רוץ ודהר: בבריטניה ממשיכים להצליף בסוסים

בלחץ ארגונים למען בעלי חיים, התכנסה בבריטניה ועדה לבחינת כמות ההצלפות במהלך מירוצי סוסים. בסופו של דבר נקבעו תקנות המגבילות לכאורה את הרוכבים, אך עבור מי שמבקש לשים סוף להתעללות, מדובר בצעד קטן, וכלל לא בטוח שבכיוון הנכון

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

יש הרואים ברכיבה על סוסים ספורט אצילי, אחרים טוענים כי מדובר בהתעללות בבעלי חיים. הוויכוח עדיין לא תם, וכעת הוא אפילו מתחדד, בעקבות חוק חדש שנכנס לתוקף בבריטניה לפני כשבועיים, המורה על הפחתת כמות ההצלפות המותרת ב-50% לפחות. התקנות החדשות, שנקבעו בתום משא ומתן מתיש, מרשות לרוכב (ג'וקי) להצליף בסוס שבע פעמים במהלך מירוץ רגיל, ושמונה במירוץ מכשולים.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

לכאורה מדובר בניצחון לשוחרי זכויות בעלי החיים, אבל אלו מרגישים שנותרו עם חצי תאוותם בידם. הרוכבים לעומתם דווקא די מרוצים. הם הצליחו לבטל את התקנה שהוצעה על ידי איגוד הרכיבה הבריטי (BHA), להגבלת מספר ההצלפות ביישורת האחרונה לחמש. רוכבים נוטים לשמור את ההצלפות לחלק זה של המירוץ, ההתנגדות שלהם להצעה היתה עזה והם אף איימו בשביתה - דבר חסר תקדים - עד שה-BHA ירד מהרעיון.

הסוס דיקון בלוז, הג'וקי ג'וני מורטאג' והשוט. "הגענו לתקנות סבירות, ההיגיון ניצח"צילום: רויטרס

מה שבאמת חשוב הוא לא רק מספר ההצלפות, אלא אורכן, חוזקן, ובייחוד הזווית בה פוגע השוט בסוס. התקנות החדשות יצמצמו את הפגיעה בסוס, אך באופן אבסורדי, העונשים שיוטלו על העבריינים, הוקלו. "אנחנו לא מרוצים מכמה אספקטים של החוק החדש, אבל נעבוד עם האיגוד לטובת כולם", אמר קווין דארליי, יו"ר התאחדות הרוכבים המקצוענים.

התקנות החדשות הוצאו בעקבות הקמת ועדה לבדיקת ההצלפות, שהגישה דו"ח מפורט בן 70 עמודים ובו המלצות שונות. "המירוצים הם עניין תרבותי בבריטניה", מצוין בדו"ח, ולפי יו"ר הוועדה אנדרו מריאם, כ-5.8 מיליון בריטים מגיעים למירוצי סוסים בכל שנה. במלים אחרות, מדובר בספורט השני הנצפה ביותר בממלכה, אחרי כדורגל כמובן.

מירוצי סוסים הם כמובן גם עסק כלכלי גדול. בריטניה כידוע משוגעת להימורים, והמירוצים מספקים פרנסה נאה לאלפי סוכנויות הימורים, מה שמכניס גם לא מעט כסף לקופת האוצר הבריטי. "בסופו של דבר הגענו לתקנות סבירות, ההיגיון ניצח", אמר ל-BBC הג'וקי אדריאן ניקולאס. הוא אמר את הדברים מיד אחרי שהושעה לחמישה ימים בגלל הצלפות שחרגו מהתקנות, ובדיוק לכך כוונו דבריו.

חלק מהתקנות מקלות לעומת העונשים שספגו הרוכבים בעבר. אחד השינויים המשמעותיים הוא שרוכב לא יאבד את הפרס הכספי בו זכה בגלל עבירת הצלפה, אלא אם ההשעייה היא ליותר משבעה ימים. רוכבים כמו ניקולאס יכולים להיות מרוצים: הם אולי יצליפו קצת פחות ובזוויות אחרות, אך גם אם יעברו על התקנות (במידה סבירה), יזכו בכסף. ניקולאס לא מתבייש להודות בכך: "התקנות החדשות טובות למירוצים. מספר ההצלפות אף פעם לא היה עניין עבורי, אלא ההשעיות הכבדות וגזילת הפרס הכספי".

צילום: רויטרס

מוות במסלול

פעילים לזכויות בעלי חיים, שערכו קמפיינים ארוכים למניעת התעללות בסוסי הרכיבה, טוענים ובצדק כי התקנות החדשות מלאות חורים. הן מתייחסות אך ורק למירוצים עצמם, ואיש אינו משגיח על המתרחש באימונים, הרחק מעין הציבור. איש אינו סופר את ההצלפות שם, כמו גם בעשרות מירוצים קטנים בהם אין כל פיקוח.

אם זה היה תלוי בארגונים כמו Animal Aid, ההצלפות היו נאסרות בחוק, אבל בענף הרכיבה שוללים זאת מכל וכל. התאחדות הרכיבה הבריטית אף טוענת כי הטיפול בסוסי המירוץ במדינה ראוי לשבח, וכי יש מקום לשימוש "נכון ומבוקר" בשוט.

אבל גם בהתאחדות הרכיבה יודעים שמדובר בתעמולה, בעיקר לאור האירועים המזעזעים שהתרחשו השנה בגראנד נשיונל - המירוץ המפורסם ביותר בבריטניה, וככל הנראה מירוץ הסוסים היוקרתי והנצפה ביותר בתבל. הוא נערך באיינטרי, ליד ליוורפול, וג'ייסון מגווייר, הג'וקי הזוכה, הצליף באכזריות בסוסו (עוד לפני התקנות החדשות). הוא אמנם הושעה לחמישה ימים אבל זכה בתהילת עולם. זה עוד היה כלום לעומת שני הסוסים שמתו במהלך המירוץ לאחר שנפלו על משוכה. וזה קורה באיינטרי בכל שנה. שניים ב-2011, ארבעה בשנה שעברה, חמישה ב-2009, ולא פחות מ-33 סוסים שנהרגו במירוץ מאז שנת 2000.

כך שהטיפול בסוסים יכול להיות נפלא, התקנות החדשות כביכול עוזרות, אבל כשכל כך הרבה בעלי חיים מתים, ולא בדיוק למען הצלת אנשים ואפילו לא לצורך האכלתם, מדובר בזוועה. אם בקטאלוניה החליטו לאסור על מלחמות שוורים ובאנגליה מסכימים שליורש העצר מותר להתחתן עם קתולית, הגיע הזמן לבטל את מירוצי הסוסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ