"אפשר לזכות בשלוש מדליות בלונדון"

יו"ר הוועד האולימפי מעלה ציפיות לקראת 2012. "אין ספורטאי שיכול לומר שחסר לו משהו"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי טלשיר
אורי טלשיר

במשרדו המרווח והמאובזר התיישב לו יו"ר הוועד האולימפי, צביקה ורשביאק, וחייך. אחרי שבחודש האחרון התבשר בעיקר על תוצאות עגומות של נציגי ישראל בשלל ענפי הספורט, אתמול הוא רווה מעט נחת וחזר לנישה החביבה עליו - קבלת הפנים ללי קורזיץ, מדליסטית הכסף הטרייה מאליפות אירופה בגלישת רוח, עם הפרחים, הצ'ק השמנמן והבדיחות שהוא נהנה לחלוק.

"אחרי שבועות לא קלים, אפשר לקוות שקורזיץ הביאה את השינוי", סיפר בחלק הרציני של הנאום. ורשביאק, המנצח על התזמורת ללונדון 2012, שמע את הזיופים של נציגינו בחזרות האחרונות ולא נשאר אדיש. "אחרי המשבר ביקשתי מגילי לוסטיג (מנהל היחידה לספורט הישגי - א"ט) לשבת עד ראש השנה עם כל אנשי המקצוע בענפים שהתחרו, כדי לשמוע מפיהם מה קרה ואיפה טעינו", הוא מעיד, "צריך לבדוק ביצוע בפועל של תכנית העבודה, כדי לוודא שאנחנו בדרך הנכונה. לא רציתי שגילי ייכנס לדיכאון. אם צריך לבצע שינויים, עדיין יש זמן. אין ספורטאי שיכול לומר שחסר לו משהו, אין חיה כזו".

למרות הגמגומים של כוחותינו בעת האחרונה, ורשביאק עדיין אופטימי. ממרום שנותיו, חווה כמעט כל תסריט אפשרי. "אם היו מדברים איתי במארס האחרון, אחרי כל המדליות שבהן זכינו, היו רואים שלא חגגתי. ציינתי את ההישגים, אבל לא הייתי על הגג. באתי לאולימפיאדת בייג'ין עם ספורטאים שלכאורה היו בטוחים עם מדליה ונשאר רק לבחור באיזה צבע. בפועל כל הפייבוריטים עשו שם במכנסיים".

צבי ורשביאק. זה לא כישלון ביחס לסיליקון בחלבצילום: תצלום: אריאל שליט

האכזבה בבייג'ין שכנעה את ורשביאק ואנשיו לשנות מדיניות - משכורות חודשיות גבוהות לספורטאים אאוט, בונוסים מוגדלים על הישגים אין. "עבודה בפרויקטים היא השיפור הגדול לעומת המשחקים ב-2008", הוא מציין, "כמו הגעתו של גור שטיינברג כמנהל המקצועי בשיט ותכנית הקופצים באתלטיקה. אסור להסתכל על ישראל כמדינה עם שבעה מיליון תושבים, כי מבחינת כמות העוסקים בספורט אנחנו מדינה של שני מיליון. לפי הבדיקה הסטטיסטית, אם למדינה בגודל שלנו יש שישה ספורטאים שמסוגלים להביא מדליה אולימפית, אחד מהם יזכה בה. עם השנים השקענו יותר ויותר כסף, אבל ההישגים נשארו דומים ותהיתי איך משנים את הסיפור הזה. רציתי תכנית אסטרטגית עם מטרות ברורות".

אחד היעדים המעניינים שסומנו הוא מדליה נשית. "תיאורטית קל יותר לאישה לזכות", מסביר ורשביאק, "הבדלי הרמות לעומת המתחרות האחרות פחות גדולים מאשר בגברים, ויש כמה מועמדות שמסוגלות לעשות את זה - בת אל גטרר, אליס שלזינגר או ירדן ג'רבי, קורזיץ ושייטות ה-470. רצינו גם מדליה בענף חדש והאופציות כרגע הן אלכס שטילוב והטאקוונדו".

אחרי חיבור הפאזל וגיבוש התחזיות, ורשביאק מכוון גבוה. "אם לא נייצר רף, לא נגיע אליו בחיים. השאיפה היא שלוש מדליות, למה שנחלום על פחות? אותי באופן אישי מספר הגמרים מעניין יותר ממדליות, אבל ברחוב אף אחד לא מתחשב בזה. רוצים מדליות ולכן צריך לכוון אליהן. ביקרו את ההחלטה להעניק מיליון שקל על מדליית זהב ושאלו מה פתאום, אבל רציתי שיותר ספורטאים ירוצו למטרה הזו. גם למאמנים תהיה יותר מוטיבציה. אפשר להביא שלוש מדליות, זה לא בשמים. יש בזה הרבה תקווה, זה לא טמטום אבל זה גם לא בכיס".

היו"ר הנצחי לא חושב רק על לונדון. הוא מייחל לשינויים שיניבו תוצאות בעתיד הרחוק. לפני כשבועיים חזר מביקור בארה"ב במתחם האימונים קולורדו ספרינגס. "ארה"ב היא ה-מעצמה הספורטיבית ומאוד רצינו להתקרב אליה, עד עכשיו זה התפספס. לפני כמה חודשים סיכמנו אתם על שיתוף פעולה ותרומה הדדית. הם התלהבו ממוזיאון החוויה האולימפית שלנו, ואני הסתובבתי במתקן העצום שלהם והבנתי שמכון וינגייט חייב לשמש מרכז אימונים לכל ספורטאי ישראל. צריכה להיות בו אווירה של נבחרת. עלינו להתמחות היכן שיש לנו מאמנים טובים, וכדורסל זו הדוגמה הקלאסית. יש המון ילדים, צריך רק לאסוף אותם ולהדריך אותם. הוועד האולימפי מוכן להשקיע בזה כסף".

המצב בחלק מהאיגודים בארץ מטריד אותך?

"אני לא מאמין בקואליציה ואופוזיציה בספורט. מטבע הדברים יש מתיחות ויריבות בין השכנים, אבל במקומות בהם היו קואליציה ואופוזיציה האיגוד נשבר. בספורט אני גם לא מאמין בדמוקרטיה - צריכה להיות התייעצות בין כולם והחלטה של אחד. אי אפשר אחרת. המצב באיגוד הג'ודו מזיק מאוד לענף, אני מקווה שהם יבחרו יו"ר, מי שזה לא יהיה. על אונייה, קפטן אחד רע עדיף על ארבעה טובים".

מה דעתך על שילוב ספורטאים שפרשו במערכת?

"אני משתדל להכניס כמה שיותר ומאוכזב מאוד שאין מספיק ספורטאים, כי מי שיש לו ניסיון בשטח הוא טוב יותר מזה שאין לו. מצד שני, בגלל המערכת הצרה הרבה ספורטאים נעלמים אחרי הפרישה. שמרנו את יואב ברוק, הבאתי את גוצ'ה צ'יצ'יאשווילי להיאבקות, יעל ארד נכנסה לג'ודו ותמכתי בכניסה של לידיה חטואל לסיף. אחרי אלכס אברבוך אני רוצה להכניס גם את רוגל נחום לאתלטיקה. אם ספורטאי רוצה להיות עסקן, אעשה הכל כדי שזה יקרה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ