אמיר ענבר
אמיר ענבר

גם אם היסטורית ניתן למצוא מפגש או שניים שנחשבים לגדולים יותר בעולם הראגבי, כל דבר יתגמד לעומת מה שיתרחש ביום ראשון באידן פארק. "בגלל שהם השכנים הקרובים ביותר אלינו בכל הנוגע לראגבי, זהו תמיד משחק ענק וכזה שאנחנו נלהבים לקראתו", אומר דייויד פוקוק האוסטרלי לקראת המפגש עם ניו זילנד, "תוסיף למשוואה חצי גמר גביע עולם, וזה מיוחד עוד יותר".

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

יסלחו לכולם וולס וצרפת, שייפגשו בשבת בחצי הגמר הראשון, אבל רוב הכותרות מוקדשות למשחק שיתקיים כעבור יממה. "תהיו מוכנים לשבוע של מלחמה מילולית", הזהיר לפני כמה ימים העיתונאי האוסטרלי אנתוני שרווד, "כאן, בצד התרבותי של התעלה, תשמעו בדיחות קורעות על כבשים. היכונו גם לאינספור ירידות על קווייד קופר, קווייד קופר וקווייד קופר, כשבאמצע מספר בדיחות על קווייד קופר".

קווייד קופרצילום: תצלום: רויטרס

כאילו שהיריבות נזקקה לאש מיותרת, נוסף למשוואה גם קופר - יליד ניו זילנד, שעבר לאוסטרליה בצעירותו יחד עם משפחתו ולבסוף בחר לשחק בנבחרתה. את תוצאות ההחלטה למד להכיר בחודש האחרון בטורניר בניו זילנד, כשספג קריאות גנאי מאוהדי המארחת. אם זה לא מספיק, יש לקופר יריבות ותיקה עם ריצ'י מקאו, הכוכב הניו זילנדי. לשיא מכוער הגיעה היריבות לפני חודש וחצי, כשקופר שלח ברך לראשו של מקאו במהלך טורניר הטריי-ניישנס. איכשהו, הוא יצא מהפרשה ללא עונש, אבל הניו זילנדים לא שוכחים. "אפשר לשמוע קולות בקהל ואני יודע שהם מכוונים אלי", אומר קופר, "אנחנו האויב הקרוב ביותר לניו זילנד, כך שנחטוף יותר מכל נבחרת אחרת".

יש המרגישים כי קיים דבר נוסף שהמארחים לא שוכחים. בדרך כלל מסתכמים המאבקים בין השכנות ביריבות ספורטיבית הגונה ואף ידידותית. עם זאת, בשבועות האחרונים התלוננו אוהדים אוסטרלים על יריקות והתקפות נגדם. "בפעם הראשונה אני מרגישה שייתכן כי זה יותר מסתם כיף בין ידידים. זה מדאיג", אומרת אליסון מאו, ילידת אוסטרליה שמגישה תכנית בטלוויזיה בניו זילנד ורואה עצמה כניו זילנדית. לדברי מאו, בעוד בתחילת שנות ה-90' נחשבה הכלכלה הניו זילנדית לסמל אליו האוסטרלים שואפים, כיום היוצרות התחלפו. "בכלכלה ובספורט, אנחנו מרגישים כמו הגרסה המשנית ואיננו מתמודדים עם זה היטב", הוסיפה, "מעבר לכך, האוסטרלים שניים רק לאמריקאים בביטחון עצמי, ואחרי זמן מה הדבר יכול להימאס".

בהצהרותיהם השבוע, שחקני אוסטרליה בהחלט דאגו להמאיס עצמם. הם פשוט הזכירו שוב ושוב, כמו שבאוסטרליה אוהבים לעשות, את הציפיות שיש מניו זילנד לעומת הישגיה המעטים בגביע העולם. מאז זכו ב-1987 בטורניר הראשון, לא הצליחו ה"אול-בלקס" לשחזר את ההישג וכבר 16 שנים לא הגיעו לגמר, למרות שנחשבו לנבחרת הטובה בעולם רוב התקופה הזו. "הם היו אמורים לזכות בשלושת הטורנירים האחרונים, והנוכחי אינו שונה", אומר קופר, "יש עליהם הרבה לחץ לזכות על אדמה ביתית".

לעומת זאת, לאוסטרלים הנחותים לכאורה יש שתי זכיות בגביע העולם - וגם שני ניצחונות על ניו זילנד בטורניר, בחצי הגמר ב-1991 וב-2003. לא סתם מריץ כיום ה"דיילי טלגרף" האוסטרלי טור בשם "The Kiwi Chokedown". כולם מחכים לרגע שהניו זילנדים ייחנקו, והאוסטרלים רוצים לגרום לכך בעצמם.

ניו זילנד, כמובן, תשמח לסיים את החלום של השכנה באותה מידה. היא גם הפייבוריטית, כרגיל, אחרי שניצחה את אוסטרליה ב-11 מ-13 המשחקים האחרונים. "שתי המדינות אוהבות לגבור אחת על האחרת", מסכם בראד ת'ורן הניו זילנדי את היריבות. אנדי אליס, חברו לנבחרת, מצהיר: "אנחנו אוהבים לנצח אותם. אנו מדינה קטנה מהם ולכן זה מתוק יותר כשאנחנו עושים זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ