אורי טלשיר
אורי טלשיר

אתמול בצהריים הגיעה לקיצה הקריירה של אחד הג'ודוקא הבכירים שצמחו בישראל. יואל רזבוזוב, שתמיד נודע כלוחם שמסרב לוותר, נכנע בגיל 31 לכאבים עזים בברכו השמאלית ואיפסן בארון את החליפה שהובילה אותו בשיאו לשתי מדליות כסף באליפות אירופה.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"הגיע הרגע בו הייתי צריך להיות הכי כן עם עצמי ולהבין שזה נגמר", הוא מספר, "עבר חודש ועוד חודש, מצב הברך לא השתפר והתחרויות עד לונדון הלכו והתמעטו. בתחילת אוקטובר הבנתי שלפחות בחודשיים הקרובים לא אחזור למזרן, וידעתי שבמצב הזה לא אוכל להגיע לאולימפיאדה. לא רציתי לעבוד על עצמי והבנתי שעלי להתחיל חיים חדשים. פרשתי בלב שלם, יצאתי מהקרב ואמנם התוצאה לא טובה, אבל עשיתי באמת הכל בשביל להיום שם. נתתי את הנשמה ואת הלב, הקרבתי את המשפחה, את הבית ואת כל הבעיות הפיננסיות.

ח"כ יואל רזבוזוב, בעברו סגן אלוף אירופה בג'ודו. "חברות שהרוויחו ברבעון מאות מליוני דולרים אמרו לי שהן בדיוק מהדקות את החגורה"צילום: נמרוד גליקמן

"היו לי כל כך הרבה משברים שגרמו לי לחשוב על פרישה, אבל התגברתי על כולם. הפעם הגוף הכריע, לא היתה לי ברירה. הכאב בברך רציני, אני יושב על כיסא ומצליח ליישר את הרגל רק בעזרת היד. בעבר הייתי מגיע לבד לחדר הכושר ומזיע כמו חמור. עכשיו, אחרי שעיכלתי את הפרישה, כבר אין לי את הכוחות. התעייפתי. הגוף נשחק פיסית ונפשית מהעבודה הקשה, שום דבר לא בא לי בקלות".

למה הכי תתגעגע?

"לאווירת הלחץ לפני התחרות, להורדת המשקל שהיתה הדבר הכי שנוא עלי ובעיקר לניצחון, שהוא הרגע הכי מתוק. אני לא יודע אם אוכל לקבל דברים כאלה על אזרחי. כשאתה מנצח, הנפש מתמלאת באמוציות. זה הסם הכי חזק שיש, כזה שמוציא ממך את כל ההורמונים, תחושה אדירה שקשה לתרגם למלים. אתגעגע גם לדרך ההתמודדות עם המשברים, לכישלונות ולמה שלמדתי מהם. כג'ודוקא תמיד התכוננתי למשהו, כל הזמן חייתי באתגר ואני מקווה שאוכל למצוא אתגרים גם בחיים החדשים, אחרת אשתעמם".

מדוע ישראל לא הצמיחה עוד ג'ודוקא כמוך וכמו אריק זאבי?

רזבוזוב נפרד מהחליפה, אתמול. "מקווה שאמצא אתגרים גם בחיים החדשים, אחרת אשתעמם"צילום: נמרוד גליקמן

"לא פשוט להמשיך בג'ודו אחרי הצבא, פתאום אתה לא מקבל כסף ופורש. יש ספורטאים צעירים ומוכשרים, אבל יש כל כך הרבה משברים בחיים של ספורטאי אולימפי, ולא כולם יודעים להתמודד. המציאות קשה, מקריבים המון ולא מקבלים כמעט כלום בתמורה. צריך להיות משוגע בשביל לעשות את זה".

הבלגן באיגוד הג'ודו השפיע עליך?

"מובן שזה הקשה עלי. הבנתי שגם אם אחלים, אצטרך לממן הכל בעצמי ולא ידעתי איך אגייס את הכסף להמשך. למרות הכל, לא רציתי להתעורר עוד 20 שנה בתחושת החמצה והלכתי עד הסוף, כמו בולדוזר, במסלול לאולימפיאדה".

מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה, טען שמערכות הספורט לא מסוגלות לשמור על ספורטאים עם משפחה וילדים.

"אי אפשר להאשים רק את מערכות הספורט. דפוסי החשיבה במדינה צריכים להשתנות. תרבות ספורט מפותחת פירושה גם תמיכת ספונסרים. איפה הגופים המסחריים? במקום ללהק לפרסומות כוכבי ריאליטי, צריך לקחת ספורטאים שבאמת עשו משהו בחייהם. תראה את אלכס שטילוב, עוד כמה שנים הוא יתחתן ויהיה אבא. איך הוא יפרנס משפחה עם 5,000 שקל בחודש? כואב הלב שבחור כל כך מוצלח ויפה לא מופיע באף פרסומת".

אתה מרגיש שלא מימשת את מלוא הפוטנציאל?

"מובן שאני מאוכזב מכך שלא הייתי מדליסט אולימפי, זה החלום של כל ספורטאי. מאוד כואב לי שהתאמנתי, נתתי הכל ולא הצלחתי לעשות את זה. עשיתי טעויות בדרך. אף פעם לא הייתי אובייקטיבי עם עצמי, תמיד משכתי את הכאב עד הקצה. במקום לנוח, התייצבתי חולה לאימונים והגעתי לרופא רק כשהיתה לי דלקת חמורה. הייתי צריך להתחבר למאמן שיכוון אותי, אבל תמיד הייתי לבד. אולי בדרך אחרת הייתי מגיע להישגים טובים יותר, אבל בעוד שבועיים כבר לא ימדדו אותי לפי תוצאות העבר, אלא לפי מעשיי בהווה".

איך ממלאים את החלל העצום שנוצר?

"אריק ואני תמיד היינו שואלים את עצמנו מה נעשה ביום שאחרי. אני אתמקד בעסקים הפרטיים ובעבודה הציבורית כמחזיק תיק הספורט בנתניה, שם אני לא סתם בובה, אלא אחד שמזיז דברים וזה נותן לי סיפוק ומוטיבציה. בנוסף, הפכתי מוקד עבור ספורטאים שמבקשים ייעוץ, ואני שואף להסיר מדרכם את המכשולים שניצבו בפניי. אפצה את אשתי ובתי על כל השנים שבהן הייתי רוב הזמן בחו"ל או באימונים, ואעניק להן חיים טובים יותר. כואב לי, אבל אני כבר חושב על המחר. הג'ודו עיכב אותי כי הקדשתי לו את כל כולי, התקיימתי בזכות עצמי בגלל השריטה להיות באולימפיאדה. עכשיו יש לי הזדמנות להרוויח מהעשייה. אין בי פחד, אלא רעב לאתגרים חדשים".

גבוה מעל המזרן | ההישגים הבולטים בקריירה של יואל רזבוזוב

2005-1996 אלוף ישראל

2002 מקום 5 באליפות אירופה

2003 מקום 7 באליפות העולם

2004 מקום 2 באליפות אירופה מקום 7 באולימפיאדת אתונה

2005 מקום 2 באליפות אירופה

2006 מקום 1 קבוצתי באליפות אירופה

2009 מקום 3 בגראנד סלאם בריו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ