. השנה הוא כבר הצליח ללכת עד הסוף.

למרות הופעתו בגמר, היה לטנדולקר טורניר מצוין. הוא צבר 482 ריצות בתשעה משחקים, שני במפעל. "כפי שזה נראה, הוא יוכל לשחק בגביע עולם נוסף", קבע פונטינג. 2015? זה עדיין בספק. בינתיים, ראשו עוד ב-2011. שלשום, הודה טנדולקר, הוא הזיל דמעה. אחר כך מיהר להודות לכל השחקנים ולכל אחד מאנשי הצוות. "אלו דמעות שמחה, אז לא אכפת לי לבכות", אמר, "זכייה בגביע העולם זה הדבר האולטימטיבי, זה הרגע הגאה בחיי. זה מראה שלעולם לא מאוחר מדי".


טנדולקר על המגרש ומחוצה לו. 'זכייה בגביע העולם זה הדבר האולטימטיבי, זה הרגע הגאה בחיי'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ