הסקנדל הגדול של בן ג'ונסון

בשבת בן ג'ונסון היה שיאן העולם. ביום שלישי הוא כבר עזב את דרום קוריאה עם אות קלון, ששינה את פניה של האתלטיקה לעד

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

27.9.88 פארק ז'ונג סיי, בכיר במרכז בדיקות הסמים בסיאול, חש שהתוצאה המונחת לנגד עיניו תחולל סערה. למרות שלא ידע את שם האתלט, שכן המבחנות הובדלו זו מזו לפי מספרים, הרגיש פארק צורך לחרוג מהנוהג ולבדוק פעם נוספת את הדגימה האמורה בטרם הודיע על ממצאיו. רק כעבור מספר שעות הבין במי מדובר כשהמשלחת הקנדית הגיעה לפתיחת מבחנה ב' של הדגימה. אותה הוא כבר בדק שלוש פעמים. "הייתי חייב להיות בטוח", הסביר מאוחר יותר. התוצאות היו זהות בכל פעם.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

פחות מ-48 שעות קודם לכן, בשבת ה-24 בספטמבר, דיבר כל העולם על תוצאה אחרת. זה התחיל באיצטדיון האולימפי בסביבות 13:30 והסתיים אחרי 46 צעדים ו-9.79 שניות. בן ג'ונסון לא הותיר סיכוי לקרל לואיס, לינפורד כריסטי ודניס ביילי, והוכתר לאלוף האולימפי ב-100 מטר, כשהוא משפר בארבע מאיות את שיא העולם שקבע שנה קודם לכן באליפות העולם. זה היה רגע השיא בקריירה של הספרינטר בן ה-26. עוד מעט יחזה בו העולם מידררד לתהום.

הדרך למטה החלה דקות אחרי הגמר בשבת, כשנלקח לתת דגימת שתן. רק יותר משעתיים אחר כך הגיע למפגש עם התקשורת. "אולי הוא נכשל בבדיקת הסמים", התלוצצו כתבים בזמן ההמתנה. ביום ראשון חגג ג'ונסון במתינות עם אמו ואחותו. הרי שישה ימים אחר כך אמור היה לרוץ בשליחים. עד אז, הוא כבר יהיה רחוק מסיאול. בשני בבוקר הודיע פארק על תוצאות הבדיקה. ג'ונסון, סיפרה ראש המשלחת הקנדית, היה המום ובקושי דיבר. בעשר בערב, אחרי פתיחת מבחנה ב', אושרו התוצאות - סטרואיד בשם סטנוזובול התגלה בדגימה. בוועד האולימפי הבינלאומי קיימו דיון מזורז, וחרף ההכחשות של ג'ונסון החליטו ב-2 בלילה לפסול את תוצאותיו ולזרוק אותו מהאולימפיאדה.

ג'ונסון בסיאול. "אני יכול להאשים רק את עצמי"צילום: גטי אימג'ס

בבוקר יום שלישי, 27 בספטמבר, התפרסמו החדשות. לראשונה התמודדו האולימפיאדה והאתלטיקה עם שם כה גדול שנופל בגלל סמים. צבא צלמים עקב אחרי ג'ונסון, שבשדה התעופה הסתיר את פניו מאחורי תיק ועזב את דרום קוריאה. בימים הבאים הסתגר בביתו בקנדה, שהוקף על ידי עיתונאים ואוהדים. "הוא לא אשם", הכריזה אחותו. ראש ממשלת קנדה קרא לפרשה "טרגדיה", אך קיבל את ההחלטה כנכונה. שרת הספורט הקנדית הכריזה שלעולם לא ישוב לנבחרת. מאוחר יותר יושעה ג'ונסון לשנתיים, יחזור להתחרות, ייכשל בבדיקה נוספת ויושעה לכל החיים.

בסיאול, בינתיים, קיבל לואיס את מדליית הזהב. התוצאה שקבע בגמר, 9.92 שניות, תוכר כשיא עולם לאחר שגם הישגו של ג'ונסון מאליפות העולם יימחק. זה היה רגע של משבר ופתח של תקווה. "התחושה היא: סוף סוף. אתלט צמרת, מישהו מהכותרות, נתפס ונענש", נכתב ב"לוס אנג'לס טיימס". לפני סיאול דיברו בענף יותר ויותר על התפשטות הסמים, ועל טיוח מצד הרשויות. לואיס עצמו הכריז שאתלטים בכירים משתמשים בסמים, והתכוון כנראה לג'ונסון. ובאמת, רק "תראו את השרירים של הבחור הזה", כפי שהכריז נסים קיוויתי בשידור הגמר בערוץ הראשון.

היום ג'ונסון אפילו לא מכחיש שהשתמש בסמים, בטענה שזו היתה הדרך היחידה להתמודד עם יריבים מסוממים אחרים. כאן מפסיק הסיפור להיות פשוט. לטענתו, הוא נמנע מצריכתם בששת השבועות שקדמו לתחרות, כדי לצאת נקי בבדיקות, והסטרואיד שצרך בכלל לא היה סטנוזובול. מבחינתו הסיפור פשוט: האמריקאים ידעו שינצח, וחבר של לואיס החדיר את החומר למשהו ששתה בסיאול.

קל לבטל את דבריו, אבל מאז 88' למדנו הרבה. שלואיס נכשל בשלוש בדיקות סמים לפני סיאול וזוכה בטענה שהחומר היה בתרופה שצרך. שגם הרצים שזכו במדליות הכסף והארד, כריסטי וביילי, הושעו בהמשך בגלל סמים. אולי באמת איש לא היה אז נקי. מה שברור, פרשת ג'ונסון היוותה קו פרשת מים באתלטיקה.

"זה היה סקנדל ענק", שיחזר השנה מייקל ג'ונסון, רץ העבר האמריקאי, "זה השפיע על האולימפיאדה ועל כל הענף. ב-1988 בן ג'ונסון היה הדבר הגדול ביותר באתלטיקה, האיש המהיר על פני כדור הארץ. כולם צפו. ג'ונסון שינה את הדרך בה אנשים מביטים על הענף. צלו לעולם יהיה תלוי מעל האתלטיקה".

השבוע לפני 31 שנה: רקפת נחמדת

30.9.80 אחרי שלוש זכיות רצופות באליפות ישראל בטניס, הפסידה פאולינה פלד לחגית צוברי בגמר של 1979. שנה לאחר מכן קיוותה הטניסאית המובילה בארץ באותה תקופה להחזיר לעצמה את התואר, אבל בחצי הגמר היא נתקלה ברקפת בנימיני. הילדה הכישרונית בת ה-16, שהחלה לשחק כמה חודשים קודם לכן בטורנירים בינלאומיים לנערות, קרעה את פלד בת ה-30 בתוצאה 2-6, 2-6.

בגמר נוצחה בנימיני בידי צוברי 3-6, 6-1, 6-3, אבל עוד באותו יום הספיקה לזכות בשלושה תארים באליפות - זוגות מעורבים עם מנשה צור, אליפות עד גיל 18 (ניצחה בגמר את אילנה ברגר) ואליפות עד גיל 16 (ניצחה את שגית דורון). כעבור שנה תזכה בנימיני באליפות ישראל לבוגרות בפעם הראשונה והיחידה בקריירה שלה.

השבוע לפני 53 שנה: קסם על ים כנרת

1.10.58 בסוף שנות ה-50' החזיק עוזי רוזן מקיבוץ שער העמקים בשיאי ישראל בשלושת המשחים בסגנון גב. הוא גם אהב לשחות למרחקים ארוכים. באליפות ישראל הוא אמנם סיים רק במקום השלישי ב-1,500 מטר, אבל בצליחת הכנרת השישית הוא היה במיטבו.

רוזן איפשר לראובן שפע להוביל בשלושת הקילומטרים הראשונים ואז נטל את ההובלה עד הסיום בדרך לשיא ישראלי - 2:29:24.5 שעות - שיפור של כמעט 10 שניות לשיא שקבע שמואל חדש בשנת 1944. בסיום הצטלם רוזן עם הזוכה בנשים, שושנה ריבנר, שסיימה תשיעית במשחה כולו מבין 64 שחיינים, רובם גברים. רוזן, אז חייל בן 21, ביקש שלא לפרסם את התמונה. "יש לי חברה במשק", הוא הסביר. (אריה ליבנת)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ