כבר יבשו הדמעות

מחווה מעליבה ובעיקר פרשת סמים הפכו את 2011 לשנה קשה עבור סזאר סיילו. בעוד רבים יזכרו את הבכי בבריכה בשנחאי וגם על הפודיום, יכול אלוף העולם להירגע ולחשוב הלאה: "החוויה הזאת עיצבה והפכה אותי לאדם חזק. מעכשיו ארצה להתמקד רק בשחייה"

טל בן עזרא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן עזרא

משחקי פן אמריקן | 14 עד 30 באוקטובר

בשנים האחרונות נראה כי יותר ויותר ספורטאים מחצינים את רגשותיהם אחרי תחרויות. ים של דמעות נשפך על מגרשי טניס וכדורגל, למשל. ביולי האחרון נדמה היה כי עיניו של סזאר סיילו סיפקו דמעות שמסוגלות למלא בריכה.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

זה החל כבר במים, שניות ספורות אחרי שהשחיין הברזילאי זכה במדליית הזהב במשחה 50 מטר פרפר באליפות העולם. דקות ארוכות אחר כך, כשניצב על דוכן המנצחים, נשבר סיילו פעם נוספת ושוב פרץ בבכי, כשהוא נעזר בסגניו על מנת להתייצב. התמונות הללו ריגשו מיליונים ברחבי העולם, אבל לא את כולם. ג'ייסון דנפורד, שסיים שביעי במשחה, סימן עם אגודליו כלפי מטה כשיצא מהבריכה. הרמז היה ברור.

סיילוצילום: רויטרס

ימים ספורים לפני אליפות העולם בשנחאי, כלל לא היה ברור אם סיילו יורשה להתחרות. במאי נחשף כי בבדיקה שבוצעה לאחר תחרות בריו דה ז'נרו נמצא בדמו ובדמם של שלושה מחבריו חומר אסור, שנועד בעיקר להפחתת משקל מהירה. סיילו טען שמדובר בחומר שאינו משפר ביצועים, אותו צרך דרך מזון מקולקל. "אני רואה בעצמי ספורטאי שאמור לתת דוגמה בכל הקשור לאחריות על חומרים שנכנסים לגופי", הוסיף. לאחר חקירה החליטה ההתאחדות הברזילאית לנשלו מהמדליות שקטף בריו, אך מעבר לכך הסתפקה באזהרה בלבד.

גם אז לא יכול היה סיילו לנשום לרווחה. פינ"א, ההתאחדות העולמית המאגדת את מקצועות המים, פנתה ל-CAS (בית הדין לענייני ספורט) וערערה על העונש הקל. רק שלושה ימים טרם תחילת תחרויות השחייה בשנחאי התקבלה החלטה. עד אז, נאלץ סיילו להמתין כדי לגלות אם בגיל 24, הזינוק המטאורי שלו נתקל במכשול בלתי עביר.

כבר בילדותו החלו להתפשט ברחבי סאו פאולו שמועות על כישרונו הגדול של סיילו. הוא זכה לעבוד עם מאמני השחייה הטובים במדינה, ביניהם המדליסט האולימפי ומי שנחשב לאגדה ברזילאית, גוסטבו בורגס. ב-2005 עבר למכללת אובורן האמריקאית, ממרכזי ההכשרה הטובים בעולם לשחיינים, והחל להתאמן בהדרכת האוסטרלי ברט הוק. למרות שניסה את מזלו בקפיצה למים, מהר מאוד הבין את ייעודו וקבע שיאי מכללות ב-50 וב-100 חופשי.

ב-2007 השתתף סיילו באליפות עולם ראשונה וסיים במקומות שביעי ורביעי במשחים הללו, בהתאמה. את הקפיצה הגדולה רשם בשנתיים הבאות. ב-2008 זכה בזהב ב-50 חופשי ובארד ב-100 חופשי באולימפיאדת בייג'ין. עד שסיים את 2009 כבר הוכתר לאלוף ולשיאן העולם בשני משחי הספרינט.

סזאר סיילו. "זכיתי בהרבה מדליות בחיי, אבל לשתיים הללו היתה משמעות מיוחדת"צילום: אי-פי

המלוכסן המאלתר

כל ההישגים הללו התגמדו כמובן ברגע שהתפוצצה פרשת הסמים. העובדה ש-CAS צידד לבסוף בהתאחדות הברזילאית ולא הטיל עליו עונש השעייה כלשהו, לא שכנעה רבים. "שני הגופים האלה עשו שירות רע לענף", קבע רולנד שומן, האלוף האולימפי מאתונה, "הם יצרו תקדים מסוכן מאוד". הוא לא היה היחיד שהתבטא נגד ההחלטה.

אחרי שנאלץ להילחם במגרשים הזרים לו, הגיע סיילו לאליפות העולם כשלא ברור כיצד יתמודד עם הלחץ. "הסתובבתי ליד הבריכה, ואפשר היה לראות שאנשים רוצים לזרוק לך איזו הערה. ניסיתי להתעלם מכך ולהתרכז, אבל זה לא תמיד עבד", סיפר. כשהוא יודע שרבים מקווים לחזות בנפילתו, סחט מעצמו הברזילאי הופעה אדירה בגמר 50 פרפר. אחר כך הסתפק במקום הרביעי ב-100 חופשי, רק כדי להוציא מעצמו עוד קצת ולקטוף זהב גם ב-50 חופשי.

הפעם לא היו דמעות, אבל נדמה שהסערה הרגשית טשטשה מעט את שיקול דעתו. בעת חגיגות ניצחונו השני, במה שהגדיר לאחר מכן כמחווה לעם הסיני, "ליכסן" סיילו את עיניו מול המצלמות. בסין ביקרו זאת נחרצות, בטענה שהפגין חוסר כבוד כלפי המארחת. השחיין מיהר להתנצל והבהיר שלא היו לו כוונות רעות. "זכיתי בהרבה מדליות בחיי, אך לשתיים הללו היתה משמעות מיוחדת", הודה, "הן הושגו אחרי סיפור לא קל".

עתה, רגע לפני שהוא מסיים שנה קשה, מוזרה וגם מוצלחת, ינסה סיילו להגן על תארים נוספים. לפני ארבע שנים בריו הוא זכה בשלוש מדליות זהב במשחקי פן אמריקן. גם השנה יתחרה בהם, הפעם בגוודלחארה. עוד צעד בדרך ליעד האולטימטיבי: לונדון 2012.

"עברתי ימים קשים, אבל לשמחתי הדברים הסתדרו בסופו של דבר", אומר אלוף העולם, "החוויה הזאת עיצבה והפכה אותי לאדם חזק יותר. מעולם לא חשבתי שמשהו כזה יקרה לי, אבל זה חלק מהספורט. מעכשיו ארצה להתמקד רק בשחייה ולא בדברים מסביב".

מה זה פן אם?

משחקי פן אמריקן (פן אם, בקיצור), שמתקיימים השנה בפעם ה-16, הם מתחרויות הספורט הגדולות בעולם ולמעשה מיני אולימפיאדה של יבשות אמריקה. הם נערכים אחת לארבע שנים, החל מ-1951, בהשתתפות מדינות מצפון, מרכז ודרום אמריקה. רשימת התחרויות מגוונת וכוללת ענפים רבים המהווים חלק מהאולימפיאדה - בראשם אתלטיקה, שחייה, התעמלות וכדומה - וגם ענפים כקראטה, באולינג וסקי מים. ארצות הברית, כצפוי, היא שיאנית המדליות בכל הזמנים עם 3,936, מתוכן 1,769 זהב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ