עוזי דן
עוזי דן

איזה אלמנטים בהתעמלות קרויים על שם מתעמלי עבר (לדוגמה: צוקאהרה, טקאצ'ב, תומאס וגיינגר)? מתי ועל אלו מכשירים הם בוצעו לראשונה, מי היו המתעמלים שביצעו אותם ומה היו הישגיהם הבולטים?

עפרי ג, תל אביב

כמות האלמנטים בהתעמלות הקרויים על שמם של מתעמלים - ולא פחות מכך, מתעמלות - רבה מאוד. יש לפחות 80 כאלה אם סופרים גם התפתחות של אלמנטים, שקרויים על שם מישהו ושוכללו על ידי מתעמל אחר. כדי שאלמנט ייקרא על שם מתעמל עליו להיות מבוצע באליפות עולם או אולימפיאדה (בעבר גם באליפות יבשתית), ועל המתעמל להגיש אותו מראש, כך שתינתן לו דרגת קושי בניקוד החדש. בעבר זה לא היה נדרש והאלמנטים באו לעתים כהפתעה. קצרה היריעה לפרט את כל האלמנטים הקרויים על שם מתעמלים, מה גם שחלקם זניחים יחסית, אבל להלן הידועים והחשובים ביותר.

צוקאהרה. למעשה מדובר בשני אלמנטים שונים. הצוקאהרה המקורי הוא אלמנט המבוצע על סוס הקפיצות. העלייה מהקרש לסוס נעשית בחצי סיבוב, והירידה בסלטה לאחור או בפליק-פלאק. התרגיל בוצע לראשונה ב-1972 על ידי המתעמל האגדי מיצו צוקאהרה, שהוביל את יפאן לשלוש זכיות רצופות בתחרות הקבוצתית באולימפיאדות של 68', 72' ו-76'.

צוקאהרה בתרגיל הקרוי על שמו, מינכן 1972צילום: תצלום ארכיון: גטי אימג'ס

הצוקאהרה המוכרת יותר כיום היא סלטה כפולה תוך כדי סיבוב, כאשר הרגליים מקופלות לכיוון הגוף והידיים מחזיקות אותם. מבוצעת בתרגילי קרקע או בירידה מהמתח.

טקאצ'ב. אחד האלמנטים המפורסמים ביותר - עזיבת המתח בתנופה, השלמת סיבוב סביבו, וחזרה למתח. קרוי על שם אלכסנדר טקאצ'ב הסובייטי, אלוף אולימפי, אלוף עולם ואלוף אירופה, שביצע את התרגיל לראשונה באליפות אירופה ב-1977, והיה אחד מגדולי המתעמלים בסוף שנות ה-70' ותחילת שנות ה-80'.

גיינגר. אלמנט של ירידה מהמתח אצל גברים, ובנשים מיושם בירידה מהמקבילים המדורגים. על שמו של המתעמל הגרמני אברהארד גיינגר (היום פוליטיקאי), שביצע אותו לראשונה במינכן 72'. הגיינגר מתחיל בעמידת ידיים על המתח (או המקביל), ממשיך בתנופה קדימה, שחרור אחרי שלושת רבעי סיבוב, סלטה לאחור תוך חצי סיבוב, וחזרה אל המתח (או המקביל).

יורצ'נקו. תרגיל בסוס הקפיצות שכולל עלייה בפליק-פלאק וירידה בסלטה. על שמה של נטליה יורצ'נקו, שביצעה אותו לראשונה באליפות העולם 1982 והיתה המתעמלת הבכירה בעולם באמצע שנות ה-80'. לרוע המזל, החרם הסובייטי על משחקי לוס אנג'לס 84' מנע ממנה תהילה אולימפית. יש כמה וכמה "יורשות" שביצעו שיפורים ליורצ'נקו, וחלקם נקראים אף הם על שם מתעמלות. כך למשל קפיצת אמאנר, על שם הרומנייה סוניה אמאנר, שכוללת ירידה מהסוס בשניים וחצי סיבובים תוך כדי סלטה לאחור. היא ביצעה לראשונה את הקפיצה בסידני 2000; צ'נג פיי, על שם המתעמלת הסינית, שכולל סיבוב תוך כדי הפליק-פלאק וירידה מהסוס בסלטה וחצי לאחור. גם בין הגברים יש שיפור ליורצ'נקו שנקרא מליסאנידיס, על שם היווני יואניס מליסאנידיס.

על שם יורצ'נקו קרוי אלמנט נוסף - יורצ'נקו לופ. הוא כולל את הסיבוב של יורצ'נקו, תרגיל על הקורה במהלכו נעמדת המתעמלת לרוחבה של הקורה, מבצעת פליק-פלאק לאחור, נוחתת עם ידיה על הקורה, ממשיכה לסיבוב עם גופה מתחת לקורה, ומסיימת אותו כשהיא נשענת על הקורה לרוחבה עם החלק המרכזי של גופה. את האלמנט ביצעה יורצ'נקו לראשונה בתחילת שנות ה-80'. שכלול של האלמנט הוא הטזה, על שם המתעמלת הצרפתייה אלווירה טזה, ובו הפליק-פלאק לאחור מלווה בסבסוב מלא. בוצע לראשונה באליפות העולם 1997.

סלטת קומאנצ'י. כמובן, על שם נדיה קומאנצ'י, המתעמלת הרומנייה הדגולה. מבוצע בירידה מהמקבילים המדורגים בחצי סיבוב, ואז גלגול כפול עד לנחיתה.

קפיצת קורבוט. מי שמספיק מבוגר זוכר לבטח את ההתרגשות שעוררה המתעמלת הרוסייה הקטנה אולגה קורבוט במינכן 72' - המתעמלת הראשונה אי פעם שביצעה סלטה לאחור על הקורה בתחרות בינלאומית, ולאחר מכן סלטה לאחור כשהיא עומדת על המקבילים המדורגים.

ליוקין. על שם ואלרי ליוקין, מתעמל סובייטי גדול (ואביה ומאמנה של אלופת הקרב רב באולימפיאדת בייג'ין, נסטיה ליוקין). ליוקיו היה האדם הראשון שביצע סלטה משולשת לאחור בתרגילי הקרקע, באליפות אירופה ב-1987 במוסקווה.

שפושניקובה. אלמנט ובו מעבר מהמקביל התחתון למקביל העליון במקבילים המדורגים. המתעמלת מסיימת סיבוב על התחתון כשהיא ניצבת עליו, ומגיעה לעליון כשהיא מחזיקה בו מלמטה. על שם המתעמלת הרוסייה נטליה שפושניקובה, שידועה באלמנטים נוספים בתרגילי הקרקע ועל סוס הקפיצות, שלא נכנסו ללקסיקון על שמה.

שושונובה. עוד מתעמלת שהכניסה מספר אלמנטים היא אלנה שושונובה, שהיתה אלופה אולימפית, אלופת עולם ואלופת אירופה בקרב רב. על שמה קרוי אלמנט של סיום תרגיל קרקע בשפגט באוויר, ונחיתה עם הגחון קדימה על המזרן. בוצע לראשונה באליפות העולם 1985.

שני אלמנטים, סלטת תומאס ומספרות תומאס, קרויים על שם המתעמל האמריקאי קורט תומאס. מספרות תומאס הינו אלמנט על סוס הסמוכות ובו מתבצע מעין חיתוך מספריים של הרגליים מתחת לידיים המתחלפות, ומעל לסוס. המספרות מבוצעות היום גם בתרגילי הקרקע ואפילו על ידי רקדני ברייקדאנס. סלטת תומאס הינה תרגיל קרקע קשה במיוחד, בו מבצעים סלטה וחצי לאחור תוך כדי סיבוב וחצי עם פליק-פלאק. בוצע לראשונה באליפות העולם 78'.

עוד אלמנטים על שם מתעמלים ומתעמלות - דוס סנטוס ודוס סנטוס 2, על שם תרגילי הקרקע של הברזילאית דייאן דוס סנטוס; סלטת פאק, על שם הצפון קוריאנית ג'ונוג סיל פאק במקבילים המדורגים; מילר, אלמנט על המקבילים המדורגים על שם האמריקאית שנון מילר; לפחות חמישה אלמנטים קרויים בשם חורקינה, כולל על הקרקע, בסוס הקפיצות, על הקורה ושניים במקבילים המדורגים, כולם על שם סווטלנה חורקינה, מהמתעמלות המצליחות בהיסטוריה וכיום חברת הפרלמנט הרוסי; סטראג; אלמנט בהתעמלות קרקע על שם המתעמלת האמריקאית הידועה קרי סטראג.

גם זה קרה

סטרייק על עיוור

ב-1933 השיג בחור בשם ביל נוקס מאזן מושלם בבאולינג, כשהצליח להפיל 12 פעמים את כל עשרת הפינים. על פניו לא מדובר בהישג יוצא דופן, אלא שנוקס עשה זאת כשמולו מונח מסך אטום שחוסם לו את כל שדה הראיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ