חפשו אותו בגוגל ובאליפות העולם בסיף

שנים של עבודה לא הניבו תמורה עבור עדו אייזנשטדט, עד שהתחתן והחל לעבוד בגוגל. לפתע, בגיל 27 ואחרי הצלחתו באליפות אירופה, הוא כבר יכול לכוון לאולימפיאדה

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

אליפות העולם בסיף | היום עד 16 באוקטובר, שידורים ביורוספורט

כאשר הוא נדרש להסביר מתי בדיוק צץ המפנה המיוחל ביכולתו, מסמן עדו אייזנשטדט את 3 בספטמבר אשתקד. היום בו עמד מתחת לחופה ונשבע אמונים לנעמה שינה לא רק את הסטטוס המשפחתי בתעודת הזהות, אלא גם הצית את קריירת הסיף המדשדשת שלו.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"אף פעם לא ראיתי את עצמי בלי הסיף ותמיד האמנתי שיום אחד זה יעבוד", משתף סייף הדקר, "באותו רגע לא ידעתי מה תהיה ההשפעה של האירוע, אבל מאז שהתחתנתי הסיף השתנה לגמרי. קיבלתי ביטחון והתחלתי לשמור על יציבות בתחרויות".

לפני שישה חודשים התרחש עוד שינוי מרענן, כשהתקבל לעבודה במחלקת השיווק של גוגל ועבר להתגורר עם אשתו בדאבלין, המרכז האירופי של מעצמת החיפוש. למרות ואולי בגלל רמת הסיף הנמוכה באירלנד, ידע אייזנשטדט שהדרך למעלה תלויה רק בו. "אוהד (בלוה, המאמן - א"ט) שלח לי תכניות אימון באינטרנט ועל רקע החובבנות של האירים, הייתי צריך לעשות הכל לבד. אם לא הייתי משגיח על עצמי, אף אחד אחר לא היה עושה זאת".

בתחילת יוני המריא הדוקר לגביע העולם בברן, הטורניר הראשון שלו כעובד גוגל, וסיים במקום ה-22 המכובד. כעבור חודש וחצי תפס טיסה קצרצרה ונחת באליפות אירופה בשפילד. "התחממתי עם הסייף דורון לויט והוא קטל אותי, פשוט לא הצלחתי לדקור", הוא נזכר, "בתחרות פתאום הכל התחבר. התעליתי מול בלארוסי, ניצחתי יריב איטלקי בקרב הטוב בחיי ותוך כדי לא חשבתי על הסיטואציה, פשוט סייפתי ונהניתי".

אחרי שהדהים והשתחל לשמינית הגמר, התחיל אייזנשטדט לחשוב. "הובלתי בקרב מול הפולני, מדליסט הכסף מבייג'ין, ואמרתי לעצמי שעוד רגע אני מגיע לשמינייה הראשונה. זו היתה הטעות. הפסדתי בנקודה וההרגשה היתה נוראית. אמנם מדובר בהישג חסר תקדים בדקר הישראלי, אבל זה יכול היה להיות הרבה יותר".

בעוד אייזנשטדט מנסה לעכל את הפספוס, רצו לעברו אנשי המשלחת ודיווחו על תפיסת המקום ה-12 באליפות, דרוג שהכניס אותו לראשונה לסגל המורחב של הוועד האולימפי. לפתע נעטפה הדקירה הכואבת בצמר גפן של אושר. "אחרי כל כך הרבה שנים של השקעה, מימון ציוד ונסיעות לתחרויות בחו"ל, הרגשתי שאני מקבל בחזרה את ההכרה וזה היה נהדר. ניתנה לי התחושה שהנה, אני בליגה של הגדולים".

דווקא ההתמסדות ו"העבודה הראשונה למבוגרים", כפי שהוא מגדיר את המשרה בגוגל, הן אלו שהפכו אותו בגיל 27 לסייף הדקר הבכיר בישראל. "בעבודה ישנו המושג 'גוגלינס', הם אוהבים להראות שלעובדים יש ערך מוסף מעבר לשהייה במשרד. אני אוהב לדקור אנשים, זה מוציא ממני משהו טוב. הסיף לכאורה כבר לא במקום הראשון, אבל הוא עוד שם, ביחד עם העבודה והמשפחה, ומסתבר שזה גרם לי להצליח בו יותר".

אייזנשטרטצילום: נמרוד גליקמן

תחתונים של סופרמן

אייזנשטדט נולד בירושלים, ותוך שנה עבר עם הוריו לקנדה לצורך השלמת הדוקטורט של אמו בקרימינולוגיה. בגיל שמונה שב לבירה עם אנגלית רהוטה, ואחרי טעימה חפוזה ממזרן הג'ודו ("הפילו אותי וחטפתי מכות, זה לא היה בשבילי"), התחבר בגיל 13 לסיף. אחרי שלוש שנות גישושים הוצמד למאמן יאן אוסצ'י, שעלה מרוסיה ולא ידע מלה בעברית.

תוך חריקת שיניים ושימוש ניכר בשפת הסימנים, ביצע אייזנשטדט את קפיצת המדרגה ונכנס לנבחרת הנוער. כמו ספורטאים רבים, המעבר לבוגרים הלם בו בעוצמה. "עד אז הסתמכתי על אמוציות וכישרון נטו, אבל בבוגרים מבינים שסיף זה כמו שחמט, רק עם חרבות - צריך לחשוב נכון ולנצל את המעלות שלך".

במקביל להיותו סייף משלים בנבחרת הדקר, הוא השתחרר מצה"ל והשלים תואר ראשון בתקשורת ובגיאוגרפיה באוניברסיטה העברית. מיד אחר כך התווסף לרזומה תואר שני במינהל עסקים. בין לבין עבר למועדון הסיף באשקלון בעקבות אוסצ'י, שלימים עזב את הענף והתמסר לגננות ולעיסוי. את חניכו האהוב הניח בין ידיו הבטוחות של בלוה, מאמנה של הדוקרת נועם מילס.

אחרי ההופעה המפתיעה באליפות אירופה, צלצל אייזנשטדט לאוסצ'י ותאר ברוסית שוטפת את הקרבות. כעת הוא מתכונן לאליפות עולם ראשונה בקריירה, בה ימשיך להיאבק מול חברו גרגורי בסקין על הזכות לייצג את ישראל בתחרות המיון האירופית, בתקווה לקטוף שם את הכרטיס למשחקים האולימפיים. "פתאום ריאלי לחלוטין לחשוב על לונדון", הוא נרגש, "היום יש לי יותר כלים ואני באמת מרגיש שביכולתי לנצח כל אחד".

לקרבות באליפות העולם יעלה אייזנשטדט עם תחתוני המזל של סופרמן - איתם התייצב גם מתחת לחופה - וישאף להמשיך במסע אל הצמרת. מעסיקיו בגוגל, כמובן, ישמחו להוסיף עוד ועוד תוצאות חיפוש לשמו בעקבות ההישגים שיבואו. "כולם יאכלו שם את המסלול", הוא משחיז את הדקר, "אבל אם לא נחלום, לא נגיע לשום מקום".

אליפות העולם בסיף, קטאניה | נציגי ישראל

דקר נשים: נועם מילס, דנה סטרלניקוב, אלונה קומרוב, אביטל מרניוק

דקר גברים: דניאל ליס, דורון לויט, גרגורי בסקין, עידו אייזנשטדט

רומח נשים: דלילה חטואל, בלה זמלין

רומח גברים: תומר אור, קובי אור חטואל, מאור חטואל, אורן בסל

חרב נשים: פטרה פלפי, רמי דיאמונד

חרב גברים: אלכסנדר ווג, מייקל ברזובסקי

קבוצתי: ישראל תשתתף בתחרויות בדקר (נשים וגברים) וברומח (גברים)

* שלב המוקדמות יחל ב-9 באוקטובר, השלב השני ייפתח ב-12 באוקטובר והתחרות הקבוצתית תיערך ב-15 באוקטובר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ