סיגריות. זה ממריץ אותי

אל תתפלאו אם בקרוב ייכנס הניקוטין לרשימת החומרים האסורים על ספורטאים. הוא "מגביר עירנות ותפקוד קוגניטיבי", טוענים בסוכנות העולמית למלחמה בסמים, ובלי להיות מודעים לכך נותנים מתנה לחברות הטבק

מרינה הייד | גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרינה הייד | גרדיאן

לרשימת הזנים הנכחדים עשוי להצטרף בעתיד הלא רחוק זן נוסף: הספורטאי המעשן. בסוף השבוע שעבר הצליח הניקוטין לחמוק מרשימת החומרים האסורים של הסוכנות העולמית למלחמה בסמים (ווד"א) לקראת 2012, אך בווד"א אומרים כי מתקיימות שיחות בנוגע לסנקציות הקשורות בו.

יום אחד עוד נתהה כיצד אי פעם חיינו בעולם בו דוט קוטון, הדמות המפורסמת והמעשנת מאופרת הסבון "איסטאנדרס", היוותה איום מתמשך על שיאי העולם של היילה גברסילאסי. הבה נקווה שכבר נעשים מהלכים שנועדו להוסיף כוכבית לצד תאריו של דייויד בראיינט בכדורת דשא. קשה להאמין שבראיינט לא רק עישן מקטרת, אלא גם הציג אותה לראווה ללא בושה. הדבר עוד עלול להיראות כשקול לאדם שרץ 1,500 מטר תוך שהוא מותיר מאחוריו טפטוף של EPO, החומר האסור המפורסם.

לטובת הקוראים הנוטים לקחת כל דבר ברצינות תהומית, אני לא רצינית לחלוטין. ווד"א דווקא כן. בארגון מאמינים שבענפי ספורט מסוימים משתמשים בטבק כדי לשפר ביצועים, אחרי מחקר בן שנה של המעבדה שלהם בלוזאן. מסקנותיה הן כי ניקוטין מגביר "עירנות ותפקוד קוגניטיבי" ומפחית מהמתח הנפשי וממשקל הגוף.

הגולפאי דארן קלארק לא לוקח ללב. הוא לוקח לריאות צילום: תצלום: אי-פי

באופן מטורף, קיימת יותר מדרך אחת לוודא שגוף האדם יצרוך ניקוטין, ובספורט עדיין ניתן למצוא דמויות המשתמשות בשיטה הישנה: חפיסת סיגריות. יש כאלה שאפילו אינם עושים כל מאמץ להסתיר זאת, כמו הגולפאי דארן קלארק. יש גם את המעשנים בסתר - תמיד היו שמועות לגבי טייגר וודס - וכאלה שמסירים את המגננות כשהם בחופשה מתוך אמונה חמודה מאוד שבלאס וגאס אין צלמי פפראצי, דוגמת וויין רוני ואשלי קול.

כמובן שבניגוד לאלה שפשוט לועסים טבק, הספורטאים המעשנים גורמים נזק למערכת הנשימה שלהם, מאריכים את תקופת ההחלמה מפציעה ושאר צרות. השאלה אם בווד"א יחליטו שהחסרונות הללו משתווים מבחינה מדעית לכל היתרונות שעשויים להיות לעישון. "המטרה שלנו אינה לתפוס ספורטאים שמעשנים, רק את אלו שמשתמשים בניקוטין כדי לשפר את הביצועים שלהם", אומרים בארגון ומוסיפים שעליהם למצוא דרך להבדיל בין סוגי הדמויות הללו.

אבל אם וכאשר ייאסר השימוש בניקוטין, איזה ספורטאי מעשן יעז לקחת את הסיכון ולתחוב סיגריה לפיו? ווד"א ידועה בכך שהיא פועלת לפי חוקיה באופן מדוקדק, ללא התחשבות בנסיבות חריגות, ללא שטחים אפורים. במקריות חסרת מזל, סבב ההצהרות האחרון בנוגע לניקוטין נשמע באותו שבוע בו נהג קרטינג פולני בן 13 זכה בערעור שהגיש ל-CAS, בית הדין לענייני ספורט, שהקל בהשעיה לשנתיים שספג בגיל 12 בלבד בעקבות שימוש בחומרים אסורים.

מי ידע שכיום לוקחים דגימות גם מילדי קרטינג, אבל נראה שזה המצב, וכבר בפעם הראשונה שאיגור וולילקו התבקש להטיל מימיו בכוס, התגלה בדגימה החומר האסור ניקתמיד, שבדרך כלל נמצא בחטיפי אנרגיה. לא שינתה העובדה שהתעקש כי הוא חף מפשע, גם לכך שמדובר בקטין לא היתה משמעות. כפי שאמר עורך דינו בראיון לסוכנות הידיעות AP: "הוא היה מפורסם מאוד בפולין, ותוך יממה הפך לילד פושע". רק אחרי שלקח את מאבקו ל-CAS, הצליח איגור להפחית בעונשו ל-18 חודשים.

אם המחזה החריג של ילד בן 12 שנאלץ לייצר לעצמו קו הגנה בבית משפט בינלאומי אומר לנו משהו, זה שווד"א ושאר רשויות הספורט שאחראיות לאכיפת החוקים נוטות להיות נוקשות מעט. לכן, כל איסור על ניקוטין יהווה בפועל איסור על עישון סיגריות בספורט העולמי.

בסופו של דבר, הכרעה של ווד"א בנוגע לניקוטין תיראה כמו עוד ניצחון של הכוחות השטניים של חברות הטבק, שחייבות שוב ושוב למצוא דרכים לעקוף את החוקים האוסרים על פרסום מוצריהן. אחרי הכל, איזו דרך טובה יותר יש לקדם את מוצר הניקוטין שלך בקרב צעירים המושפעים בקלות, מאשר לאסור עליו בתואנה שהוא משפר ביצועים בספורט?

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ