מרדף המאה שמשגע את הודו

הודו כולה מלווה את סאצ'ין טנדולקר בניסיונו להשלים 100 משחקים עם 100 ריצות, נקודת ציון נדירה בענף. אלא שמשחק אחרי משחק, הרגע החמקמק מסרב להגיע

אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר

קדחת גביע העולם שאחזה בהודו בראשית השנה הותירה בצל גם את התקרבותו של סאצ'ין טנדולקר לנקודת ציון עצומה. אי שם ב-12 במארס, בהפסד לדרום אפריקה בשלב הבתים, רשם החובט הגדול 100 ריצות לפחות בפעם ה-99 בקריירה הבינלאומית. המרדף שלו אחר ה"מאייה" ה-100 יהפוך לסיפור משני במסע של נבחרתו בטורניר. כעבור שלושה שבועות חגגו ההודים זכייה בגביע העולם.

תשעה חודשים חלפו מאז. עתה, דבר אינו מאפיל על סיפור ה-100/100. בהודו, באנגליה, באוסטרליה - בכל מקום אליו הוא מגיע עם נבחרתו, משתלט המרדף על הכותרות. כל צופה רוצה לומר כי היה שם כשטנדולקר עשה זאת בפעם ה-100. איש עדיין לא זכה לכך.

היתה סדרת משחקי טסט באנגליה וסדרת משחקי טסט ביתיים נגד איי הודו המערבית. היו גם מספר משחקי יום אחד. בתקופה הזו רשם טנדולקר נקודת ציון אחרת, כשהגיע ל-15 אלף ריצות בינלאומיות בקריירת משחקי הטסט. שלוש פעמים צבר 90 ריצות ומעלה במשחק. באף אחת מהן לא הגיע ל-100. "היתה לי הרגשה שאני הנבל ברגע שסאצ'ין ירד מהמגרש", סיפר ראבי קמפול, המגיש של איי הודו המערבית, שפסל אותו בחודש שעבר במומבאי כשבמאזנו 94 ריצות.

טנדולקרצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

בהודו משוגעים על קריקט ועל הכוכב הגדול ביותר שלהם. לפני אחד המשחקים מול איי הודו המערבית הוענקו לילדים 100 חולצות עם תפילות למען המאייה ה-100. גם שאר עולם הקריקט עוקב בעניין. בימים האחרונים עבר השגעון לאוסטרליה, שמארחת את הודו לסדרת משחקי טסט.

לאוסטרלים יש מערכת יחסים ארוכת שנים עם טנדולקר. ב-1992, כשהיה בן 19, חבט בסידני את המאייה השנייה שלו כשצבר 148 ריצות ללא פסילה. לאורך השנים הכה בהם לא פעם. עתה זה לא באמת משנה. אפילו ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, אמרה במהלך מפגש עם הנבחרות: "האוסטרלים תומכים מאוד בנבחרת, אבל אני חושבת שהם מצפים למה שתהיה מאייה מאוד מיוחדת במהלך הסדרה".

זה לא קרה בטסט הראשון במלבורן. טנדולקר שיחק היטב בעוד חבריו נושרים בזה אחר זה, אבל לבסוף סיים עם 73 ריצות בחלקו הראשון ו-32 בשני. הודו הובסה. אחרי מפגש עם מעריצים נלהבים בשדה התעופה, הגיע לסידני לטסט השני. כשעלה למגרש התקבל בהתלהבות על ידי הצופים. את חלקו הראשון של המשחק סיים אחרי 41 ריצות. "לפסול את סאצ'ין זה משהו שאזכור כל חיי", הכריז המגיש האוסטרלי ג'יימס פטינסון, "אם מפעילים עליו מספיק לחץ, זה יכול לקרות".

השאלה שמעסיקה רבים היא האם נקודת הציון החמקמקה משחקת תפקיד בלחץ הזה. "הקוף כבר הפך לגורילה", טוען ראבי שאסטרי, קפטן הודו לשעבר, שאומר כי הכיסוי התקשורתי סביבו מטורף מאי פעם. מרב יוז, מגיש בנבחרת אוסטרליה בעברו, קובע: "עברו עשרה חודשים מאז שעשה מאייה, ובשבילי זה כמו לא לאכול יומיים. שמענו דיבורים על היחנקות. אין ספק שזה ישחק לו בראש".

טנדולקר, השבוע בסידני. "לפסול אותו זה משהו שאזכור כל חיי", אמר האוסטרלי ג'יימס פטינסוןצילום: אי-פי

בגיל 38, טנדולקר כבר עשה כל שאפשר בקריקט. הרזומה שלו כולל 185 משחקי טסט בינלאומיים ו-453 משחקי יום אחד. הוא גם הדביק נקודות ציון חשובות. קשה לדעת מה חולף בראשו. "לעולם לא תראה אותו מאבד את קור רוחו, גם כשהוא נפסל שלא בצדק", מספר חברו זאהיר קאן, "אולי יאכל עוד קערת גלידה, אז אתה יודע שהוא כועס".

הפעם אין על מי לכעוס. האוסטרלים מפרגנים לו, והיו שהשוו אותו לשחקן הגדול בתולדותיהם. "הוא כנראה השחקן הטוב ביותר מאז דון בראדמן", אמר ניל הארווי, ששיחק בנבחרת כשבראדמן הגיע למאייה ה-100 שלו ב-1947. עמיתיו לנבחרת טוענים שאינו בלחץ, אם כי אישנט שארמה הודה: "אני וחבריי לנבחרת, כל המדינה, כל ההודים - אנחנו לא רוצים לחכות יותר מדי זמן".

אולי זה יקרה בימים הקרובים, אולי לא. כלפי חוץ, טנדולקר מתעקש שגם כך דבר לא ישתנה. "כשהשגתי את המאייה ה-90 שלי, אף אחד לא אמר דבר", טען בנובמבר, "אפילו לפני ה-99 אף אחד לא אמר דבר. אז למה עכשיו? אני לא מבין". הוא מבין. השאלה מתי גם יעשה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ