הטריאתלון שלקח אותי עד אוסטרליה ובחזרה

כילד היפראקטיבי, רון דרמון התאהב בענף שמשלב שחייה, רכיבה וריצה. כעת, אחרי שפיתח את יכולותיו באוסטרליה בזמן שחבריו עשו בגרויות, הוא מוכן ליישם את מה שלמד: "הקנגורו לא מסוגל ללכת אחורה, אלא רק לצעוד קדימה"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

עד לא מזמן, ענף הטריאתלון הישראלי היה נחלתם הבלעדית של התאומים רן ודן אלתרמן. בשנה האחרונה נכנס לתודעה שם חדש, שממשיך את מסורת החריזה - רון דרמון, יליד באר שבע שנדד בצעירותו ללהבים וכבר בגיל תשע קטף את אליפות הארץ לבני גילו. "ראיתי אז את האלתרמנים עולים על הפודיום ואמרתי לעצמי שאני הולך להיות אלוף העולם", הוא מתאר.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

גם בתחרות אשתקד תפסו האחים את שני המקומות הראשונים. אל המדרגה השלישית בפודיום עלה דרמון, שהשתתף לראשונה באליפות. מאז שהיה צעיר ידע לסמן מטרות ונמשך מהרגע הראשון לשילוש הקדוש של שחייה, רכיבה וריצה. "הייתי ילד היפראקטיבי ולא רציתי להתקבע על משהו אחד", הוא נזכר, "הטריאתלון סיפק לי גיוון, כיף וקושי. אני עדיין לא יודע אם זה הייעוד שלי, אבל זו בהחלט האהבה שלי. ביום חופשי אני קם בבוקר, רואה שהשעה כבר שבע ומרגיש שמשהו לא בסדר. אחרי שלושה ימים בלי אימונים אני הופך להיות עצבני ורגיש מפני שזה מאוד חסר לי".

דרמון. "רוצה להוציא מעצמי הכל, להגיע לקו הסיום ממוטט"צילום: מורי חן

המאמן אלי גז טיפח את דרמון בתחילת המסע, וכבר בגיל 15 הוא הגיע לקו הסיום לפני יריבים בני 18. ב-2008, אחרי שסיים במקום ה-20 באליפות אירופה לנוער, הצפין אל הפנימיה במכון וינגייט. עד מהרה הבין שאת הקפיצה האמיתית יוכל לבצע רק מעבר לים. "רציתי להתרחק מכל הפוליטיקה והלחץ בארץ, לבנות את עצמי ולהתאמן כמו ספורטאי עילית אמיתי", הוא מסביר.

בינואר 2010, הכמיהה למצוינות הנחיתה אותו באוסטרליה, שם התאחד עם המאמן וורויק דלזיאל, שעד אז הסתפק בשליחת תכניות עבודה באינטרנט. כך, באמצע כיתה י"ב ובלי להשלים את כל הבגרויות, העתיק הנער מלהבים את מגוריו לבריסביין. "לקחתי את ההימור כי ידעתי שזו הדרך היחידה להתקדם", הוא מספר, "כשהגעתי לאוסטרליה הבנתי שכל מה שחשבתי שאני יודע הוא אפסי לעומת מה שעלי ללמוד. נדרש לי זמן להסתגל לאימונים האינטנסיביים. בישראל נחים יום אחד בשבוע, בעוד שאצל האוסטרלים מקבלים מנוחה רק כשהמאמן רואה שאני על סף פציעה".

דרמון התגורר אצל שותף לאימונים והקדיש לפחות חצי שעה ביום לשיחות בסקייפ עם ההורים כדי למזער געגועים. הוא חידד את הטכניקה, חיזק את הבסיס האירובי ורכב לצדם של דובי קואלה סקרנים. "אחרי תחרות מוצלחת הישראלים מכתירים אותך למלך וכשאתה נכשל הם חושבים שאתה גמור. לפי צורת החשיבה האוסטרלית, 99% מהתחרויות לא יהיו טובות, ודווקא מהן אלמד הרבה יותר. הם מסבירים לך שהקנגורו לא מסוגל ללכת אחורה, אלא רק לצעוד קדימה. זה הדבר החשוב ביותר שהפנמתי בזכותם".

בחודש שעבר קבע דרמון הישג חסר תקדים במונחים ציוניים כשסיים רביעי באליפות העולם לנוער בסין. "בתחילת הריצה מצאתי את עצמי בפיגור גדול של דקה מהמובילים", הוא משחזר, "עבר לי בראש ששום דבר לא נגמר, המשכתי ללחוץ וסחטתי את עצמי לגמרי. לא הייתי כל כך מרוצה מהתוצאה, אבל עד היום זו התחרות שהוציאה ממני הכי הרבה. באיגוד העולמי הסבירו לי שרוב הספורטאים שמגיעים לחמישייה הראשונה באליפות הנוער, מתברגים תוך כמה שנים גם בטופ של הבוגרים. זה נתן לי המון מוטיבציה".

בצהריים (14:00) יתייצב דרמון בן ה-19 על קו הזינוק באילת ויפגוש שוב את צמד האלתרמנים באליפות ישראל לבוגרים. "לפני כמה ימים, וורויק אמר לי שבענף הזה צריך לפעמים להיות קצת רע, כזה שרוצה את זה יותר מאחרים", הוא מחייך, "לאט לאט אני לומד לחשוב קודם כל על עצמי. לפני הזינוק אני אף פעם לא רגוע, תמיד האדרנלין יפמפם והדופק יהיה בשמים. מובן שאני שואף לנצח, אבל כרגע אני לא חושב על מיקום, אלא רק רוצה להוציא מעצמי הכל, להגיע לקו הסיום ממוטט לגמרי ולדעת שרוקנתי את כל החבית".

היעד הגרנדיוזי שסימן לעצמו כבר בגיל תשע שודרג עם השנים. "המטרה היא להגיע למשחקים האולימפיים בריו 2016, והחלום הוא לזכות שם במדליה", הוא מגלה, "אליפות העולם היא תחנה ריאלית בדרך לשם. לפני שנתיים לא תיארתי לעצמי שאהיה במקום הזה ולא ידעתי למה אני מסוגל. עכשיו הבנתי שאין גבולות, וכשרוצים משהו מוצאים את הדרך להשיג אותו".

אליפות ישראל ה-25 בטריאתלון

•מקצה העילית כולל 1,500 מטר שחייה, 40 ק"מ רכיבה על אופניים ו-10 ק"מ ריצה

• פרט לאליפות ישראל, מקצה הבוגרים מהווה גם תחרות סבב אירופית לגברים ולנשים

• בנוסף תתקיים באילת גם אליפות אירופה עד גיל 23

• זמני זינוקים (שבת): אליפות הארץ נשים ב-8:00, אליפות הארץ גברים ב-14:00

• סך פרסים במקצי העילית - 25 אלף יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ