שחייה: רפואה שלמה בעזרת הבריכה

כילד לקחה אותו אמו לבריכה בנהלל כי "הייתי חולה כל הזמן, והיא שמעה ששחייה מחזקת". היום ישתתף ירון שגלוב בן ה-18 באליפות אירופה בבריכות קצרות

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי טלשיר
אורי טלשיר

אליפות אירופה בבריכות קצרות | 8 עד 11 בדצמבר

דלקת התוספתן ממנה סבל ביולי 2010 שיבשה לירון שגלוב את התכניות. הוא נשאר מחוץ לבריכה באליפות ישראל, החמיץ את אליפות אירופה לנוער ונאלץ לוותר גם על התחרות העולמית לבני גילו. כך, במקום להגיע לעונת התחרויות בכושר שיא, הושבת שחיין החזה למשך שלושה חודשים. מאמנו, אנדרי טוט, ידע שמדובר בתזמון מכריע, פרק זמן במהלכו אמור היה השחיין הצעיר לפרוץ כדי להיכנס לסגל הנוער המיוחד של היחידה לספורט הישגי ולקבל את מעמד הספורטאי המצטיין בצה"ל.

לעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ

"הוא עבר משבר שכמעט הוציא אותו מהתמונה", מעיד טוט, "בשנה האחרונה היינו במירוץ נגד הזמן כדי להחזיר אותו לזירה". בתקופה הזו, בה גייס כל מאמץ אפשרי על מנת להתאושש בהקדם, הבליט שגלוב את התכונות שאפיינו אותו מגיל שבע, אז לקחה אותו אמו אל בריכת השחייה הישנה בנהלל.

"הייתי ילד חלש שחולה כל הזמן, ואמי שמעה ששחייה מחזקת", מספר שגלוב, יליד עפולה שעבר למגדל העמק, על פגישתו הראשונה עם טוט, "לא היה לי כל כך הרבה פוטנציאל, זה לא שאני מוכשר. עבדתי קשה כל החיים וזה הגיע עם הזמן. השחייה שינתה מאוד את האישיות שלי. התחשלתי, למדתי לסבול, לספוג והפכתי מאוד חזק. אני יודע להתמודד עם משברים ולא נותן לשום דבר לפגוע בי".

שגלוב מבלה במים. "זה לא שאני מוכשר. עבדתי קשה כל החיים וזה הגיע עם הזמן"צילום: אנדרי טוט

בקיץ 2011, שנה אחרי הניתוח, השיקום והתחרויות שפוספסו, התייצב שגלוב לאליפות אירופה לנוער בסרביה וקטף את המקום החמישי. הוא זכה להכרה מקברניטי הענף, קיבל את המעמד המיוחל לקראת הגיוס בשנה הבאה ובעיקר הוכיח לעצמו שהוא בדרך הנכונה. "הפתעתי את עצמי מאוד, אפילו לא חשבתי שאעלה לגמר", משתף החזיסט, שיותר מכל שונא להישאר יבש: "כיף לי במים, הם מרגיעים אותי ונותנים לי מפלט".

טוט מחדד את התופעה: "ירון הוא חיית מים. כשהוא היה צעיר וביום מסוים לא היה לו אימון, אמו נאלצה למלא את האמבטיה בבית והוא היה מבלה בה שעות. שחיינים רבים נמשכים לענף מסיבות אחרות, אבל הוא פשוט אוהב מים. זה הטבע שלו. אין לו כישרון מולד, כל התקדמות הושגה בעבודה קשה וגם בדרך הקשה, משום שמאחוריו עמדו רוב הזמן בעיקר ההורים".

לא דולפין, צפרדע

לפני כחודש קיימה נבחרת השחייה הישראלית מחנה אימונים אינטנסיבי בארצות הברית. ליאוניד קאופמן, המאמן הלאומי שמעריך מאוד חריצות, פגש את שגלוב לראשונה בקולורדו ספרינגס ונחשף למוסר העבודה הנדיר שלו. "המים 'מקבלים' אותו", מנתח קאופמן, שיודע כי אחת מנקודות התורפה הבולטות של שחייני ישראל בעת האחרונה היתה סגנון החזה, "אני מקווה שהיריבות בינו ובין צעירים נוספים כמו אמרי גניאל ויהב שחף תוליד את החזיסט הבא, זה חשוב מאוד לשחייה הישראלית ולאיזון בנבחרת. זהו סגנון מיוחד, התנועה הטבעית ברגלי השחיין דומה לתנועת צפרדע, ולא לזנב דולפין כמו בסגנונות האחרים".

טוט, שחיין חזה בדימוס שמבלה עם חניכו שש שעות ביום, מודע גם למגבלות. "ירון מאוד זריז בתוך המים, אך מאוד אטי מחוץ להם", הוא מתייחס לזינוק ולסיבובים הבינוניים, "בניתי לו סגנון שמותאם לחסרונות שלו ולוקח אותו עד קצה גבול היכולת. לא פעם זה גורם למשברים גופניים ונפשיים, אבל מי שמסוגל להתגבר עליהם הופך לחסין למה שעלול לקרות בתחרות".

עם רגליים חזקות ומשמעת מדוקדקת, יתייצב בסוף השבוע שגלוב בן ה-18 לאירוע המשמעותי הראשון שלו בסצנת הבוגרים. למרות ביצועיו הפושרים בבריכות הקצרות, ישאף שחיינה של הפועל נצרת עילית/עמק יזרעאל לשפר את שיאיו האישיים. "בעבר היתה לי בעיה מנטלית", הוא משתף, "פחדתי מהמתחרים והמאפשרות שאפסיד, והשרירים היו נסגרים". פסיכולוג הספורט בוריס בלומנשטיין סייע לו להתמודד עם החששות: "היום אני חושב על המשחה עצמו ומצליח לשלוט בלחץ".

טוט ממשיך ללוות את שחיינו הצנוע אל הצמרת. לתחרות בפולין המריא שגלוב בלעדיו, אולם בשיחות הסקייפ שמנהלים השניים על בסיס יומי מפציר בו המאמן להתנגב היטב, לשתות הרבה ולא לפחד. "הוא לא לבד", מנבא טוט את סיכוייו של שגלוב להצטיין בין הישראלים, "יש עוד צעירים שמתחרים בו, ותיקים שמתעקשים להישאר וזה ידרבן אותו, הוא אוהב תחרות".

בפולין הוא מתכנן בעיקר להשתפשף, אבל במאי 2012, באליפות אירופה בבריכות ארוכות, שואף שגלוב להביס את התחזיות המוקדמות ולעשות את הבלתי יאמן במשחה ל-100 מטר חזה. "עדיין לא היה לי רגע מספיק גדול", הוא מתכונן, "אם אקבע את הקריטריון ללונדון, ועוד בגיל כזה, זה יהיה ממש גדול. מותר לחלום. אולי בזכות השאיפות שלי אני מגיע רחוק".

קצר ולעניין | היעדים של המשלחת הישראלית לפולין

עמית עברי | בת 22 - מדליה אחת לפחות מתוך אחד המשחים שלה

אנה וולצ'קוב | בת 19 - בעיקר שיפור שיאים אישיים

גל נבו | בן 24 - מדליה ב-200 וב-400 מעורב, גמר ב-200 פרפר וב-200 חזה

יהונתן קופלב | בן 20 - סיכוי לגמר ב-50 או 100 גב

יעקב טומרקין | בן 19 - שיא ישראלי וגמר ב-200 גב

איתי צ'מה | בן 26 - סיכוי לחצי גמר ב-200 גב

אלון מנדל | בן 23 - חצי גמר ואולי אפילו גמר ב-50 גב

מיקי מלול | בן 26 - גמר ב-50 חזה

דוד גמבורג | בן 17 - סיכוי לחצי גמר ב-200 גב

ירון שגלוב | בן 18 - שיאים אישיים ב-50, 100 ו-200 חזה

יהב שחף | בן 18 - שיאים אישיים במשחי החזה

אלמוג אולשטיין | בן 18 - מגיע היישר מהטירונות, שואף לשיאים אישיים

אבי כהן | בן 18 - מגיע גם הוא מהטירונות, ינסה לקבוע שיא אישי ב-200 פרפר

* מאחר שמדובר בבריכה קצרה, לא ניתן לקבוע בתחרות קריטריון ללונדון 2012

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ